Dr. Uzman ders verme

mey88

Öğrenci
Meclise sunulan yeni yrd. doç. kanun teklifinde 2547 sayılı Kanunun 36 ncı maddesinin üçüncü fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiş.

"Doktora çalışmalarını başarı ile tamamlamış, tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık unvanını veya Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulunca tespit edilen belli sanat dallarının birinde yeterlik kazanmış olan öğretim yardımcıları talepleri ve üniversite yönetim kurulunun uygun görmesi halinde haftada azami on iki saat ders verebilir."

Doktorasını yapmış uzmanlar artık ders verebilir diyebilirmiyiz?

eczak

Yardımcı Editör
Meclise sunulan yeni yrd. doç. kanun teklifinde 2547 sayılı Kanunun 36 ncı maddesinin üçüncü fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiş.

"Doktora çalışmalarını başarı ile tamamlamış, tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık unvanını veya Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulunca tespit edilen belli sanat dallarının birinde yeterlik kazanmış olan öğretim yardımcıları talepleri ve üniversite yönetim kurulunun uygun görmesi halinde haftada azami on iki saat ders verebilir."

Doktorasını yapmış uzmanlar artık ders verebilir diyebilirmiyiz?

Evet hocam bu değişiklik zaten bekleniyordu, YÖK'ten gelen açıklamalarda da doktorasını bitiren araştırma görevlisi ve uzmanların ders verebileceği belirtilmişti. Şimdi kanuna da giriyor. Rahatlıkla ders verilebilecek oldukça isabetli bir değişiklik olmuş oldu.

A

Akademik Forums

Guest
tasarıya gore uzmanlar ogretım gorevlısı olacak ama DR unvanlı uzmanlar ne oalcak Dr ogretım gorevlısı mı yanı yrd doc lar gıbı
buarada tasarıda maalesef ders veremezler dıyor arastırma gorevlısı dr lar verır dıyor

eczak

Yardımcı Editör
tasarıya gore uzmanlar ogretım gorevlısı olacak ama DR unvanlı uzmanlar ne oalcak Dr ogretım gorevlısı mı yanı yrd doc lar gıbı
buarada tasarıda maalesef ders veremezler dıyor arastırma gorevlısı dr lar verır dıyor

Hocam ilk mesajda geçen teklif ilk tasarıydı. Orada öğretim yardımcısı yazıyordu hala. Sonradan değişti. Şimdi her birinin öğretim görevlisi olacağı ama uzman, okutman, eğitim-öğretim planlamacısı olup olmadığına göre ders verilmez ibaresi eklendi.
Verilemez denilmiyor verilmez diyor ama pratikte bu ayrıma birisi bakar mı emin değilim. Bakalım komisyona kaldı her şey belki değişir. Dr. yapmış bu sınıftaki öğretim görevlileri için bir düzenleme gelebilir. Yrd. Doç. gibi olmayacak maalesef, hala öğretim elemanı statüsünde olmuş olacak. Yrd. Doç. sınıfı öğretim üyesi sınıfı oluyor yeni Dr. Öğretim Üyesi sınıfı yani.
Eğitim komisyonuna bir çok görüş öneri eleştiri gitti. Bakalım ne olacak durumlar

eczak

Yardımcı Editör
Maalesef tasarı doktoralı akademik personel arasında ayrımcılığa devam ediyor.

Evet hocam komsiyonda da dr. uzmanların ders vermesi reddedilmiş. dr. öğretim üyesi olmadan derslere girilemeyecek. Nasıl böyle bir ayrımcılık yapılıyor aklım almıyor. doktora sonrası mecburen yrd.doç. olamayıp üniversitede devam etmek için uzman kadrosu alan akademik personelin biraz hakkı gasp edilmiş oldu. anabilim dalının görüşü dekanlığın rektörlüğün onayı ile derse girebilmesi gerekiyordu.

Evet hocam komsiyonda da dr. uzmanların ders vermesi reddedilmiş. dr. öğretim üyesi olmadan derslere girilemeyecek. Nasıl böyle bir ayrımcılık yapılıyor aklım almıyor. doktora sonrası mecburen yrd.doç. olamayıp üniversitede devam etmek için uzman kadrosu alan akademik personelin biraz hakkı gasp edilmiş oldu. anabilim dalının görüşü dekanlığın rektörlüğün onayı ile derse girebilmesi gerekiyordu.

Yalnız ders verme konusu değil. Biri öğretim üyesi sayılıyor diğeri ise öğretim elemanı. Asıl akademik unvan dr.dur. Aynı akademik unvana sahip kişiler arasında ayrımcılık haksızlıktır.