Araştırma Görevlisi Ösym sınavlarına nasıl gözetmen olur

panzehir65

Öğrenci
Bulunduğunuz üniversitede ösym bürosu vardır. akademik personel kimliğiniz ve ıban numaranızla ösym bürosuna gidip kayıt olmanız gerekiyor. kayıt olduktan sonra ösym görevli işlemleri sisteminden sınav görev başvurusunda bulunacaksınız (o anda görev tercihi açık sınav varsa).
Açıköğretim sınavlarında görev almak için ise bölüm sekreterliğine başvuru yapmanız gerekiyor. Onlar kaydınızı yapar. Yine sistemden ''tercihe açık sınav varsa'' tercih yapabilirsiniz.

A

Akademik Forum

Guest
Bulunduğumuz üniversitenin ÖSYM'de gözetmenlik için kaydı olmasa da bireysel olarak kayıt olabilir miyiz?

n21

Öğrenci
öyp 39 görevlendirme ile başka bir şehirdeyim üniversitemden.
gözetmen olmak için kaydı başka nasıl, nereden yapabilirim?

c3nk

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,

Konuyu hortlatıyorum: 35. madde ile doktora yaptığım üniversiteye atamam gerçekleşti. ÖSYM sınavlarında görev alabilmek için sisteme kayıt yaptırmak istiyorum ancak sistem "YÖKSİS kaydı farklı üniversitede" şeklinde bir hata veriyor. Atanmadan önceki kurumumla iletişim kurduğumda; 35. madde ile geçici atandığınız için YÖKSİS kaydının tamamen şuan ki kuruma geçirilemeyeceğini söylediler.

Bu durumda 35. madde ile atanan hiçbir araştırma görevlisi ÖSYM sınavlarında görev alamıyor mu? Benzer durumu yaşayanlar cevap yazabilirse çok sevinirim. Sistemsel bir açık sanırım bu.

orta123

Öğrenci
Hocam 35. madde ile başka üniversitede olan benim gibi pek çok arkadaşım var. Sizinki gibi bir durum yaşamadık hiç birimiz. Görevlendirildiğimiz ilde ÖSYM sınav görevlerinde yer alıyoruz.
Durum YÖKSİS kaydı ile mi ilgili yoksa 35. madde ile kadronuzun bulunduğunuz üniversiteye aktarılamamış olmasıyla mı?? Ayrıca 35. madde ile görevlendirilen ve benimde tanıdığım pek çok kişinin YÖKSİS kaydı farklı üniversitelerde. Yani en azından 6 yıl öncesinde böyle bir sıkıntı yaşamadık:). Yakın zamanda da kimseden duymadım. Bulunduğunuz ildeki personel daire, ösym temsilciliği ve koordinatör kişiyle irtibata geçtiniz mi acaba??

Son düzenleme:

ELT_METU

Öğrenci
Hocam kendi üniversitenizin fakülte sekreteri kaydınızı silmiş miydi acaba? Daha sonra yeni kaydınızı 35. ile görevlendirdiğiniz üniversitenin sekreterliğinin yapabiliyor olması gerekiyor. Ben geçen sene içinde bu şekilde halledebilmiştim, ancak sistemsel başka bir probleminiz varsa bilemiyorum.

c3nk

Öğrenci
Hocam 35. madde ile başka üniversitede olan benim gibi pek çok arkadaşım var. Sizinki gibi bir durum yaşamadık hiç birimiz. Görevlendirildiğimiz ilde ÖSYM sınav görevlerinde yer alıyoruz.
Durum YÖKSİS kaydı ile mi ilgili yoksa 35. madde ile kadronuzun bulunduğunuz üniversiteye aktarılamamış olmasıyla mı?? Ayrıca 35. madde ile görevlendirilen ve benimde tanıdığım pek çok kişinin YÖKSİS kaydı farklı üniversitelerde. Yani en azından 6 yıl öncesinde böyle bir sıkıntı yaşamadık:). Yakın zamanda da kimseden duymadım. Bulunduğunuz ildeki personel daire, ösym temsilciliği ve koordinatör kişiyle irtibata geçtiniz mi acaba??

Eski ünideki kaydım silindi, yeni üniversitede fakülte sekreteri ÖSYM sistemine kayıt yaparken hata veriyor "YÖKSİS kaydı farklı üniversitede" şeklinde. YÖKSİS kaydının değişikliğini personel daireye sorduğumda; siz 35. madde ile geçici geldiniz önceki kurum kalıyor şeklinde cevap aldım ancak sizlerin yazdıklarınıza göre böyle bir durum olmuyor. Bugün tekrar yeni üniversitenin personel daire ile görüşeceğim, umarım halledebiliriz.

Renac

Öğrenci
Eski ünideki kaydım silindi, yeni üniversitede fakülte sekreteri ÖSYM sistemine kayıt yaparken hata veriyor "YÖKSİS kaydı farklı üniversitede" şeklinde. YÖKSİS kaydının değişikliğini personel daireye sorduğumda; siz 35. madde ile geçici geldiniz önceki kurum kalıyor şeklinde cevap aldım ancak sizlerin yazdıklarınıza göre böyle bir durum olmuyor. Bugün tekrar yeni üniversitenin personel daire ile görüşeceğim, umarım halledebiliriz.

Hocam sorunu çözebildiniz mi ? Çünkü ben de aynı sorunu yaşıyorum.

c3nk

Öğrenci
Hocam sorunu çözebildiniz mi ? Çünkü ben de aynı sorunu yaşıyorum.

Hocam malesef çözemedim, bilgiler yöksis ten otomatik çekildiği için sistem bizi ilk atandığımız üniversitede gösteriyor. 35'le geldiğim üniversite üzerinden görev alamıyorum, ilk atandığım üniversitede uzakta olduğu için o sınavlarada gidemiyorum.

Akademisyen7

Öğrenci
Aynı sorunu bende yaşıyorum bir gelişme var mı hakikaten bu konuda? 35 ile görevlendirilip ösymde görev alan arkadaşlarda varmış burada. Ne yapmak gerekiyor acaba.. YÖK ile iletişime geçsek çözüm olur mu ?

Merhabalar, aynı durumdan muzdarip oldum. Uzun uğraşlar ve cevapsız sorulara rağmen anlayabildiğim kadarıyla sorunu özetleyeyim. Mevcut çalıştığımız kurum eskiden bizi ÖSYM görevli işlemleri sistemine manuel olarak ekleyebiliyormuş. Ben 2019 yılında görevli bulunduğum kurumda da bu şekilde sisteme kaydolmuştum ve görev alabiliyordum. Ancak sonra sisteme manuel ekleme mümkün olmayacak şekilde sistem kurgulanmış. Görevlendirmem farklı bir üniversiteye yapılınca tekrar kayıt olmam gerekti fakat yeni üniversitemde tekrar kaydım yapılamadı. Yeni sistemde Görevli İşlemleri Sistemine kayıt için bilgi otomatik olarak YÖKSİS'ten alınıyor. YÖKSİS'te de görevlendirmeyi yapan kurum görüldüğü için mevcut görevli olduğumuz kurum kaydımızı yapamıyor. Ancak eskiden kayıt manuel olarak yapıldı ise onlar için sorun olmuyor. Yalnızca yeni kayıtlarda sorun oluyor. Ankara'da görev yapıyorum, ÖSYM'ye dilekçe ile başvurarak eşitlik ilkesine tamamen aykırı olduğu gerekçesiyle kanuni dayanaklarını da belirterek konuyu arz ettim. Herhangi bir dönüş yapmadılar. Zımni red süresi dolduktan sonra dahi 1.5 ay beklememe rağmen dönüş olmayınca bir kaç gün evvel dava açtım. Olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum. Olumlu sonuçlanırsa size dava açma konusunda gerekli adımları anlatırım. Umarım en kısa zamanda ÖSYM gibi önemli bir kurum bu hukuksuz uygulamasından kendisi döner. Pandemi sürecinde zaten görevli ihtiyacı var bir de anlamlandırılması güç bir biçimde Yöksisten bilgiyi alıyoruz diyip binlerce akademik personelin asli ve sürekli bir kamu hizmeti yürüttüğü ilde görev almasını engelliyorlar.

Son düzenleme:

insaatci1

Öğrenci
Merhabalar, bugün itibariyle görevli işlemleri sayfasında kurum bilgilerini güncelleye tıkladım ve kurum bilgisi, sınav merkezi görevlendirildiğim şehre aktarılmış oldu. Değişiklik ne zaman yapıldı bilmiyorum ama farkında olmayan varsa diye yazmak istedim. İyi günler.