ALES'te Hangi Bölümleri Çözmeliyim?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Yarın Yapılacak Olan ALES 2016 Sonbahar Sınavında Başarılar Dileriz!

Öncelikle ALES puanı ile ne yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Çünkü bu karar sizin sınavda çözeceğiniz alanlarıda değiştirecektir (ALES Puanı İle Neler Yapılır?).

ALES'te Sayısal-1, Sayısal2, Sözel-1 ve Sözel-2 olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır.
Tüm puanların hesaplanması için bu bölümlerin hepsini çözmek gerekir ancak 180 dk'da hepsini çözmek zor olacağı için amacınıza yönelik alanları çözmenizi tavsiye ederiz.

Bütün adaylar, dört testten, yüksek olarak hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az üçünü seçerek toplamda en az 120 soru cevaplandırmış olacaklardır. Ağırlıklı puanlara göre testlerin ağırlıklarıgörsellerde yer almaktadır. Adaylar istedikleri takdirde bütün testleri cevaplandırabileceklerdir.

Sınavın Kapsamı

Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerileriniölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Sayısal-2 Testindeki soruların, Sayısal-1 Testindeki sorularagöre daha ileri düzey sorular olması planlanmaktadır.

Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri ise, sözel akıl yürütme(muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Her bir testteki sorular, belirliyükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Testsoruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikteolacaktır.

Sözel Mezunuyum Hangi Alanları Çözeceğim?

Sözel1, Sözel2 ve Sayısal1 alanlarını çözeceksiniz toplamda 120 soru. Sayısal2 alanı size hiç bir puan getirmez.
(Sözel puanınızın hesaplanmasında ağırlık Sözel1, Sözel2 alanlarıdır bkz: http://i.hizliresim.com/DknN9v.png)

Sayısal Mezunuyum Hangi Alanları Çözeceğim?

Sayısal1, Sayısal2 ve Sözel1 alanlarını çözeceksiniz toplamda 120 soru. Sözel2 alanı size hiç bir puan getirmez.
(Sayısal puanınızın hesaplanmasında ağırlık Sayısal1, Sayısal2 alanlarıdır bkz: http://i.hizliresim.com/DknN9v.png)

Eşit Ağırlık Mezunuyum Hangi Alanları Çözeceğim?
Sayısal1, Sayısal2 ve Sözel1 alanlarını çözeceksiniz toplamda 120 soru. Sözel2 alanı size hiç bir puan getirmez.
(EA puanınızın hesaplanmasında ağırlık Sayısal1, Sözel1 alanlarıdır bkz: http://i.hizliresim.com/DknN9v.png)

ALES Puanı İle İlgili Linkler

ALES Puan Hesaplama 2016

Araştırma Görevlisi Alımında Hangi ALES Puanı Kullanılır?

Öğretim Görevlisi/Okutman/Uzman Alımında Hangi ALES Puanı Kullanılır?

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
Merhabalar, sözelci olarak sayısaldan 0 puan alırsam ALES'im geçerli olur mu??? teşekkürler...

fisefise

Öğrenci
Sayısal bölüm mezunuyum. Direkt doktora yapabilmem için ALES'ten kaç puan almalıyım.Bütünleşik doktora programı için YDS sınavına ALES sınavından sonra hemen girmelimiyim ,yoksa doktora programına başvuru yaptıktan sonra YDS sınavına girsem olmaz mı?

Bebegüm

Öğrenci
Sayısal bölüm mezunuyum. Direkt doktora yapabilmem için ALES'ten kaç puan almalıyım.Bütünleşik doktora programı için YDS sınavına ALES sınavından sonra hemen girmelimiyim ,yoksa doktora programına başvuru yaptıktan sonra YDS sınavına girsem olmaz mı?

Hangi üniversiteye ve hangi bölüme başvuracağınıza göre değişir. Bu konuda fikir edinmek için başvurmak istediğiniz üniversitenin fen bilimleri enstitüsü sayfasından başvuru kriterlerini inceleyebilirsiniz. Örneğin Kimya müh. için 80 puan istenirken Gıda müh. için 70 puan istenebiliyor..

Doktora başvurusundan sonra YDS'ye girmenizin nasıl bir etkisi olacağını düşündünüz anlayamadım. Başvuru kriterlerini sağlayabilmek için zaten ALES ve YDS puanına ihtiyacınız var.

BayYusuf

Araştırma Görevlisi
Arkadaslar ALES te say1 ve say2 de kaç adet Geometri sorusu soruluyo bilen var mi?

Sent from my iPhone using Tapatalk

dqqq

Öğrenci
Merhaba,
Liseden Türkçe matematik mezunuyum. Üniversite de ise Marmara Güzel sanatlar mezunuyum. İç mimarlık yüksek lisansı yapmak istiyorum(sayısal veya eşit ağırlık puanlarından alıyor girmek istediğim üniversite). Ales sınavında hangi bölümleri çözmeliyim?
Ayrıca ales sınavında liseden mezun olduğun bölüme mi bakılıyor yoksa üniversiteden mezun olduğun bölüme mi?
teşekkürler...

ozgur5

Öğrenci
Geçerli olur elbette. Sayısaldan soru çözmezseniz puanınız düşük olur o kadar.

Merhabalar, Ben Anadolu Meslek lisesi mezunuyum sayısal , Fakat alandışı sözelden tercih yaptım. Medya ve iletişim öğrencisiyim ve aynı şekilde yüksek lisans ile devam etmek istiyorum. Ales için sözel bölümden sorumluyum değil mi?

Gamze

Administrator
Merhabalar, Ben Anadolu Meslek lisesi mezunuyum sayısal , Fakat alandışı sözelden tercih yaptım. Medya ve iletişim öğrencisiyim ve aynı şekilde yüksek lisans ile devam etmek istiyorum. Ales için sözel bölümden sorumluyum değil mi?

Merhaba,
Liseden Türkçe matematik mezunuyum. Üniversite de ise Marmara Güzel sanatlar mezunuyum. İç mimarlık yüksek lisansı yapmak istiyorum(sayısal veya eşit ağırlık puanlarından alıyor girmek istediğim üniversite). Ales sınavında hangi bölümleri çözmeliyim?
Ayrıca ales sınavında liseden mezun olduğun bölüme mi bakılıyor yoksa üniversiteden mezun olduğun bölüme mi?
teşekkürler...

Başvurmak istediğiniz alana bakılıyor. Eğer bölümlerinizden alım yapıyorlarsa başvuracağınız bölümün alanından sınava girersin. Üniversitenin ilanında da hangi alandan puan istedikleri yazar, yazmıyorsa da enstitüyü arayarak net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Hangi alandan mezunsanız o alandan puan almalısınız şeklinde bir cevap gelirse üniversiteden mezun olduğunuz bölüm kastediliyordur.

Son düzenleme:

ozgur5

Öğrenci
Başvurmak istediğiniz alana bakılıyor. Eğer bölümlerinizden alım yapıyorlarsa başvuracağınız bölümün alanından sınava girersin. Üniversitenin ilanında da hangi alandan puan istedikleri yazar, yazmıyorsa da enstitüyü arayarak net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Hangi alandan mezunsanız o alandan puan almalısınız şeklinde bir cevap gelirse üniversiteden mezun olduğunuz bölüm kastediliyordur.

Çok teşekkür ederim durumu anladım. Eğer sayılsal alanından da soru çözersem sözel puanıma artı bir etkisi olur değil mi? Üniversite sınavlarında olduğu gibi

Gamze

Administrator
Çok teşekkür ederim durumu anladım. Eğer sayılsal alanından da soru çözersem sözel puanıma artı bir etkisi olur değil mi? Üniversite sınavlarında olduğu gibi

Sayısal 1 kısmından çözerseniz sözel puana etkisi olur.

Sayısal puan için; sayısal 1, sayısal 2 ve sözel 1

Eşit ağırlık puanı için; sayısal 1, sayısal 2 ve sözel 1

Sözel puan için; sözel 1, sözel 2 ve sayısal 1 alanları çözülmelidir. Bunların dışındakilerin ilgili puana katkısı bulunmamaktadır.

Seferr

Öğrenci
Merhabalar benim de bir sorum var, ingilizce öğretmenlik okuyorum ve felsefeden yüksek lisansa başvurmak istiyorum. Ales te hangi bölümleri çözmem gerek?

droscoe

Öğrenci
Merhaba hocam, Güzel sanatlar fakültesi mezunları öyp için hangi ales puanlarını kullanabilir? herhangi bir alandan olan puanımızı kullanabilir miyiz? sadece sözel kullanacaksın diyenler de var.
şu sitede şöyle bir açıklama buldum. doğru mudur?

"Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir."

ÖYP'ye Başvuru Yaparken Hangi ALES Puanımı Kullanmalıyım? | ÖYP 2014-2015

A

Akademik Forum

Guest
ales

merhabalar ales Eşit Ağırlıktan kaç soru çözmem gerekiyor 70 puan olabilmesi için...:adoration:

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba hocam. Ben anadolu universitesinde moda tasarimi bolumunde okuyorum. Esit agirlikla girdim bu bolume. ben say1 say2 soz1 mi cozmeliyim Kendi alanimda yuksek lisans yapmak icin?

A

Akademik Forum

Guest
sınıfçı

sınıf öğrtmenliği mezunuyum ama lisede sözel çıkışlıyım sözel 2 nin fydası var mı