Doktorada Geri Dönüşün Zorunlu Hizmetten Sayılmaması

ezgideniz

Öğrenci
Herkese merhaba.
Foruma üye olduğumda YL ders aşamasında bir öğrenciydim. 2013 Aralık'ta ÖYP ile atandım. O günden bugüne ÖYP malum, bambaşka bir hale büründü.
Doktora ders aşamamı bitirmek üzereyim. İlk sorum, notlar ilan edildiği gibi ders aşaması bitmiş sayılmıyor mu? Yeterlilik sınavını mı beklemek gerekiyor? Yoksa enstitüden enstitüye değişiyor, bir standarta tabi değil mi?
İkinci ve en önemli sorum, 06.05.2014 tarihli Yürütme Kurulu toplantısı ile değişen zorunlu hizmete dair yönetmelik, nasıl önceden atananları da kapsayabiliyor? http://www.akademikpersonel.org/oyp...-oyp-kadrosu-bulunan-universiteye-donmek.html buradaki içerikte, buna karşı bir dava süreci olduğu bilgisi var. Ancak sonucun ne olduğu bilgisi yok. Muhtemelen olumsuz oldu? Peki bu koşulda, bireysel dava açılsa kazanılabilir mi? Teşekkürler.

A

Akademik Forum

Guest
problem büyük

Doktora yeterlilikten sonra yapılan geri dönüşlerin zorunlu hizmettten düşmemesi büyük sorun.

Kesinlikle çözülmesi daha adilane olur.

Çünkü geri döndüğümüzde o sayılmayan süreçte neden orada tutuluyoruz.

Zorunlu olmasındaki neden, dayanak nedir?

Kayıp/kara hizmet mi? Açıklaması nedir?

2YL + 2yıl doktora ders ve yeterlilik = 4 yıl zorunlu hizmet

2yıl geri döndüğünde tez yazma süresi

4+2= 6 Yıl zorunlu hizmet yapıyoruz.

Oysa benim başka bir üniversitede görevlendirme sürem 4 yıl.

Ben neden 6 yıl zorla tutuluyorum.

Tartıştığımız konuya bakın, sanki tüccarız.

ezgideniz

Öğrenci
Bu yönetmelik için zaten dava açılmıştı. Tekrarlayacağım ama: sonuç ne oldu ve bireysel dava açsak şansımız ne olur acaba? Facebook'ta "Akademik Dünya ve Lisansüstü Eğitim Haberleri" de bu başlığı paylaşmış, beğeni de almış ancak kimsenin bilgisi, yorumu, öngörüsü, tavsiyesi yok mudur?

A

Akademik Forum

Guest
Geçen yıl bir dava açılıp kaybedilmişti sanırım ve benim konuştuğum kişiler çok da umutlu değiller artık, ama bu durum ile ilgili bir düzenleme kesinlike yapılmalı,ben döndüm ve mecburi hizmetim düşmüyor mesela

finduilas

Profesör
Doktora yeterlilikten sonra yapılan geri dönüşlerin zorunlu hizmettten düşmemesi büyük sorun.

Kesinlikle çözülmesi daha adilane olur.

Çünkü geri döndüğümüzde o sayılmayan süreçte neden orada tutuluyoruz.

Zorunlu olmasındaki neden, dayanak nedir?

Kayıp/kara hizmet mi? Açıklaması nedir?

2YL + 2yıl doktora ders ve yeterlilik = 4 yıl zorunlu hizmet

2yıl geri döndüğünde tez yazma süresi

4+2= 6 Yıl zorunlu hizmet yapıyoruz.

Oysa benim başka bir üniversitede görevlendirme sürem 4 yıl.

Ben neden 6 yıl zorla tutuluyorum.

Tartıştığımız konuya bakın, sanki tüccarız.
6 yil zorunlu hizmet yapmiyorsunuz 4 yil yapiyorsunuz. Gorevlendirme sureniz ne kadarsa zorunlu hizmet de o kadar, yani dondukten sonra gecen sure zorunlu hizmete eklenmiyor. Ama doktora bitene kadar dusmeye de baslamiyor.

Sent from my SM-N920T using Tapatalk

koseus

Öğrenci
Hayır, fiilen 6 yıl zorunlu hizmet yapılmış oluyor. Evet resmi olarak 4 yıl zorunlu hizmet var ama o zorunlu hizmete başlamak için de 2 yıl o kurumda "zorunlu" olarak bekliyorsunuz. Hocamız 6 yıl demekte haklı.