Dil Puanı 65 in Altında Olan Dil Eğitimini Almadan Lisansüstü Eğitime Başlayabilir mi?i

mtmtk

Öğrenci
dil puanı 65 in altında olan kişi isteğe bağlı olarak dil eğitimini alabilir,yani istemezse almaz benim sormak istediğim dil eğitimi almak istemeyen yüksek lisansa başlayıp 1 yıl içinde kendi çalışmalarıyla dil puannı 65 üstüne taşıyabilirmi yoksa illa önce 65 i geçip sonra mı yüksek lisans ve doktora eğitimine başlıyacak

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Hayır, eğer dil notunuz 65'in altındaysa dil eğitimini mecburen alıyorsunuz. İsteğe başlı olmaktan çıkartıldı.

arzu

Öğrenci
yüksek lisansa devam edıyorsak ve dıl egıtımını de almak zorundaysak ıkısını bareber yürütebiliyor muyuz???

F

financier

Guest
Evet devam edebiliyorsunuz.. fakat ders döneminde iseniz o sizi biraz zor durumda bırakabilir. yl yaptığınız üniversite sorun çıkarmaz ise herhangi bir problem yok.

arzu

Öğrenci
evet ders dönemindeyim. peki hafta içi her gün mü bu dil eğitim oluyo, yoksa belirli bi programı var mı? cevabınız için teşekkürler...

F

financier

Guest
rica ederim. mesela bizim ankara üniv. de hergün saat 13-16.30 arası. diğer dil merkezlerini de tüm gün diye biliyorum. dil eğitim tercihini yl yaptığın yere yakın bir yeri seçebilirsin... veya dil eğitiminde devamsızlık yapma hakkını kullanırsın vs...

sosyolog_cakir

Öğrenci
nazmi hocam aranıza yeni katıldım tam neyin ne olduğundan haberim yok adü sosyoloji son sınıf öğrencisiyim bu yıl kısmetse güzel puanlarımın olacağına inanıyorum o yüzden bir şey sorsam yerindedir umarım.öyp kapsamında alınan araştırma görevlilerinin ales üds ve not ortalamaları hakkında bilginiz var mı? yani ben üds 65, ales 80 ortalamda 80 den aşağı olmaz inş, şansım ne kadar olur sizce ??

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
nazmi hocam aranıza yeni katıldım tam neyin ne olduğundan haberim yok adü sosyoloji son sınıf öğrencisiyim bu yıl kısmetse güzel puanlarımın olacağına inanıyorum o yüzden bir şey sorsam yerindedir umarım.öyp kapsamında alınan araştırma görevlilerinin ales üds ve not ortalamaları hakkında bilginiz var mı? yani ben üds 65, ales 80 ortalamda 80 den aşağı olmaz inş, şansım ne kadar olur sizce ??
Cok yakında bölüm bazında kazananların puanlarını yayınlayacağız o zaman beraber bakarız bölümden bölüme Cok degisiklik gösteriyor çünkü Puanlar

alcngz

Öğrenci
Ben bu hafta bir üniversitenin YL mülakatına gireceğim. Ayın 19'unda da ÖYP sonuçlanacak...

Diyelim ki hem YL hem de ÖYP başvurularımdan olumlu sonuç aldım. Ama dil puanım 65'in altında. Bu durumda YL boşa mı gidecek? Yani üniversitenin şunu söyleme hakkı var mı? "Dil eğitimi mecburi olduğu için önce dil eğitimini tamamlamalısın. YL sonra..."

Bir başka sorum da şu: Ekim ve Kasım'da iki dil sınavı var. İkisinden birinde 65'i geçme ihtimalimiz var. Bu durumda dil eğitimine göndermek için bu sınavların sonuçları bekletilebilir mi? Yoksa ya Allah bismillah diyip bizi hemen dil eğitimine mi gönderirler?

alcngz

Öğrenci
Hocam bir sorum daha var. "Dil merkezi seçimi yine ÖYP puanına gör olmaktadır." demişsiniz. Peki ÖYP kadrosuna atandığımız üniversite aynı zamanda Dil Merkeziyse, doğrudan dil eğitimi alabiliyor muyuz? Yoksa Dil Merkezi tercihleri için farklı bir usul mü var?

kenanzorlu

Öğrenci
Hayır, eğer dil notunuz 65'in altındaysa dil eğitimini mecburen alıyorsunuz. İsteğe başlı olmaktan çıkartıldı.

hocam kolay gelsin ben henüz üye oldum ve sormak istediğim kendimce hayati bir önem taşıyan bir sorum olacak.
şu an öyp puanım 79,122 çıkıyor ve ben türk dili mezunu olduğumdan sanırım 55 almam gereken yds sınavından 36 puan aldım yine de yerleşip dil eğitimimi sonradan almam mümkün müdür?bir de sizce puanlarda bir düşüş yaşanabilir mi

mmrn

Öğrenci
ÖYP dil eğitimindeyken, yükseklisans tercihleri açıklandığında tercihlere katılınabiliniyor mu?
Yök çağrı merkezine danıştım dilekçeme olumlu cevap aldım ancak malum önceki senelerde olmuş olmamış speküleasyonları kafamı karıştırıyor değişimler olabileceği için güvenemiyorum. Bu konuda Yök başkanına da twit attım cevap bekliyorum.Dil kursu olarak dilekçe gönderiyoruz, Lütfen konu ile ilgili herkes bu konuda Yök e başvurursa kesin ve resmi bir cevap güvenilir olacaktır ve olası keyfi değişimleri engelleyecektir.