Doktoraya Geçişte Dil Sorunu

adali1

Öğrenci
Arkadaşlar, 2013'te IELTS'ten dil yeterliliğini sağladım ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümüne atandım. Haziran ayında yüksek lisansımı tamamladım ve doğrudan görevlendirildiğim (35 ile) üniversitede doktora eğitimime başladım. Ancak 35 ile görevli olduğum üniversitedeki tek doktora program İletişim doktorası. Radyo-Televizyon ve Sinema, Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım da doktoraya devam eden herkes tek bir şemsiye programın altında doktora yapıp kendi alanında çalışmalarını sürdürüyor.

Fakat doktora dersleri başladıktan vizeler olup geçtikten sonra YÖK RTS'de doktoraya başlamış bir arkadaşa "Uygun bulunmamıştır." yazısı gönderip Ocak ayındaki yerleştirmelerde tercih yapması gerektiğini tebliğ ediyor. Halbuki aldığımız dersler RTS, Gazetecilik, Halkla İlişkiler Doktora programı olarak geçenlerle örtüşüyor.

Burada benim sorunum, bana henüz bir tebligat gelmemesine karşın -ki er ya da geç gelecek herhalde- Ocak ayında tercih yapmam gerekirse benden dil yeterliliği istenip istenmeyeceği? Ben aynı üniversitede doktoraya devam ettiğim için dil puanımı yenilemedim. IELTS'in geçerliliği de iki yıl galiba.

Ocak ayında tercih yapamazsam bir önceki tercihi de yapmadığımdan iki dönem üst üste doktora tercihi yapmadığım için ÖYP ile ilişiğim kesilir mi? Ben bu durumu geç öğrendim. Daha önceden bilseydim Eylül'den önce tercihimi yapar mağduriyetim engellenmiş olurdu. Yapılması gerekenler hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleme:

kbrozdemir

Öğrenci
hocam aynı sorunla ben de karşıya karşıya kaldım. Şubatta merkezi atamalara kadar 65 almamız şartmış yoksa işten atılıyoruz. son anda alınan ve haber verilmeyen bu kararlar bir çok öyp li arkadaşı mağdur etti. Kime ne sorsak da doğru düzgün bir cevap alamıyoruz.

darklion1

Öğrenci
Arkadaşlar, 2013'te IELTS'ten dil yeterliliğini sağladım ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümüne atandım. Haziran ayında yüksek lisansımı tamamladım ve doğrudan görevlendirildiğim (35 ile) üniversitede doktora eğitimime başladım. Ancak 35 ile görevli olduğum üniversitedeki tek doktora program İletişim doktorası. Radyo-Televizyon ve Sinema, Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım da doktoraya devam eden herkes tek bir şemsiye programın altında doktora yapıp kendi alanında çalışmalarını sürdürüyor.

Fakat doktora dersleri başladıktan vizeler olup geçtikten sonra YÖK RTS'de doktoraya başlamış bir arkadaşa "Uygun bulunmamıştır." yazısı gönderip Ocak ayındaki yerleştirmelerde tercih yapması gerektiğini tebliğ ediyor. Halbuki aldığımız dersler RTS, Gazetecilik, Halkla İlişkiler Doktora programı olarak geçenlerle örtüşüyor.

Burada benim sorunum, bana henüz bir tebligat gelmemesine karşın -ki er ya da geç gelecek herhalde- Ocak ayında tercih yapmam gerekirse benden dil yeterliliği istenip istenmeyeceği? Ben aynı üniversitede doktoraya devam ettiğim için dil puanımı yenilemedim. IELTS'in geçerliliği de iki yıl galiba.

Ocak ayında tercih yapamazsam bir önceki tercihi de yapmadığımdan iki dönem üst üste doktora tercihi yapmadığım için ÖYP ile ilişiğim kesilir mi? Ben bu durumu geç öğrendim. Daha önceden bilseydim Eylül'den önce tercihimi yapar mağduriyetim engellenmiş olurdu. Yapılması gerekenler hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eğer sizden tercih yapmanız istenirse yök sisteminden dil puanı isterler.
Fakat yüksek sonrası bir dilekçeyle aynı yerde doktoraya devam edenlerden o okulun doktora koşullarını sağlamış olması gerekir sizin ielts puanınızın süresi dolmuşsa ve başka da dil puanınız yoksa her türlü dil puanına ihtiyacınız var.

kbrozdemir

Öğrenci
hocam enstitünün şartlarını sağladığım halde beni almadılar illa ki 65 dil puanı istediler. şu an toefla hazırlanıyorum. şubata kadar alamazsam ilişiğim kesilecekmiş.

darklion1

Öğrenci
hocam enstitünün şartlarını sağladığım halde beni almadılar illa ki 65 dil puanı istediler. şu an toefla hazırlanıyorum. şubata kadar alamazsam ilişiğim kesilecekmiş.

Hocam dilekçe ile devam edip 65 in altında olan fakat doktoranın dil koşulunu sağlayan insanlar var. Burda eski yorumları araştırın çok görürsünüz.

adali1

Öğrenci
ben dilekçe vererek aynı yerde doktoraya devam etmeye başladım bu dönemin başında, o tarihte dil puanımın geçerliliği vardı. Sıkıntı şimdiki durumumu geç öğrenmiş olmam.

Daha önce 2 arkadaş benimle aynı koşullarda doktoralarını yaptılar kabul edildi fakat benimki kabul edilmeyebilir ve doktoramı burada bitirip giderim diye düşünürken benimle aynı aşamada olan bir arkadaşıma bölüm adı tutmuyor diye doktora yapmanız uygun bulunmamıştır yazısı geldi ben de şu an korkuyorum bana da bu yazı gelecek diye. Acaba kendi bağlı bulunduğum üniversite uygundur diye görüş bildirse burada devam etme şansım olur mu? Daha önce kabul edilen arkadaşları emsal göstersem dava açsam durum lehime döner mi?

- - - Güncellendi - - -

Hocam dilekçe ile devam edip 65 in altında olan fakat doktoranın dil koşulunu sağlayan insanlar var. Burda eski yorumları araştırın çok görürsünüz.

dilekçe ile devam ettiğimde sıkıntı yok dediğiniz gibi, şuan ben o şekilde dilekçe ile devam ediyorum doktoraya ama yök isim farkından dolayı uygun bulmazsa şubatta başka bir üniversiteye doktora tercihi yapmam gerekecek ama İelts'in üzerinden 2 yıl geçti. Bu durumda yeniden dil isteyecek sanırım. Ama ben dil eğitiminden sonra başarılı oldum dili geçtim o boşa mı gidecek. Dil puanım yok diye tercih yapamazsam ilişiğim kesilir mi? Ya da dil puanı almam için süre verilir mi? (ilk atandığımızda 2 yıl vermişlerdi ve ben 1 yılda geçmiştim) Burada da bir haksızlık var aynı üniversitede devam edince istenmiyor dil puanı üniversite değişince yenileyin diyorlar bu nasıl bir uygulama ?

Yeni doğum yaptım, eşim de öypli (aynı üniversitedeyiz ve o yüksek lisans aşamasında) buradan gitmek benim için çok zor olacak.Şu aşamada bizim için eş durumu olabilir mi? Yoksa bebeğimi yök'ün bahçesine bırakıp, kocamı da boşayıp yeni doktora programına başlamam gerekecek :(

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba. Benim devam etme dilekçesi verdigim tarihte ieltsim gecerli idi. Enstitu 60 istiyirdu. Ben de 63.75 ydsm vardi. Dilekceye ek olarak ikisini de vermistim. Sanatta yeterlige basladim. Kendi kurumumdan senet de geldi. Imzalayip teslim ettim. Benim icin de sorun olur mu dil puani