Dil Puanı 50'nin Altında Kalanların Kadro İle İlişiği Kesilemez!

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
31.07.2008 tarihli Resmi gazetede yayımlanan Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen Veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğine Eklenen Hüküm Gereğince Dil Puanı 50'nin Altında Olanlar ve 50'yi Geçemeyecek Olanların Kadrosu İptal Edilemez!!

Eklenen Hüküm;

Muafiyet
MADDE 14 – (1) Doktorasını tamamlamış olanlar, 29/6/2009 tarihli ve 2009/15153 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği hükümlerine göre uzmanlık eğitimini tamamlayanlar, meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanlarına atanacaklar, bu yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihte yükseköğretim kurumlarında bu kadro unvanlarında çalışmakta olanlar ile yükseköğretim kurumlarından ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları yükseköğretim kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarına başvurularında, merkezi sınav; Öğretim Üyesi Yetiştirme Projesi kapsamında, Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı ile belirlenen araştırma görevlisi kontenjanlarına yapılacak başvurular ile meslek yüksekokullarının öğretim elemanı kadrolarına başvurularında ise yabancı dil şartı aranmaz.

Ayrıca Yeni Yayınlanan "ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRMERME PROGRAMINA İLİŞKİN ESAS VE USULLER"in

Yabancı Dil Eğitimi Başlığı Altında 50'nin Altında Kalanlar İçin Hüküm YOKTUR!

MADDE 7 — (1) Yabancı Dil Sınav Sonucu 65 puanın altında olan ÖYP araştırma görevlilerine
ÖYP Puanları ve tercihleri esas alınarak Yükseköğretim Kurulunun belirlediği yurtiçindeki
üniversitelerde 6 aya kadar yabancı dil eğitimi verilir.
(2) Yurtiçindeki en çok 6 aylık yabancı dil eğitimini tamamlayan ÖYP araştırma
görevlileri, kadrolarn bulunduğu üniversitelere dönerler.
(3) Yabancı Dil Sınav Sonucu 65 ve üzeri puan alan ÖYP araştırma görevlileri, istekleri
halinde yabancı dil eğitimi için 3 ay süreyle yurtdışına gönderilir.
(4) Yabancı Dil eğitim programlarının başlama tarihinden en geç 1 yıl sonra, yapılacak ilk
Yabancı Dil Sınavından 65 ve üzeri puan alamayan ÖYP araştırma görevlileri ÖYP Programı kapsamında yapılan desteklerden faydalanamazlar.

Son düzenleme:

Faramir

Öğrenci
Çok güzel bir hküm olmuş.Olması gerekende buydu. Artık tüm arkadaşların kadro garantisi olmuş oldu.Hızlı haber için sağolun Nazmi Hocam.:)

elifayan

Öğrenci
mrblar ben 50/d kadrosu ile atandım öyp programına peki bu 6 sonunda veya 1 yıl içinde 65 i geçemzsem benim içinde geçerlimi bu atılmama durumu yoksa bu sadece 33/a larımı kapsıyo:)

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
mrblar ben 50/d kadrosu ile atandım öyp programına peki bu 6 sonunda veya 1 yıl içinde 65 i geçemzsem benim içinde geçerlimi bu atılmama durumu yoksa bu sadece 33/a larımı kapsıyo:)

50/D ile atamaları zaten baştan yanlıştır. Lütfen YÖK ÖYP koordinatörlüğü ile irtibata geçiniz. Onlarda illegal bir atama yaptıklarını onaylayacaklardır bir an önce düzenlemeleri gerekmektedir. 50/D enstitü kadrosudur. Açılan ilanlar 33/A'dır.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
YÖK 50'nin altında kalanların ilişiklerini kesmekte kararlı arkadaşlar. Bende elimdeki belgelerle Ankara Bölge İdere Mahkemesine başvuruyorum. Avukatla konuştum, kaybetme ihtimali yok ÖYP Komisyonunun aldığı karar Anayasal Eşitlik İlkesine ve Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen Veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğine aykırıdır dedi.

prettynurse

Öğrenci
benim dilim 63.750. eğer öyp ile atanırsam. benimde tekrar en az 50 alma (tekrardan) gibi bir zorunluluğum varmı. kadrodan çıkarılmamak için. gerçi daha tercih bile yapamıyorum ama...

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
benim dilim 63.750. eğer öyp ile atanırsam. benimde tekrar en az 50 alma (tekrardan) gibi bir zorunluluğum varmı. kadrodan çıkarılmamak için. gerçi daha tercih bile yapamıyorum ama...
Farklı söylemler var ama sizinde dediğiniz gibi süresiz olduğu için dil puanınız kabul etmeleri lazım.

salihokten

Öğrenci
hocam alınan yök kararından biri "ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMINA İLİŞKİN ESAS VE USULLER"in 7. maddesinin 1. fırkasında geçen "istekleri halinde" ibaresinin kaldırılması bir diğeri ise 50'nin altında alanların ilişiklerin kesilmesini kapsamaktadır. yeni yayınlanan "ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMINA İLİŞKİN ESAS VE USULLER"e baktığımızda, 7. maddenin 1. fırkasında yer alan "istekleri halinde" ibaresi kaldırılmıştır. yani burada bir güncelleme sözkonusudur. fakat siznde dediğiniz gibi 50'nin altında olanların ilişiklerinin kesileceğine yönelik bir ibare yoktur. buradan benim anladığım şudur. YÖK, yönetim kurulunda almış olduğu bu kararı herhalde kendisi uygulamayacaktır. çünkü eğer bu kararda ciddi olmuş olsalardaki nasılki "istekleri halinde" ibaresini kaldırabildilerse, yeni yayınlanan esas ve usullere 50'nin altında alanların ilişikleri kesilir ibaresini koyarlardı. bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim nazmi hocam. ayrıca YÖK ile görüşmenizden bu konuda hangi görüş çıktı.

feyyazzeren

Öğrenci
epey zaman geçti.. şansımız bu ya önceden bir 59 var.. ancak yeni sınavlardan birinden 49 birinden de 47.50 aldık.. nazmi hocam bu konuya dair bir gelişme yok mu hala ?? inş alacağız önümüzdeki sınav hiç değilse bir 50 üstü puan ama yine de insan tereddüt ediyor..

Faramir

Öğrenci
epey zaman geçti.. şansımız bu ya önceden bir 59 var.. ancak yeni sınavlardan birinden 49 birinden de 47.50 aldık.. nazmi hocam bu konuya dair bir gelişme yok mu hala ?? inş alacağız önümüzdeki sınav hiç değilse bir 50 üstü puan ama yine de insan tereddüt ediyor..

Önceden alınmış puanınızı yok saymaları mümkün değil. Şahsi görüşüm bir sıkıntı olmayacağı yönünde.

feyyazzeren

Öğrenci
bizde öyle umuyoruzz ancak en kolay yol bir an önce iyi bir puan almak sanırım.. yökün şu dil eğitimleri üzerindeki talimatları olmasaydı bu durum daha kolay olurdu yaa.. ne diyeyim allah bildiği gibi yapsın.. amaç sınavı geçmek ancak yök ünilerden talebinden dolayı 1 dönem boyunca sınava dönük 1 gram eğitim olmadı.. herşey bitti essey yazmayı öğrenmek listening öğrenmek kaldı :s:s

Faramir

Öğrenci
bizde öyle umuyoruzz ancak en kolay yol bir an önce iyi bir puan almak sanırım.. yökün şu dil eğitimleri üzerindeki talimatları olmasaydı bu durum daha kolay olurdu yaa.. ne diyeyim allah bildiği gibi yapsın.. amaç sınavı geçmek ancak yök ünilerden talebinden dolayı 1 dönem boyunca sınava dönük 1 gram eğitim olmadı.. herşey bitti essey yazmayı öğrenmek listening öğrenmek kaldı :s:s

Evet malesef bir çok dil merkezinde durum bu :(

turti

Öğrenci
arkadaşlar bu yola girdiysek dili bir şekilde geçmek zorunda olduğumuzun farkındayım.Ama elbette bazı soru işaretleri olşuyor kafamızda tecrübeli arkadaşlar yanıtlarsa çok sevinirim.Öncelikle 1 yıllı dil eğitimi sonunda ingilizceyi geçemeyen oldumu olduysa bu oran çok mu. ikinici sorum dil eğitimi alcağımız üniversiteyi seçebiliyormuyuz.Ve son olarak 1 yıl sonunda 50 yide geçemezsek 15 binlirayı geri ödüyormuyuz.Biri cevap yazarsa çok sevinirim.Kazandım ve karar aşamasındayım.teşekkürler

SEFER

Doçent
arkadaşlar bu yola girdiysek dili bir şekilde geçmek zorunda olduğumuzun farkındayım.Ama elbette bazı soru işaretleri olşuyor kafamızda tecrübeli arkadaşlar yanıtlarsa çok sevinirim.Öncelikle 1 yıllı dil eğitimi sonunda ingilizceyi geçemeyen oldumu olduysa bu oran çok mu. ikinici sorum dil eğitimi alcağımız üniversiteyi seçebiliyormuyuz.Ve son olarak 1 yıl sonunda 50 yide geçemezsek 15 binlirayı geri ödüyormuyuz.Biri cevap yazarsa çok sevinirim.Kazandım ve karar aşamasındayım.teşekkürler

dil eğitimine gidip 50 yi geçemeyn çok az insan var. dil eğitimi alacağın yeri sen tercih ediyosun geçemezsen dil eğitimini bir ücret ödemiysn