Amerika'da doktora yapmak

dincersaral

Öğrenci
Merhaba.

ABD'de doktora yapmaya başladığımızda Türkiye'deki üniversitelere cari alımla atanabiliyor muyuz? En önemli sorum bu ancak daha birçok sorum var ABD'de doktora yapan/yapmış birincil kişilere. Bu konuya ilişkin yardımcı olabilecekler varsa çok sevinirim. Teşekkürler

finduilas

Profesör
Amerika'da doktora yapmanizin Turkiye'de cari alimla atanmaniza bir etkisi yok hocam, yani atanabilirsiniz. Doktora degil ama yuksek lisans yapiyorum, belki yardimci olabilirim diger sorulariniza?

Sent from my SM-N920T using Tapatalk

K

kobe27

Guest
Yurtdışı Doktora

Merhaba,
Ben de yurtdışında doktora yapmak istiyorum. İletişim üzerine. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Şuan için toefl vs. bir dil puanım yok.
Teşekkür ederim.

A

Akademik Forum

Guest
Eğer üniversiteden ya da direk çalışacağınız hoacadan burs alacaksanız kriterlerinizin çok iyi olması gerekir. İyi bir TOEFL skoru bunların başında gelir. Ayrıca çalşıacağınız alana gore GRE GMAT sınavından iyi bir skor almanız gerek. Skorlarınız tamamsa, başvuracağınız bolumun sayfasında application bölümünde international öğrenciler kısmından başvuruya gecebilirsiniz. ya da direl çalışmak istediğiniz hoca ıle ıeltısıme gecebılırsınız.

LenaGray

Öğrenci
Merhabalar ,

Özel bir üniversitede MIS & Istatistik bölümünde Tezli yüklek lisans yapıyorum ve son dönemim, Ocak-2020'de mezun olacağım. Aynı zamanda da özel bir şirkette çalışıyorum. Master sonrası Amerika'da Doktora yapmak istiyorum. Şu an IELTS puanım 5.5 yeniden sınava hazırlanıp 6.5 almayı hedefliyorum. Bu süreçte de özellikle de Atlanta yahut Florida civarında okul araştırmak istiyorum. Maddi olarak minimum ne kadarlık bir bütçeye ihtiyacım olur noktasında dağılıyorum.

Orada olan ve deneyimli arkadaşlarla iletişime geçmek istiyorum.
Fikirlerinizi paylaşabilirseniz ayrıca, çok memnun olurum.

Teşekkürler.

finduilas

Profesör
Merhabalar ,

Özel bir üniversitede MIS & Istatistik bölümünde Tezli yüklek lisans yapıyorum ve son dönemim, Ocak-2020'de mezun olacağım. Aynı zamanda da özel bir şirkette çalışıyorum. Master sonrası Amerika'da Doktora yapmak istiyorum. Şu an IELTS puanım 5.5 yeniden sınava hazırlanıp 6.5 almayı hedefliyorum. Bu süreçte de özellikle de Atlanta yahut Florida civarında okul araştırmak istiyorum. Maddi olarak minimum ne kadarlık bir bütçeye ihtiyacım olur noktasında dağılıyorum.

Orada olan ve deneyimli arkadaşlarla iletişime geçmek istiyorum.
Fikirlerinizi paylaşabilirseniz ayrıca, çok memnun olurum.

Teşekkürler.
Oncelikle kendi imkanlarinizla mi gideceksiniz, asistanlik mi arayacaksiniz, bursunuz mu var? Cevaplar duruma gore degiskenlik gosterir cunku.

Hem Georgia'da hem de Florida'da gittiginiz yere gore maddi durum degisir. Georgia'da Atlanta pahalidir, ozellikle kendi imkanlarinizla gidecekseniz zorlanirsiniz. Ancak Athens daha uygundur, orada daha rahat edersiniz. Ayni sekilde Florida'da Miami pahalidir ancak Gainesville daha ucuzdur.

Okula basvuru ucreti, vize ucreti ve sevis ucreti henuz Amerika'ya gelmeden yapmaniz gereken masraflar. Amerika'da ise okul harci, ev kirasi ve yasam masraflariniz olacak. Tabii bir de ucak bileti.

Daha ayrintili sorulariniz olursa yardimci olmaya calisirim.

Sent from my SM-N950U using Tapatalk

LenaGray

Öğrenci
Merhaba ,
Ancak bakabildim mesajlara.
Öncelikle benim amacım, hayalimi gerçekleştirmek. İşin açıkcası, çok iyi bir üniversite aramıyorum, sadece bir hayalimi gerçekleştirmek için bunu denemek istiyorum. Master hayalim vardı ama sağlık sorunlarımdan ötürü olmadı. Bazen şey bile düşünüyorum, acaba Master’ı Ocak’tan sonra bir ders bırakarak uzatsam da , erasmustan faydalanarak bir iki dersi oradan bir fakülteden mi alsam diye 😊
Şu an benim Master ortalamam 2.72 , 3’e tamamlamak için ders alacağım. 3.00 olurda okul %50 burs veriyor, burada maddi olarak çok zorlanmayacağım. Bu ortalama ile orada Doktora’ya başvurduğumda şansım çok mu düşük olur ?

Nasıl yapabilirim noktasında maddiyat yönlendirici olacak biraz. Şöyle ki ;
Atlanta pahalı diye duymuştum bende. Tamamını kendi imkanlarımla karşılamam imkansız, burs kısmı için aranan özellikler IELTS ve GMAT mi sadece , okulların şartlarını okuyorum. Bölüm bakarken bile ağırlıklı olarak yazılım olmaması sadece Proje yönetimi ve işletme içerikli bölümleri inceliyorum.
Florida olması, bir tanıdığım orada, en azından yalnız kalmam düşüncesi ile belirlediğim bir şehir.
Şu an elimdeki bütçe ilk aşama için 50000.TL. Bununla işten ayrılıp, bir yola çıkılır mı, sonrası toparlanır mı noktasında endişeliyim. Bunun yerine, TR’de Doktoraya başlayıp, değişim yada Erasmus ile orada bir okula geçmek daha mı mantıklı olur ?
Artıları ve eksileri ile iyice tartmak istiyorum, bu konuda yardıma çok ihtiyaç duyuyorum.
Bu arada çalıştığım firma bir amerikan firması, orada da ofisleri var. İşimi kaybetmeden, orada da part time çalışma durumum olabilir, öyle fırsatlarımızda oluyor. Bu da bir maddi olanak.
Bu arada , 10 yıllık vizem var , bu iyi bir şeydir umarım 😊
Şubat sonu gibi Atlanta üzerinden, TN’ye gelmeyi planlıyorum, oradan Florida’ya geçeceğim. Kendimi biraz daha tartma imkanım olacak.
Bu karmaşık düşüceler içerisinden sıyrılıp, bir yola girmek, risk almak, denemek ve olmasa da yaptım demek isitiyorum.

Orada tüm bunları aşmış ve deneyimleyen birisi olarak, hangi seçenek daha makul göründü size 😊
Finduilas, cevabınızı bekliyor olacağım.

Teşekkürler.

Son düzenleme:

finduilas

Profesör
Merhaba ,
Ancak bakabildim mesajlara.
Öncelikle benim amacım, hayalimi gerçekleştirmek. İşin açıkcası, çok iyi bir üniversite aramıyorum, sadece bir hayalimi gerçekleştirmek için bunu denemek istiyorum. Master hayalim vardı ama sağlık sorunlarımdan ötürü olmadı. Bazen şey bile düşünüyorum, acaba Master�ı Ocak�tan sonra bir ders bırakarak uzatsam da , erasmustan faydalanarak bir iki dersi oradan bir fakülteden mi alsam diye [emoji4]
Şu an benim Master ortalamam 2.72 , 3�e tamamlamak için ders alacağım. 3.00 olurda okul %50 burs veriyor, burada maddi olarak çok zorlanmayacağım. Bu ortalama ile orada Doktora�ya başvurduğumda şansım çok mu düşük olur ?

Nasıl yapabilirim noktasında maddiyat yönlendirici olacak biraz. Şöyle ki ;
Atlanta pahalı diye duymuştum bende. Tamamını kendi imkanlarımla karşılamam imkansız, burs kısmı için aranan özellikler IELTS ve GMAT mi sadece , okulların şartlarını okuyorum. Bölüm bakarken bile ağırlıklı olarak yazılım olmaması sadece Proje yönetimi ve işletme içerikli bölümleri inceliyorum.
Florida olması, bir tanıdığım orada, en azından yalnız kalmam düşüncesi ile belirlediğim bir şehir.
Şu an elimdeki bütçe ilk aşama için 50000.TL. Bununla işten ayrılıp, bir yola çıkılır mı, sonrası toparlanır mı noktasında endişeliyim. Bunun yerine, TR�de Doktoraya başlayıp, değişim yada Erasmus ile orada bir okula geçmek daha mı mantıklı olur ?
Artıları ve eksileri ile iyice tartmak istiyorum, bu konuda yardıma çok ihtiyaç duyuyorum.
Bu arada çalıştığım firma bir amerikan firması, orada da ofisleri var. İşimi kaybetmeden, orada da part time çalışma durumum olabilir, öyle fırsatlarımızda oluyor. Bu da bir maddi olanak.
Bu arada , 10 yıllık vizem var , bu iyi bir şeydir umarım [emoji4]
Şubat sonu gibi Atlanta üzerinden, TN�ye gelmeyi planlıyorum, oradan Florida�ya geçeceğim. Kendimi biraz daha tartma imkanım olacak.
Bu karmaşık düşüceler içerisinden sıyrılıp, bir yola girmek, risk almak, denemek ve olmasa da yaptım demek isitiyorum.

Orada tüm bunları aşmış ve deneyimleyen birisi olarak, hangi seçenek daha makul göründü size [emoji4]
Finduilas, cevabınızı bekliyor olacağım.

Teşekkürler.

Oncelikle Florida bir sehir degil, bir eyalet. Icinde degisik sehirler var, Miami, Gainesville, Tampa, Orlando gibi. Maddi durum ya da yakininizin olmasi rahatligi sizin hangi sehre gideceginize gore degisir.

Ben sizin amacinizin ne oldugunu sormadim, beni ilgilendirmez zaten. Size maddi durumun nasil olacagini sordum, kendi imkanlarinizla mi gideceksiniz, bursunuz mu var vs. diye.

Erasmus ile Amerika'ya gelemezsiniz, Erasmus sadece Avrupa ulkeleri icin gecerli.

Subatta Amerika'ya gelerek doktoraya da baslayamazsiniz. Amerika'da okul basvurulari 1 yil onceden alinir. Eylul itibariyle onumuzdeki yilin basvurulari baslayacak mesela, aralik veya subat gibi de bitecek. Kabul alirsaniz Eylul 2020de egitime baslayacaksiniz.

10 yillik vizeniz turist vizesi, burda ogrenim gormenize hicbir etkisi olmaz.

Kabul almaniz icin ortalamaniz, sinav puanlariniz (dil ve GRE), niyet mektubunuz ve referanslariniz bir paket olarak degerlendirilir. Sadece not ortalamaniza bakarak sansinizin ne olacagini soyleyemeyiz.

Ayrica ogrenime basladiktan sonra resmi olarak kampus disinda calisamazsiniz, yani firmanizin subesinde calismaniz, resmi olarak, mumkun degil.

Sent from my SM-N950U using Tapatalk

LenaGray

Öğrenci
Merhaba,
Açıklamalar için teşekkür ederim.
Şehir yazarken gelişigüzel yazdığım için öyle belirttim, bölge yazabilirdim neyse. Bu muhim değil şu an.

Tamam amacımı geçelim, Erasmusu-da transfer vb gibi bir şey olabilir mi diye düzeltelim.

Maddiyatı belirtmekteki maksadım, başlangıç için yeterli olup/olmadığını anlamak içindi. Neyse.
Başvuruların 1 yıl öncesinden olduğunu biliyorum, ben kendimi prikolojik tartmak adına Şubatta gelince tekrar değerlendireceğim demek istedim. GMAT’e girecek ve IELTS’ye yeniden gireceğim bahar döneminde, şartları toparlayabilmek için. Referans mektubu vs bunlarda sorun yok, bölüm başkanı ve tez hocamdan alabilirim.
Bunlar zaten Şubat’a yetişmez. En kötü bir sonraki Eylül döneminde başvuru yapabilirim.
Resmi olarak çalışmama durumu var ise kampüs dışında, iş olayını tamamen devreden çıkarabilirim.
Vize olayıda sonra ki süreç anladığım kadarıyla.

Okullara bakayım ben, detayları ile ilgili sorum olursa soracağım.
Teşekkür ederim.