Dil Puanı 50 nin de altında olanın ÖYP puanı nasıl hesaplanıyor?

m.a.g.NUM

Öğrenci
anladığım kadarıyla ÖYP kadrosuna yerleşmek için dil şart değil.fakat yerleştikten sonra dil kursundan sonra 65 üstünde olmak gerekir.doğru mudur? bir de şimdi ben üds girecem bu mart ayında ama büyük ihtimal bir şey yapmaycam gene 50 nin altında kalacam.Peki dil yok ya benim ÖYP deki dil kısmı %15 ne ile doldurulacak.yoksa yok diye puana eklenmeycek mi?

msttrk

Öğrenci
anladığım kadarıyla ÖYP kadrosuna yerleşmek için dil şart değil.fakat yerleştikten sonra dil kursundan sonra 65 üstünde olmak gerekir.doğru mudur? bir de şimdi ben üds girecem bu mart ayında ama büyük ihtimal bir şey yapmaycam gene 50 nin altında kalacam.Peki dil yok ya benim ÖYP deki dil kısmı %15 ne ile doldurulacak.yoksa yok diye puana eklenmeycek mi?

hocam bildiğim kadarıyla cevaplayayım, öyp için 2 şekilde alım yapılıyor OYP ve CARİ usul olmak üzere. puanlamaları şu şekilde
oyp usulünde % 50 ales % 35 dil ve % 15 dil puanı,
cari usülde önce % 60 ales % 40 dil puanı göre ilana çıkan kadronun 4 katı kadar kişi yazılı sınava cağrılıyor sınav sonrasında %30 ales, %30 sınav sonucu, %30 ortalama % 10 dil
Oyp usulünde ilk yerleştirmede dil puanı olmayanların puanı 50 olarak kabul ediliyordu ama ek yerleştirmede YÖK adayın beyan ettiği puan neyse onu almış ve ona göre yerleştirme yapmış.
Size tavsiyem mümkün olduğunca dil puanınızı yükseltin. Ales puanınız ve ortalamanız 90 hatta 95 üzeri değilse, dil puanınız 50 kabul edilse bile yerleşmeniz çok zor olur.

m.a.g.NUM

Öğrenci
hocam bildiğim kadarıyla cevaplayayım, öyp için 2 şekilde alım yapılıyor OYP ve CARİ usul olmak üzere. puanlamaları şu şekilde
oyp usulünde % 50 ales % 35 dil ve % 15 dil puanı,
cari usülde önce % 60 ales % 40 dil puanı göre ilana çıkan kadronun 4 katı kadar kişi yazılı sınava cağrılıyor sınav sonrasında %30 ales, %30 sınav sonucu, %30 ortalama % 10 dil
Oyp usulünde ilk yerleştirmede dil puanı olmayanların puanı 50 olarak kabul ediliyordu ama ek yerleştirmede YÖK adayın beyan ettiği puan neyse onu almış ve ona göre yerleştirme yapmış.
Size tavsiyem mümkün olduğunca dil puanınızı yükseltin. Ales puanınız ve ortalamanız 90 hatta 95 üzeri değilse, dil puanınız 50 kabul edilse bile yerleşmeniz çok zor olur.

sağolasın cevap verdiğiğin için. bu ÖYP usulünde gene aldığım puanın mı %15 yoksa 50'nin mi %15 alınıyor

m.a.g.NUM

Öğrenci
farklı usul ile yapılacak olan atamaların 170 kişilik kontenjanı cari usul ile 373 kişilik kontenjanı ise adayların ÖYP puanı (lisans genel not ortalamasının %35’i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alanda alınan puanın %50’si ve varsa yabancı dil puanının %15’i) dikkate alınarak Başkanlığımızca merkezi sistemle gerçekleştirilecektir.
diyor ki varsa ya yoksa hocam hiç sınava da girmemişse kaç sayılacak dil puanı.yoksahiç dil katılmaycak mı puana

F

financier

Guest
bak hocam ne güzel diyorsun sınava "girmemişse ,yoksa" yani yoksa ,yok olanın % 15 i alınıyor o da ""0*15/100" bu öyp usul
cari usulde ise ilk 4 de sıralama yaparlarken sınava girmemiş veya girmiş fakat 50 puan alamamış adayların ilk aşamada dil puanları 50 olarak hesaplanıyordu.. sonraki aşamada varsa hesaplanıyor yoksa yine üsteki yokluk formülü uygulanıyor.. :) başarılar..

m.a.g.NUM

Öğrenci
bak hocam ne güzel diyorsun sınava "girmemişse ,yoksa" yani yoksa ,yok olanın % 15 i alınıyor o da ""0*15/100" bu öyp usul
cari usulde ise ilk 4 de sıralama yaparlarken sınava girmemiş veya girmiş fakat 50 puan alamamış adayların ilk aşamada dil puanları 50 olarak hesaplanıyordu.. sonraki aşamada varsa hesaplanıyor yoksa yine üsteki yokluk formülü uygulanıyor.. :) başarılar..

Allah razı olsun şimdi oturdu :D sağol

CELLULA

Öğrenci
Evet dil şartı aramayacaklar....ama olmayanın kini 50 sayacaklar....ve belli süre içinde de(1yıl) üds yada kpds vb. Sınavlardan 50 yi geçmen için kursa gönderecekler...geçemezsen ise ilk önce öyp avantajlarından faydalanamayacaksın ve ilerisi olarakta kadron iptal edilecek ve daha birsürü senet sepet işin olacak....

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
ÖYP usulde dil şartı yok ama varsa(50'nin altında olsa bile) %15'i alınır. Yoksa haneye "0" yazılır.

msce

Öğrenci
Öncelikle teşekkür ederim .ben araştırma görevlisi olarak başlayabimek için öyp şart mı ? ikinicisi Alesim :72 KPDS:49 lisans ort:2,95 yüksek lisans ort:2,88 fakat yuksek lisans tez döneminde hala bu durumda da başvurabilirmiyim vede sadece üniversitelerin ilanını mı beklemeliyim.

F

financier

Guest
araştırma görevlisi olmak için ÖYP şart değildir. öyp sadece bir alım türüdür. yani normal arş.görevlisi kadrolarına da başvurup arş.gör olabilirsin veya öyp kadrolarına başvuru yaparak öyp arş.görevlisi olabilirsin..

fakat öyp dışındaki kadrolara başvuru için asgari 50 üds veya kpds puanı istiyorlar. o şartı sağlarsan normal kadrolara da başvuru yaparsın.
öyp kadrolarına başvuru yapma şartlarını sağlıyorsun. teze devam et . açılan ilanlara durumuna uygun yerlere başvurunu gerçekleştirirsin..

sadece İlanları bekleme :) Ales ve üds puanlarını yükseltmeye bak :D

kolay gelsin..

herkese iii geceler...ben bu öyp yi uzun süre takip ediyorum ve merak ettiğim bir kaç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim....öncelikle bu öyp için dil sınavına girmemiz gerekir mi? yani 10 puan alsam bile bana 50 puan verecekler mi ? yoksa hiç girmeyene de 50 puan verecekler mi??? diğer sorum ise matematikçilerin durumu ne ? ben matematikten mezun oalcağım bu sene ?

nesli1

Öğrenci
Anladığım kadarıyla dil sınavından ne aldıysak yazmakta fayda var öyp için... 50nin altında olsa bile... çünkü dil notunu yazmayana 50 puandan değerlendirme yapılıyor diye bir şey yok... doğru mudur?????

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Evet 50 nin altında olana 50 verilir diye bir şey yok. Ne kadar varsa onu yazmanız şansınızı artıracaktır.

sarikayadnan

Öğrenci
Arkadaşlar dil puanı hiç olmayanların ilk değerlendirmede 50 puan aldıkları kabul ediliyor mu?Bu konuyu tam olarak açıklığa kavuşturamadım.İnternetten araştırıyorum farklı farklı yanıtlar geliyor.

Hakkari Üniversitesi Mali İktisat sonuçlarına baktım ve dil puanı 0 olanların 50 olarak kabul edilmiş.

Bilgi verirseniz sevinirim.

Buyrun 2010 sonuçları :
http://www.hakkari.edu.tr/dalt/duyuru/maliiktisat.pdf

*Bu arada forumu aradım taradım inceledim =) Bu konuyu da inceledim ama şu Hakkari kafamı karıştırdı