Bildiri olarak sunulan metnin makale olarak yayınlanması

celik58

Öğrenci
Ben ulusal bir sempozyumda bir bildiri sundum. Bu bildiriyi basacaklarını söylediler ama henüz basılmadı. (Makale sayımı artırmak amacıyla) Ben sunmuş olduğum bu bildiri metnini aynı başlık ve metinle bir dergide makale olarak yayınlayabilir miyim? Bunun mahsuru olur mu ? Bilen varsa cevap verirse memnun olurum. Teşekkür ederim...

merzer

Doçent
Tam metin degil ozet kitapciginda basilacaksa sorun yok. Ancak makalenin altina bu valisma surada daha once sunuldu notu dusersiniz

celik58

Öğrenci
Yani tam anlayamadım tam metin olarak basılmış ya da basılacak bir bildiriyi makale yapamayız ancak özet metin olarak basılmış bildiriyi makale olarak basabiliriz öyle mi? Bizden sempozyum jürisi tam metin istedi, sanırım tam metin basacaklar o halde bu bildiriyi makale olarak yayınlayamam mı?

A

Akademik Forum

Guest
Daha önce yayınlanmış bir bildiriyi dergi aynı şekilde kabul etmeyecektir büyük ihtimal. Ayrıca bildiriyi aynı başlıkla makale olarak yayınlamak sizin makale sayınızı artırmaz. Sonuçta ikisi de aynı olacak.

Sercan

Profesör
Ben ulusal bir sempozyumda bir bildiri sundum. Bu bildiriyi basacaklarını söylediler ama henüz basılmadı. (Makale sayımı artırmak amacıyla) Ben sunmuş olduğum bu bildiri metnini aynı başlık ve metinle bir dergide makale olarak yayınlayabilir miyim? Bunun mahsuru olur mu ? Bilen varsa cevap verirse memnun olurum. Teşekkür ederim...

Yani hocam CV nizde aynı adı taşıyan bir calışmanın, hem bildiri olarak hem de makale olarak yazılması pek hoş durmuyor. Bir kere bildiri ile makale arasında farklarda var. Bildiri olarak sunulmuş bir çalışma makale olarak değerlendirilecek kadar iyi olmayabilir. Bildiri daha az kapsamlı, genellikle editörler tarafından çokda fazla kontrol edilmeyen çalışmalardan oluşuyor. Ama makale daha fazla özen isteyen bir şey.

A

Akademik Forum

Guest
Dergiden deegiye degismekle birlikte yayin sartlarinda baska yerde yayinlanmamis yayinlanma surecine hic girmemis sarti vardir. Bu kapsamda zaten esasli bir dergi calismanizi basmaz. Diger yandan cv vs denmis ama dert degil pek. Cv ye bildiriyi yazmazsiniz olur biter yani onu kullanmazsiniz.
Yapmanizi engelleyecek birsey yok ama soru su olmali icunize siniyor mu ;) sizce dogru mu ?

A

Akademik Forum

Guest
olayı yanlış anlamışsınız, benim mantığıma göre, bildiri zaten süren bir çalışmayı topluma bildirmek (henüz bitmemiş tezi bile sunarsın) , daha sonra bitirince de yayın yaparsın (tabi puanı is en yüksek olandan alırsın zaten) . doğru mu? diye sorulmuş en doğrusu bu aslında...

canear

Öğrenci

hocam en başta etik diye birşey var, ayrıca genel olarak bildiriler tam metin olarak bildiri kitabında çıkar. Bİr dergide yayınlanacak makaleyi zaten kongreye göndermek mantıklı değildir, madem yayın iyi neden kongrede sundun? ayrıca dergiler senden daha önce bir yerde yayınlanmamıştır diye imzalı belge alırlar... Sen kongrede işi bitirmişsin...Kurcalamanın manası yok. İlerde doçentlikte elinde patlar eğer ibraz edersen.. etmesen dahi internete yazınca çıkıyor.. Jüri, emin ol bakacaktır. Ondan sonrada öpücük... bırak bu hayali derim sana dostane olarak.

A

Akademik Forum

Guest
Makale

Ben mimarım. Bir projem var. Mimari kirlenme ile ilgili bir kitap yazmak istiyorum. Daha önce yazılan yayını yapılanları derleyip toplasam makale olur mu? Olmaz ise ne olur?

A

Akademik Forum

Guest
Bence sorun yayımlanmış tam metin bildiri ve makaleyi birlikte kullanıp puan toplamada başlıyor. Bir bildiri pek tabi ki bir makale kadar iyi olabilir. Bir sürü bildiri vardır ki özellikle sosyal bilimlerde yön verici olmuştur. Çalışma tebliğlerini (working papers) düşünelim. Yurt dışında hergün yüzlerce yayımlanır. Sizce bu insanlar bunları bu şekilde yayımlayıp makale yapmıyor mu? Aksine. Hepsi bir dergiye gönderir. Working paper hali de nette durmaya devam eder. Hakem süreci sayesinde ikisi arasında bari fark oluşur. Yayımlanmış tam metin bildiri de hakem sürecine girecektir. Elbette değişiklik olacaktır. Hiç olmayabilir bile. Bir sürü working paper bilirim daha sonra kitap bölümü olumuştur ve hiç değişiklik olmamıştır.

Bir doçentlik jürisi olsam bakacağım şey ve değerlendirme şeklim bu olur.

Başta dediğim gibi. Problem ikisini de akademik yükselmede kullanmak. Birini seçmek zorundasınız. Bir koyundan iki post çıkartmaya çalışmak etik olmayan. Eğer ikisini de kullanmak istiyorsanız bildirinin en az %70 değişikliğe uğramış olması lazım. Bu yurtdışında genel kabul edilen oran.

parafiskalite

Yardımcı Editör
Hocalarım merhaba;
Bu konuda benım de bır sorum olacaktı. Bır vakıf unıversıtesınde yapılan Uluslararası kongreye bıldırı yazmıstım, kabul edıldı ve makaleye cevırdım daha sonra kongrede sozlu sunumumu yaptım. Kongre ıle anlasmalı olan onlıne bır dergıde(hakemlı) makalem yayınlandı. Bunun bana akademık olarak getırısı nedır ? (Yuksek lısans mezunuyum). Cv’ımde sunulan bıldırıler, hakemlı dergılerde yayınlanan bolumune yazabılır mıyım ?

Dıger bır sorum da su;
Devlet unıversıtesının Uluslararası bır kongresınde bıldırı yazdım, kabul edıldı, makaleye cevırdım ve yıne sozlu sunum yaptım. Bıldırım, bıldırı kıtapcıgında basıldı.
Bunu da cv’de basılan bıldırıler bolumune yazabılır mıyım ?

Son düzenleme:

eczak

Yardımcı Editör
Hocalarım merhaba;
Bu konuda benım de bır sorum olacaktı. Bır vakıf unıversıtesınde yapılan Uluslararası kongreye bıldırı yazmıstım, kabul edıldı ve makaleye cevırdım daha sonra kongrede sozlu sunumumu yaptım. Kongre ıle anlasmalı olan onlıne bır dergıde(hakemlı) makalem yayınlandı. Bunun bana akademık olarak getırısı nedır ? (Yuksek lısans mezunuyum). Cv’ımde sunulan bıldırıler, hakemlı dergılerde yayınlanan bolumune yazabılır mıyım ?

Dıger bır sorum da su;
Devlet unıversıtesının Uluslararası bır kongresınde bıldırı yazdım, kabul edıldı, makaleye cevırdım ve yıne sozlu sunum yaptım. Bıldırım, bıldırı kıtapcıgında basıldı.
Bunu da cv’de basılan bıldırıler bolumune yazabılır mıyım ?

Hocam bildiri kitabında ayrı, dergide ayrı olarak yayınlandı anlıyorum ben. Yani bir abstract yazdınız kongrede kabul edildi, sözlü sunum olarak sundunuz ve bildiri kitabında yer aldı. Daha sonra buna eklemeler yapıp genişleterek hakemli bir dergiye gönderdiniz (kongre ile anlaşmalı olan) bu da makale olarak basıldı.
Burada bir sözlü sunu bildirisi bir de hakemli dergide yayınlanan makale olarak CV'nize ekleyebilirsiniz.

CV'nizi basılı/ basılı olmayan bildiriler olarak veya oral ve poster bildirileri şeklinde ayırabilirsiniz. Kongrelerde genellikle .pdf olarak veya basılı materyal olarak bildiriler basılıyor bu nedenle sözlü ve poster olarak ayırırsanız daha anlamlı olabilir. Aynı şekilde ikinci sorunuzda da bildiriniz kabul edilmiş daha sonra bunu kapsamını genişleterek makaleye çevirdim olarak anlıyorum. Bildiriniz iki şekilde olabilir oral veya poster. Kongreye gönderirken bildirinizi genellikle sözlü mü poster mi isteyip istemediğinizi belirtirsiniz. Bazı durumlarda kongre otomatik poster veya sözlü yapabilir. Sözlü sunduysanız sözlü sunum kısmına yazarsınız CV'nizde.

parafiskalite

Yardımcı Editör
Hocam bildiri kitabında ayrı, dergide ayrı olarak yayınlandı anlıyorum ben. Yani bir abstract yazdınız kongrede kabul edildi, sözlü sunum olarak sundunuz ve bildiri kitabında yer aldı. Daha sonra buna eklemeler yapıp genişleterek hakemli bir dergiye gönderdiniz (kongre ile anlaşmalı olan) bu da makale olarak basıldı.
Burada bir sözlü sunu bildirisi bir de hakemli dergide yayınlanan makale olarak CV'nize ekleyebilirsiniz.

CV'nizi basılı/ basılı olmayan bildiriler olarak veya oral ve poster bildirileri şeklinde ayırabilirsiniz. Kongrelerde genellikle .pdf olarak veya basılı materyal olarak bildiriler basılıyor bu nedenle sözlü ve poster olarak ayırırsanız daha anlamlı olabilir. Aynı şekilde ikinci sorunuzda da bildiriniz kabul edilmiş daha sonra bunu kapsamını genişleterek makaleye çevirdim olarak anlıyorum. Bildiriniz iki şekilde olabilir oral veya poster. Kongreye gönderirken bildirinizi genellikle sözlü mü poster mi isteyip istemediğinizi belirtirsiniz. Bazı durumlarda kongre otomatik poster veya sözlü yapabilir. Sözlü sunduysanız sözlü sunum kısmına yazarsınız CV'nizde.

Hocam vakıf dıye belırttıgım kongredekı makalem pdf olarak hazırlandı kurum tarafından arsıvlerınde yer alıyor, ayrıca aynı makale anlasmalı dergıde onlıne olarak yer aldı. (Uretım Ekonomısı Kongresı/İKÜ)

Ikıncı belırttıgım makalede ıse; unıversıte ozetı kongre bıldırı kıtapcıgına bastı. (Mavı Karadenız Kongresı/Marmara Unı.)

Her ıkısı de sozlu sunumdu. Tesekkur edıyorum 🙏🏼

Son bır sorum daha olacaktı; gerceklesecek olan tum kongrelerı takıp edebılecegım bır lınk var mı acaba ? Sosyal bılımler uzerıne..

Son düzenleme:

merzer

Doçent
Dıger bır sorum da su;

2 kez sundum gibi anlamışım .
Bu konuda genel uygulama çalışma yaparsın
Sözlü bildiri /poster bildiri sunarsın - genelde özet metin basılır . Tam metin basılırsa bunu makale yapmak uygun değildir.
Özet sonrası bunu makale yaparsın , makalenin altına da not düşersin ............ kongresinde sözlü bildiri olarak sunulmuştur diye.

Tam tersi olan önce makale yap sonra bunu bildiri yap olayına ise çok sıcak bakmıyor hoca/halen/değerlendirici vs....

parafiskalite

Yardımcı Editör
2 kez sundum gibi anlamışım .
Bu konuda genel uygulama çalışma yaparsın
Sözlü bildiri /poster bildiri sunarsın - genelde özet metin basılır . Tam metin basılırsa bunu makale yapmak uygun değildir.
Özet sonrası bunu makale yaparsın , makalenin altına da not düşersin ............ kongresinde sözlü bildiri olarak sunulmuştur diye.

Tam tersi olan önce makale yap sonra bunu bildiri yap olayına ise çok sıcak bakmıyor hoca/halen/değerlendirici vs....

Hayır hocam, once bıldırıyı yazdım sonra tam metın, sonra sunum bıldıgınız gıbı kongre sureclerıne uyum saglıyorum ve baska yerde de kullanmadım, kullanılmayacagını da (etık olarak) bılıyorum.
E-dergıde yayınlanan makale de zaten kongreye ozel sayı oldugu ıcın kongrede sunuldugu belırtıldı.
Dıgerı bıldırım de zaten Marmara’nın kendı kıtapcıgında yer aldı.
Tesekkur edıyorum sıze de.
Daha cok yazmam gerek cokk :)

M

MİSAFİR2019

Guest
Bildiri hk

Merhaba . yüksek lisans tezimi bitirdim . danışman hocam uluslararası bir kongrede bildiri olarak göndermek istediğini paylaştı .
avantajları ve dezavantajlarını size sormak istiyorum .