Dil Eğitimi İçin Geçen Zaman Eğitim Süresinden Sayılır mı?

asaasa

Öğrenci
"dil eğitimi için geçen zaman eğitim süresinden sayılır mı" başlık bu olacaktı ama forumda başlığı bir türlü açamadım. etiket bölümüne bir şey yazmamama rağmen her kelimeyi tek tek etiket olarak algılayıp maksimum sayıyı geçti uyarısı verdi. bug var yani.

halihazırda bir üniversitede doktora yapıyorum ama dil puanım 65'in altında olduğu için öncelikle dil kursuna gitmem gerekiyor. bu durumu izah eden bir dilekçe ile fen bilimlerine başvurdum ve kurul 2 dönem için kaydımı dondurdu ama bu sürenin öğrenim zamanından da geçmesine karar verdi. yani bir terslik olmaz ve dil puanını geçebilirsem bile kalan sürede (5. dönemi bitirmiştim) 4 yıllık sürenin yarım dönemi ve 2 yıllık uzatma süresinde doktorayı bitirmem mümkün değil. 2,5 yılda tez mi yazılır? hatta danışman hocam ile de konuştum o da bu sürede doktora tezi bitmez dedi.

yönetmelikte ve çıkan ara kararlarda benim durumumda olanlar için geçen sürenin eğitim süresinden sayılmamasına dair bir not var mı?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Eğitim süresinden sayılıyor maalesef çünkü eğitiminiz devam etmekte ve süre dolunca ilişiği kesiyorlar. Yeniden aynı bölümden doktorayı kazanıp dersleri saydırmanız ve temiz bir sayfa açmanız lazım.

Not:Bu arada başlıklarda en az 3 karakterli kelime algılanıyor eğer "mı"'nin sonuna "?" koysaydınız konu açılırdı. Konu başlığı dediğiniz şekilde değiştirilmiştir. (bu arada karkter sayısını 2'ye indirerek sorunu da giderdim uyarınız için teşekkürler)

Son düzenleme:

asaasa

Öğrenci
nazmi hocam doktora yaptığım üniversitede öypli bir başka kişi daha önce aldığı dersleri saydırdı ve enstitü derslerin başladığı tarihten itibaren kaydı başlattı ve bu kişi öypden atılmak üzere. enstitünün öğrenciden, asistandan yana aldığı tek bir karar bile yok. yani ben de doktotraya baştan başlarsam (onca dersi yeniden alma fikri bile işkence gibi geliyor) enstitü yine beni 8. dönemden başlatacak. öypnin verilmeyen ama vaad edilen yurtdışı, ödenek gibi imkanlarından faydalanabilmeyi geçtim sistemden atılıp birde üzerine tazminat ödemek zorunda kalma tehlikem olacak. bu arada okulun öyp koordinatörü enstitü kararına rağmen biz başvurur ve o 2 dönemi eğitim süresinden çıkarırız diyor. ve bunu büyük bir özgüven ile söylemekte.

üstelik öyp geçmek için epey daha iyi kazandığım devlet memurluğunu (teknik personelim) bıraktım.

hasılı yök'e bilgi edinme kapsamı dahilinde bir dilekçe yazayım diyorum. umarım bir yolu olur.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Hocam umarım sonuç olumlu çıkar, çıkarsa da haber veriniz bir arkadaşımız daha var şu anda son dönemi ve dil kursuna gitti o da.

Selcenn

Öğrenci
Hocam merhaba,
Bu aralar aynı durumdan ben de muzdaribim. Yüksek lisans eğitimimin 3.senesindeyim ve enstitüye 4.yarıyılımdayken dil eğitimine giitğimi, arada geçen zamanın öğrenim süreme eklenmesiyle ilgili bir dilekçe yazdım. Beni çağırdılar ve pek de hoş olmayan bir üslupla hem dil eğitiminde hem burada olamayacağımı, 4.yarıyılda aldığım derslerimin iptal edilmesi gerektiğini aksi takdirde 6 ay falan eklenemeyeceğini söylediler. 4.yarıyılımda aldığım dersler de; zaten her dönem seçmem gereken Yüksek lisans tezi ve bir de seminer. Yani dil eğitimindeyken sadece 1günlük okuldan izin alıp seminerimi sunmaya gitmiştim onun haricinde zaten okula devam etmem gereken bir durum yoktu.
Yönetmelikte böyle yazmıyor ama dediğimde bizi yönetmelik ilgilendirmez dedi. YÖK ü aradım. Dilekçenizi neden kabul etmediklerine dair bir dilekçe yazsınlar size, sonra biz araya girelim dediler. Gittim enstitüye, yönetmeliği gösterdim yönetmeliğe bakılmadı bile. Dilekçe istedim dilekçe falan yazamayız Yök ü karıştırma dediler. Zaten bu ÖYPliler cumhurbaşkanı gibiymiş herşey onların lehineymiş falan vs :) kararını ver ya derslerini iptal edelim ya da 6 ay falan eklenmesin dediler..

Yök.e durumu bildiren bir dilekçe yazmayı planlıyorum. Ve nedense haklı olduğumu düşünüyorum. Ders döneminde değildim ben dil eğiitmindeyken sonuçta. Bana yaptıkları her açıklama mantıksız. Dilekçe yazmayı da kabul etmiyorlar zaten. Bu aşamada bana ne yapmamı önerirsiniz..?

- - - Güncellendi - - -

Hocam, yanlış bir yere de yazmış olabilirim şuan derdimi. Az da olsa kendime benzettiğim bi durum görünce heyecanlanıp paylaştım hemen içimdekileri. Yanlış olduysa affedin lütfen.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Hocam merhaba,
Bu aralar aynı durumdan ben de muzdaribim. Yüksek lisans eğitimimin 3.senesindeyim ve enstitüye 4.yarıyılımdayken dil eğitimine giitğimi, arada geçen zamanın öğrenim süreme eklenmesiyle ilgili bir dilekçe yazdım. Beni çağırdılar ve pek de hoş olmayan bir üslupla hem dil eğitiminde hem burada olamayacağımı, 4.yarıyılda aldığım derslerimin iptal edilmesi gerektiğini aksi takdirde 6 ay falan eklenemeyeceğini söylediler. 4.yarıyılımda aldığım dersler de; zaten her dönem seçmem gereken Yüksek lisans tezi ve bir de seminer. Yani dil eğitimindeyken sadece 1günlük okuldan izin alıp seminerimi sunmaya gitmiştim onun haricinde zaten okula devam etmem gereken bir durum yoktu.
Yönetmelikte böyle yazmıyor ama dediğimde bizi yönetmelik ilgilendirmez dedi. YÖK ü aradım. Dilekçenizi neden kabul etmediklerine dair bir dilekçe yazsınlar size, sonra biz araya girelim dediler. Gittim enstitüye, yönetmeliği gösterdim yönetmeliğe bakılmadı bile. Dilekçe istedim dilekçe falan yazamayız Yök ü karıştırma dediler. Zaten bu ÖYPliler cumhurbaşkanı gibiymiş herşey onların lehineymiş falan vs :) kararını ver ya derslerini iptal edelim ya da 6 ay falan eklenmesin dediler..

Yök.e durumu bildiren bir dilekçe yazmayı planlıyorum. Ve nedense haklı olduğumu düşünüyorum. Ders döneminde değildim ben dil eğiitmindeyken sonuçta. Bana yaptıkları her açıklama mantıksız. Dilekçe yazmayı da kabul etmiyorlar zaten. Bu aşamada bana ne yapmamı önerirsiniz..?

- - - Güncellendi - - -

Hocam, yanlış bir yere de yazmış olabilirim şuan derdimi. Az da olsa kendime benzettiğim bi durum görünce heyecanlanıp paylaştım hemen içimdekileri. Yanlış olduysa affedin lütfen.
Merhaba yeni yayınlanan ÖYP usul ve esaslara dil eğitimde geçen 6 ayın yasal süreden sayılmayacağı ile iligli bir madde eklendi.