50/d doktoraya geçiş 02.09.2020 YÖK kararı

Pozitivist54

Öğrenci
Merhaba herkese. Bir kamu üniversitesinde 50/d kadrosunda araştırma görevlisiyim. Yüksek lisansımı geçtiğimiz hafta itibariyle başka bir üniversitede tamamladım. Çalışmakta olduğum üniversitede ilgili anabilim dalında doktora programı bulunmamakta. Bu sebeple 6 ay içerisinde doktoraya başlamam gerekmekte.

Geçtiğimiz günlerde YÖK'ün 02.09.2020 tarihinde almış olduğu bir kararı öğrendim. Bu karar 50/d kadrosundaki araştırma görevlilerinin yüksek lisansını tamamladığı üniversitede aynı ana bilim dalında doktora programı bulunması halinde doktora kayıtlarının talep üzerine yapılmasını belirtiyor. Karara dayanarak bazı üniversitelerin enstitü sayfalarında bu kapsamda hazırlanmış dökümanlar da buldum ancak birçok üniversite sayfası bu konuda sessiz. Karar metnini paylaşıyorum:

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği hükümlerini yerine getirerek mezuniyeti hak edenlerin anılan
yönetmelikteki doktora/sanatta yeterlik şartlarını sağlamaları kaydıyla yüksek lisans eğitimine devam ettikleri ve
bitirdikleri üniversitede söz konusu yüksek lisans programının bulunduğu anabilim dalında doktora programının da
bulunması durumunda, mezuniyetini takip eden ilk lisansüstü programlara başvuru döneminde talep etmeleri
halinde doktora programına kayıtlarının yapılmasına, araştırma görevlileri için kullanılan kontenjanın doktora
programı genel kontenjanı dışında tutulmasına karar verilmiştir.
,​

Bu kapsamda doktora kaydı yaptıran veya karar ile ilgili bilgisi olan varsa ve yardımcı olabilirse sevinirim. İyi günler, iyi çalışmalar.

Son düzenleme:

homekonomikus

Öğrenci
Merhaba herkese. Bir kamu üniversitesinde 50/d kadrosunda araştırma görevlisiyim. Yüksek lisansımı geçtiğimiz hafta itibariyle başka bir üniversitede tamamladım. Çalışmakta olduğum üniversitede ilgili anabilim dalında doktora programı bulunmamakta. Bu sebeple 6 ay içerisinde doktoraya başlamam gerekmekte.

Geçtiğimiz günlerde YÖK'ün 02.09.2020 tarihinde almış olduğu bir kararı öğrendim. Bu karar 50/d kadrosundaki araştırma görevlilerinin yüksek lisansını tamamladığı üniversitede aynı ana bilim dalında doktora programı bulunması halinde doktora kayıtlarının talep üzerine yapılmasını belirtiyor. Karara dayanarak bazı üniversitelerin enstitü sayfalarında bu kapsamda hazırlanmış dökümanlar da buldum ancak birçok üniversite sayfası bu konuda sessiz. Karar metnini paylaşıyorum:

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği hükümlerini yerine getirerek mezuniyeti hak edenlerin anılan
yönetmelikteki doktora/sanatta yeterlik şartlarını sağlamaları kaydıyla yüksek lisans eğitimine devam ettikleri ve
bitirdikleri üniversitede söz konusu yüksek lisans programının bulunduğu anabilim dalında doktora programının da
bulunması durumunda, mezuniyetini takip eden ilk lisansüstü programlara başvuru döneminde talep etmeleri
halinde doktora programına kayıtlarının yapılmasına, araştırma görevlileri için kullanılan kontenjanın doktora
programı genel kontenjanı dışında tutulmasına karar verilmiştir.
,​

Bu kapsamda doktora kaydı yaptıran veya karar ile ilgili bilgisi olan varsa ve yardımcı olabilirse sevinirim. İyi günler, iyi çalışmalar.

bu konuyla ilgili üniversitelerin farklı uygulamaları var. bazıları dilekçe ile doğrudan kayıt hakkı tanırken bazıları bilim sınavı-mülakat vs ekliyor. bununla ilgili yökü aradım, personel; üniversitelerin iç mevzuatlarına göre bilim sınavı veya mülakat koyabileceğini söyledi. maddeye aykırılık oluşturmuyormuş. sadece arş gör olarak başvuru yapanlar genel kontenjan dışı tutulduğundan sanırım alımlarda daha rahat davranıyor hocalar.
bende 50 d olarak görev yapıyorum, çalıştığım kurumda doktora programı yeni açıldı (1 hocayla). bu maddeye dayanarak görevlendirme talep etmeyi bile düşünüyorum.

dareveil_dd17

Öğrenci
Merhaba herkese,
Konu ile ilgili bir gelişme oldu mu acaba?
Ben de şu an aynı durumdayım.15.10.2021'de atandım. 28.04.2022'de yüksek lisans tezim bitti ve şu an 6 aylık doktora başvuru sürecindeyim. Kadromun bulunduğu üniversitede yüksek lisansımı yaptığım enstitüde aynı anabilim dalında doktora programı da var. Madde çok açık. Kayıt yapılmalıdır diyor ama kimse bilgi sahibi değil ve elini taşın altına sokmak istemiyor.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Merhaba herkese,
Konu ile ilgili bir gelişme oldu mu acaba?
Ben de şu an aynı durumdayım.15.10.2021'de atandım. 28.04.2022'de yüksek lisans tezim bitti ve şu an 6 aylık doktora başvuru sürecindeyim. Kadromun bulunduğu üniversitede yüksek lisansımı yaptığım enstitüde aynı anabilim dalında doktora programı da var. Madde çok açık. Kayıt yapılmalıdır diyor ama kimse bilgi sahibi değil ve elini taşın altına sokmak istemiyor.
Merhaba, ilgili maddede her ne kadar kaydı yapılmalıdır diyorsa da bununla ilgili uygulamaya yönelik bir usul esas YÖK tarafından ortaya konmamış durumdadır. Böyle bir açık olduğu için her üniversite bu boşluğu kendine göre bir şekilde doldurmaya çalışmaktadır. Puan ve diğer kriterlerin uygun olması durumda bazıları sınav & mülakat yaparken bazıları direkt kayıtlarını yapmaktadır, uygulama birlik olmadığı için sizin Ensitünüz farklı bir uygulama sergileyebilir.
Ancak öncelikle sizin yapmanız gereken ek'te bulunan karara atıf göstererek bir dilekçe hazırlamanız ve anabilim dalınızda araştırma görevlileri için ilk başvuru döneminde ayrı bir kontenjan talep etmenizdir. Eğer mülakat ya da sınav yapılacaksa en azından genel kontenjan dışında tutulacağından şansınız daha yüksek olacaktır.

Ekli dosyalar

• 50:d YL Sonrası DR.pdf
    50.8 KB · Görüntüleme: 3

dareveil_dd17

Öğrenci
Merhaba, ilgili maddede her ne kadar kaydı yapılmalıdır diyorsa da bununla ilgili uygulamaya yönelik bir usul esas YÖK tarafından ortaya konmamış durumdadır. Böyle bir açık olduğu için her üniversite bu boşluğu kendine göre bir şekilde doldurmaya çalışmaktadır. Puan ve diğer kriterlerin uygun olması durumda bazıları sınav & mülakat yaparken bazıları direkt kayıtlarını yapmaktadır, uygulama birlik olmadığı için sizin Ensitünüz farklı bir uygulama sergileyebilir.
Ancak öncelikle sizin yapmanız gereken ek'te bulunan karara atıf göstererek bir dilekçe hazırlamanız ve anabilim dalınızda araştırma görevlileri için ilk başvuru döneminde ayrı bir kontenjan talep etmenizdir. Eğer mülakat ya da sınav yapılacaksa en azından genel kontenjan dışında tutulacağından şansınız daha yüksek olacaktır.
Merhabalar,
Öncelikle cevabınız ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.
Açıkçası ben de konunun enstitüler nezdinde çözüleceğini düşünüyorum. Yazı ve madde ne kadar açık olsa da enstitüler biz böyle uygulayacağız diyebiliyorlar.
Fakat üniversitelerin kendi kararlarını uygulamaları o kadar acı bir durum ki, bu tarz içtihatlar, bu süreçlerde yapılacak en ufak bir yanlış bilgilendirme veya yanlış 50/d kadrolu araştırma görevlisi personellerin işlerine son verilmesi ile sonuçlanabiliyor.

Daha yeni ciddi bir sorun yaşadım. Eylül ayında kadroya atandım. Nisan ayında ise yüksek lisanstan mezun oldum. YÖK'ün tanımış olduğu 6 aylık doktora kayıtlanma sürecim başladı. Şanslıyım ki kadromun bulunduğu bölümde doktora programı da var ve başvuruları hemen Haziran sonunda. Yani 6 ay içinde başvurabiliyorum. Fakat gel gelelim üniversite 2019 yılında senato kararı almış ve bu kararda diyor ki: 50/d kadrosunda yüksek lisanstan mezun olan kişilerin yasal 6 ay hakları olsa da mezun olur olmaz dilekçe verip doktoraya kayıtlanacaklarını taahhüt etmeleri, buna ek olarak anabilim dalı ve bölüm başkanının olumlu görüşlerini ve bölüm kurulu olumlu kararını alarak bağlı bulunduğu fakülte yönetim kuruluna üst yazı ile göndertmeleri ve fakülte yönetim kurulunun da bunu personel atama başkanlığına bildirmesi aksi takdirde ilişiğin kesilmesi gibi bir karar almış.
Fakat bu karardan ne bizim ne de özlük işlerinin haberi var. Ben ise bu durumu şans eseri yönetmelikleri okurken öğrendim ve hemen gerekli yazıları hazırlatarak evrakları ilettim. 6 aylık yasal sürem tanınmış oldu. Aksi takdirde ben dahil 4-5 araştırma görevlisi arkadaşın Temmuz ayı ortasında ilişikleri kesilebilirdi.

Şimdi ise doktora kayıtlanma sürecin YÖK'ün bu kararını buldum. Fakülteye soruyoruz Enstitü 'ye gidin diyorlar, onlara gidiyoruz yani madde açık ama Senato kararı olsa iyi olur diyorlar. Hayır Senato'nun 50/ personel doktora geçişte yazılı bilimsel değerlendirme ve mülakata girmek zorundadır diye bir kararı da yok. Mantıken ortada aksini söyleyen ya da maddeyi yorumlayan (Örneğin: doktora/sanatta yeterlilik şartlarının karşılaması kaydıyla ibaresinin bilimsel yazılı değerlendirme ve mülakat sınavlarını da kapsadığı ve bu nedenle .... gibi) bir karar da yok. Geriye bir tek YÖK kararının aynı şekilde uygulanması kalıyor. Bir de kontenjanı ayrı sayıp sınavsız almaması da aslında maddenin yarısını uygulayıp yarısını uygulamaması demek oluyor. Bu daha da komik.

Bakalım bu hafta içerisinde konu netleşecek. Ben de buradan bilgilendirme yaparım. Ayrıca şu an halihazırda İTÜ başta olmak üzere Gazi ve birçok üniversite bu kararı doğrudan uyguluyorlar. Link aşağıdadır.
https://www.sis.itu.edu.tr/duyuru_ekler/ilan202310/index_202310.php

Saygılarımla.