Arş. Görevliliğine mi yoksa Dr. Ögr. Üyeliğine mi başvurmak mantıklı?

Slmnkhrmn

Öğrenci
Selamlar, şuan bulunduğum bölümde tezli yüksek lisans yapmaktayım. Akademik başvurular için beklemekteyim. ALES, yokdil ve ortalamam kendi alanıma fazlasıyla yetmektedir.(80, 93.75, 3.24). Ancak ben aynı zamanda bir kamu kurumunda da çalışmaktayım(memur). Diğer asistan arkadaşlar bana doktorani bitirdikten sonra Dr. Ögr. Üyeliği için başvurmanın daha doğru olacağını söylemektedir. Lakin, ben bunun ne kadar mantıklı olabileceği konusunda supheliyim. Çünkü, benim istediğim akademisyen olmak ve Dr. Ögr.uyeligine neden arş. Görevlisi arkadaşlar varken sadece doktorasını bitirmiş ancak arş. görevliliği yapmamış birini alsınlar. Sizce ne yapmalıyım?

Dawey

Öğrenci
Selamlar, şuan bulunduğum bölümde tezli yüksek lisans yapmaktayım. Akademik başvurular için beklemekteyim. ALES, yokdil ve ortalamam kendi alanıma fazlasıyla yetmektedir.(80, 93.75, 3.24). Ancak ben aynı zamanda bir kamu kurumunda da çalışmaktayım(memur). Diğer asistan arkadaşlar bana doktorani bitirdikten sonra Dr. Ögr. Üyeliği için başvurmanın daha doğru olacağını söylemektedir. Lakin, ben bunun ne kadar mantıklı olabileceği konusunda supheliyim. Çünkü, benim istediğim akademisyen olmak ve Dr. Ögr.uyeligine neden arş. Görevlisi arkadaşlar varken sadece doktorasını bitirmiş ancak arş. görevliliği yapmamış birini alsınlar. Sizce ne yapmalıyım?

Keşke hepimiz araştırma görevliliğine girebilsek... Malesef yeterli puanlara ve yeterliliğe sahip olsanız dahi kadrolara girmek çok zor... Son çıkarımınıza katılmıyorum araştırma görevliliği bir başarı ölçütü değil. Bölümdeki araştırma görevlilerinin bildirisi bile yokken ben sci yayına ve uluslararası bildirilere sahibim. Dr. Öğr. Üyesi olabilmek için araştırma görevlisi olup olmadığınız önemli değil yaptıklarınız önemli.

Elbette gönül isyer ki akademisyenliğe ilk adım olarak herkes yüksek lisans ve doktorasını yaparken araştırma görevlisi olsun. Başka bir işle uğraşmadan akademik çalışmalarına ve tezine odaklansın. Ancak artık kadrolar sınırlı. Araştırma görevlisi kadroları için çıkan ilanlara başvurarak şansınızı deneyin ama madem memur olarak çalışıyorsunuz araştırma görevlisi kadrolarının lisansüstü eğitim süresince olduğunu doktora bitince ilişik kesileceğini unutmayın. Sonuç olarak yine bir dr. öğretim üyesi kadrosuna atanıncaya kadar işsiz kmak riski var. Akademisyen olma hayalinizi gerçekleştirmenizi dilerim ama bir taraftanda bu yaşam koşullarında geçim meselesi de önemli. O nedenle benim tavsiyem uygun kadrolara başvurup araştırma görevlisi olmak için denemelerde bulunun ama asıl doktorayı bitirdikten sonra kadro arayışına girin derim.

Slmnkhrmn

Öğrenci
söylediklerinize katılıyorum teşekkür ederim. ancak benim aklımda halen muğlak olan şey araştırma görevlisi olmam halinde dok. öğr. üyeliğine geçişimin daha kolay olup olmayacağı. ilgili bölüm neden kendi araştırma görevlileri varken doktorasını bitirmiş ancak araştırma görevliliği yapmamış birini kadrosuna dahil etsin?

Ink Bottle

Moderator
söylediklerinize katılıyorum teşekkür ederim. ancak benim aklımda halen muğlak olan şey araştırma görevlisi olmam halinde dok. öğr. üyeliğine geçişimin daha kolay olup olmayacağı. ilgili bölüm neden kendi araştırma görevlileri varken doktorasını bitirmiş ancak araştırma görevliliği yapmamış birini kadrosuna dahil etsin?

Eskiden olsa dediğiniz doğruydu, çünkü araştırma görevlileri 33a ile yani daimi kadro statüsünde atanıyordu. Birkaç yıl önce (yanılmıyorsam 31 Aralık 2017) 33a kadroları kaldırıldı, artık yeni atananlar için daimi diye bir şey yok. Dolayısıyla artık o bölümdeki araştırma görevlilerinin de doktorası bitince orayla bir ilgisi kalmıyor. Bu durum öğretim üyesi atamalarına nasıl yansıt bilmiyoruz henüz çünkü dediğim gibi uygulama yeni ama artık eskisi gibi buranın araştırma görevlisi doktor oldu bekliyor araş.gör.dr olarak kadroyu ona verelim durumu pek mümkün olmayacak gibi.

Ve ek olarak doktorayı bitirenlerin % 20sinin aynı üniversitede atanacağı kararı da var. 50d ve bu karar birbirini tamamlıyor ancak henüz uygulama nasıl olacak belli değil.