Akademik Personel İstifa Süresi ve Sayısı Hakkında

Avicenna

Öğrenci
Hocam merhaba, benim sorum biraz daha degisik. bir yerde yanıt bulamadigim icin soruyorum. işe daha yeni baslamis (4, 5 ay)ogretim görevlisi istifa ederse kadro yanıyor mu üniversite bünyesindeki. yani daha yeni başladığı icin herhangi bir sekilde kisi ayrilsa bile kadronun üniversite de kalmasi, bunu tekrar kullanabilmesi gibi bir durum söz konusu mudur. Umarim doğru açıklayabilmişimdir.

Bu kadro yama tabiri yanlış bir tabir olmakla beraber sık kullnılan yaygınlık kazanan bir deyim. İstifa durumunda kadronun kendisi "yanmıyor", üniversitenin boş öğretim kadrosu haline geliyor. "Yanan" o yıl için üniversiteye verilen boş kadrolara atama izni. Boş bir öğretim görevlisi kadrosuna atama yapıldığında üniversiteye verilen sınırlı sayıdaki atama izinlerinden biri kullanılmış olur ve doğal olarak istifa halinde "kadro yanar". O öğretim görevlisi kadrosunun tahsis edildiği birime büyük olasılıkla yeniden atama izni verilmez, kalan atama izinleri diğer birimlere dağıtılır. Kadronun kendisi ya başka bir birime kaydırılır ya da boş olarak durur.
Sorunuz gelince 4,5 ay ya da bir gün farketmez her durumda kadro kullanılmış olacağı için "yanar".