Hangi sınava girmek daha mantıklı?

Hukukcu13

Öğrenci
Merhabalar,

Ben Bilkent Üniversitesi son sınıf öğrencisiym ve önümüzdeki sene mezun olacağım. Lisansüstü eğitim ve ÖYP düşünüyorum ancak dil konusunda hangi sınava girmenin benim için daha iyi olacağı konusunda kesin bir karar verebilmiş değilim. Advanced seviyesinde İngilizcem var, 1. ve 2. sınıfta okurken de ayrıca İngilizce dersleri aldım. Bölümdeki İngilizce dersleri daha çok okumaya yönelikti. Zaten bunlar dışında da birçok dersimizi İngilizce olarak alıyoruz.

Sorun şu ki, gramer konusunda pek iyi değilim. ÜDS ve KPDS de gramer ağırlıklı sorular mevcut. Bugün, geçmiş yılın ÜDS sorularına baktım ve gramer konusunda zorlandım açıkçası. İngilizce-Türkçe çevirileri çok rahat yapabiliyorum; ancak diğer konularda sıkıntılarım var. Ortalamam da çok yüksek olmadığı için dil sınavından yüksek bir puan alarak aradaki farkı kapatmak istiyorum.

Kursa gitmeyi düşünmüyorum. Kendi kendime çalışarak bu işi halledebilir miyim ya da eşdeğerliği olan başka bir sınav önerir misiniz?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Speaking ve listening iyiyse Ielts oneririm. Şimdiden girin bence 2 yıl geçerliliği var zaten.