50/d Araştırma Görevlileri 35. Madde Görevi Hakkında...

Selamunaleykum arkadaşlar. Yakın zamanda 50/d statüsünde araştırma görevlisi olarak atandım. Ancak atandığım ile oldukça uzak bir şehirde yüksek lisans yapmaktayım. Atandığım üniversitede alanımla ilgili ne yl ne de doktora programı var. 35. madde ile geçiş talep etmek istiyorum ancak bazı merak ettiğim sorular var. Benim geçiş talebimi dekanlığın reddetme gibi bir hakkı var mı? ( özellikle yök'ün konuyla ilgili son yazısından sonra) Eğer böyle bir şey yaparlarsa nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

mraslan

Öğrenci
Siz dilekçenizi ilgili belgelerinizle beraber (ales, yabancı dil, lisans ve yl transkript, mezun belgesi, öğrenci belgesi, kimlik fotokopisi) teslim ettikten sonra ilk yönetim kurulunda değerlendirmeye almaları gerekir.

Siz dilekçenizi ilgili belgelerinizle beraber (ales, yabancı dil, lisans ve yl transkript, mezun belgesi, öğrenci belgesi, kimlik fotokopisi) teslim ettikten sonra ilk yönetim kurulunda değerlendirmeye almaları gerekir.

Tamamdır hocam çok teşekkür ederim. Bu belgeleri vermem gerektiğini bilmiyordum. Hazırlıklı gideyim o zaman :) Birde Yök'ün ilgili kararını ek olarak vermem gerekir mi sizce?

madsci

Öğrenci
Ben de üniversitenin birininde doktoraya yeni başlamış bir 50/d'li araştırma görevlisiyim. Çalıştığım kurumda sizdeki gibi lisansüstü eğitim yok. Görevlendirme işlemlerinde üniversite yönetimini (dekanlık+rektörlük) karşısına almış biri olarak yardımcı olmak istedim. Öncelikle size her şeyin istediğiniz gibi gittiği senaryodan bahsedeceğim. Daha sonra da benim gittiğim zorlaştırılmış yolu tarif edeceğim. Baya bir uzun yazı oldu. :) Olası senaryoları yazmaya çalıştım.

Pollyanna Senaryo:

1) Yök'ün aldığı kararı içeren ve hangi üniversitede lisansüstü eğitim aldığınızı içeren dilekçenizle birlikte öğrenci belgenizi ekleyip fakülte sekreterliğine gidip evrak işleri ile ilgilenen personel evrakı işleme sokturmanız gerekmektedir.

2) Evrak EBYS üzerinden bölüm başkanınızın onayına gider ve onaylanır.

3) Dilekçeniz daha sonra fakülte kuruluna gider ve onaylanır.

4) Fakülte kurulundan çıkan karar üniversite senatosuna gider ve onaylanır.

5) Onay alınan evrak personel daire başkanlığına gider ve evraklarınız 1-2 saate hazırlanıp lisansüstü eğitim aldığınız üniversiteye gönderilir.

6) Karşı üniversitenin personel daire başkanlığı ilgili bölümden görüş ister ve olumlu yazı tekrardan atandığınız üniversiteye gönderilir.

7) Evraklarınız hazırlanır ve ilişik kesme işlemleriniz başlar ve 1-2 gün içerisinde diğer üniversitede atanma işleminiz gerçekleşir ve mutlu son :)

Zorlaştırılmış Senaryo (Gitmeniz istenmiyorsa)

1)Dilekçe üste belirttiğim gibi hazırlanır Fakülte sekreterliğinden zorla EBYS'e sokturulur (Evrak kayıt numarası ve evrakların fotokopisi ilgili idari personelin ıslak imzalı hali ile alınır.) (İlerleyen aşamalarda nedenini belirteceğim.) Bu aşamada sizi idari personelden dekana kadar herkes her türlü korkutma argümanlarını sunacak sakın vazgeçmeyin. Eğer gerçekten gitmek ve iyi bir eğitim almak istiyorsanız hiç geri vites yapmayın ve kararlı olduğunuzu anlamalarını sağlayın!!!

2) Dilekçe daha sonra bölüm başkanının ekranına düşer. Bölüm başkanı işin ciddiyetini bilir gönderdiğiniz evrak onaylanmazsa başı yanacağı korkusuyla onaylayıp topu fakülte kuruluna atacaktır. (Bu aşamada bölüm başkanı önce size tatlı dilli uyarır gibi tehdit edecek ama bunu öyle bir dille anlatacak ki siz vicdan yapmaya başlayacaksınız. Vicdan yaparsanız gidemezsiniz.)

3)Dekan da bölüm başkanı gibi korkusundan dilekçenizi onaylayıp topu senatoya atar. (Bu aşamada fakülte yönetiminin dili biraz daha sertleşir önünüze taş koyacağını ima eder. Gerek başka yerde kadroya başvururken gerek doktorada ve doçentlikte size zorluk çıkartacağını sezdirir.)

4) Senato evrakınızı onaylar ve işlemleriniz başlatılır. Bu süreç içerisinde evraklarınız olabildiğince bekletilir. Buna hazırlıklı olun.

DİKKAT ETMENİZ GEREKEN DURUMLAR

Bu süreçte tam bir psikolojik savaştır. Kazanmak istiyorsanız yüzünüz her daim

1)Dilekçenizi almak istemeyen fakülte sekreterliğine dilekçe almamanın SUÇ olduğunu bastıra bastıra belirtin.

2) İdari amirleriniz sizi mesai saati ile tehdit edebilirler. Sakın ola korkmayın. Soruşturma açmaları sizin lehinize olacaktır. İlerde alehlerinde delil olarak mahkemede "mobbing e maruz kaldım" diye sunarsınız. Bu konuyla ilgili onlarda açılmış dava var hepsi de Arş. Gör. lerin lehine.

3) Sinirlerinize hakim olun. Amirlerinize doğrudan veya kulaklarına götürebilecek insanların yanında sakın hakaret etmeyiniz. Sizin için olumsuz bir sorun yaratılır.

4) Bu süreç tam bir psikolojik savaştır. Kazanmak istiyorsanız bu savaşı her zaman B, C, D... planlarınız hazır olmalı.

5) Unutmayın bu size verilmiş haktır. İdareciler her zaman CİMER'den ve Mahkemeden çekinirler. Hakkınızda mahrum bırakmak isterlerse bu yollara başvuracağınızı dile getirin.

6) Bu süreçte 60 gün içerisinde dilekçenize olumlu ya da olumsuz dönüş yapılmak zorundadır. Eğer cevap verilmiyorsa bilin ki bunun anlamı olumsuzdur. Mahkeme yolunu size açar.

7a) Mahkemeye gitmeden önce olayı büyütmeden gideyim de diyebilirsiniz. Bu yolu izlecekseniz silsileyi bozmadan ilerleyin. Baktınız olumlu yanıt alamadınız ve dilekçeye işlem yapılmadan bekletiliyorsunuz. YÖK'e üniversitenizde sizin evrakınıza işlem yapılmadığı belirten bir yazı gönderiyorsunuz. (Bu aşamada bölümünüzün tüm eksiklerini lab. kütüphane vb. yazın)

7b) İdari mahkemeye gidip dava açarsanız yürütme durdurma 3-4 ay içerisinde çıkıyormuş ve işlemleriniz çok hızlı yapılıyormuş. Davanın tamamen sonuçlanması 1 seneyi geçebiliyormuş. (Bu bilgiler 3-4 tane avukata sorarak öğrendiğim bilgilerdir)

8) Yökten dilekçenize cevabın gelmesi 1-1,5 ay sürüyor. Cevap Yökten>rektöre>ilgili rektör yardımcısına>genel sekretere>personel daire başkanlığına aşaması ile geliyor. Bu aşamalarda genelde çok fazla bekletilmez. Bekletilirse ikinci bir Yöke dilekçe gönderirsiniz ya da Yök sayfasında bilgi edinme yerinden durumunuzu tekrar iletirsiniz. Yökteki ilgili kişi evrakın hızlı ilerlemesi için üniversiteye hızlandır kardeşim şunu der ve işlem hızlanır.

9) Mutlu son :)

Çok uzun bir yazı oldu. Bu karar çıktığından beri yaşadıklarımın bende oluşturduğu stresi umarım siz yaşamazsınız.

Bu senaryolarda tek bir noktayı anlayamadım: Dilekçe niçin fakülte sekreterliğinden EDYS'ye sokturuluyor? EDYS sistemi üzerinden Dekanlık makamına dilekçeyi kendi sayfanızdan doğrudan yazabilir ve e-imzanızı atabilirsiniz.

madsci

Öğrenci
Bu senaryolarda tek bir noktayı anlayamadım: Dilekçe niçin fakülte sekreterliğinden EDYS'ye sokturuluyor? EDYS sistemi üzerinden Dekanlık makamına dilekçeyi kendi sayfanızdan doğrudan yazabilir ve e-imzanızı atabilirsiniz.

Çalıştığımda kurumunda EBYS'den dilekçe eklenmiyor, erişimim kısıtlanmış durumda. Ayrıca idari görevim olmadığı için e-imza da verilmedi. Maalesef bizim okulda sistem böyle yürüyor. Sistemin bu şekilde olması büyük ihtimalle idarecilerin personellerini kontrol etme isteğinden kaynaklanıyor.

Hocam çok teşekkür ederim bu güzel bilgiler için. Bölümdeki hocam bana seni buraya alırken sorduk vb. Şeyler söyledi. Söz senettir ama sözünden başka bağlayıcılığın da yok dedi. Ben yarın dilekçe vereceğim. Siz dilekçeyi hazır bir form olarak mı verdiniz yoksa kendiniz mi yazdınız? Eğer yazdıysanız örnek olarak paylaşmanız mümkün mü acaba?

elifoloji

Öğrenci
Peki geçtikten sonraki süreçte önceki yerde doktora programı açılışa ya da yıllık anlaşmayı yenilememekle tehdit ederlerse? (dekanım kanının son damlasına bu konuda benimle savaşacak bir yapıda olduğu için her ihtimali düşünüyorum bu karardan faydalanmadan)

Peki geçtikten sonraki süreçte önceki yerde doktora programı açılışa ya da yıllık anlaşmayı yenilememekle tehdit ederlerse? (dekanım kanının son damlasına bu konuda benimle savaşacak bir yapıda olduğu için her ihtimali düşünüyorum bu karardan faydalanmadan)

hocam ben eğitim aldığım üniversitenin personel daire başkanlığına sordum sözleşme işlemlerini biz yaparız dedi ancak geçişi yapmış hocamız cevap verirse daha sağlıklı olur.

madsci

Öğrenci

Hocam YÖK'ün aldığı kararda her şey araştırma görevlilerinden yanadır. Alınan kararda şöyle bir durum var yüksek lisanstaysanız sizi 4. dönemin sonunda çağırma hakları bulunuyor doktora geçiş aşamasında sizi işten çıkarma hakları da var. İşten çıkartıldığınızda mahkemeye giderseniz yeniden atamanız yapıldığı yönünde alınan kararları gördüğümü hatırlıyorum. Yüksek lisansı 4 dönemde bitirip doktora aşamasına hızla başlayabilirseniz kurtarabilirsiniz. Bir başka durum bu konuyla ilgili YÖK'ün 2020 planları içerisinde yüksek lisanstan doktora geçiş aşamasında ilişik kesmelerin önüne geçilmesi yönünde çalışmalar yapılacağı ilan edildi. YÖK'ün veya YÖK başkanını Twitter'dan takip etmenizi öneririm.

35. madde ile görevlendirildiğiniz zaman bütün özlük haklarınızı (yıllık izin, sözleşme yenileme ,geçici görevlendirmeler vs.) kullandırma yetkisi görevlendirildiğiniz üniversiteye geçiyor.

Doktora aşamasında görevlendirme almak daha az risklidir. Görevlendirildiğiniz taktirde YÖK size 10. döneminiz sonuna kadar kalabileceğinizi söylüyor. 11. döneme sarkıtırsanız doktoranızı asıl kadronuzun bulunduğu üniversite sizi tekrardan çağırır ve sizden 1 sene boyunca faydalanabilir. Zaten malumunuz doktora bittiğin ilişiğiniz kesiliyor.

madsci

Öğrenci
Hocam çok teşekkür ederim bu güzel bilgiler için. Bölümdeki hocam bana seni buraya alırken sorduk vb. Şeyler söyledi. Söz senettir ama sözünden başka bağlayıcılığın da yok dedi. Ben yarın dilekçe vereceğim. Siz dilekçeyi hazır bir form olarak mı verdiniz yoksa kendiniz mi yazdınız? Eğer yazdıysanız örnek olarak paylaşmanız mümkün mü acaba?

Sizin de süreciniz biraz sancılı geçeceğe benziyor. Danışman hocanız arkanızda durursa size destek olur. Eğer danışmanınız çalıştığınız hocalarla samimi ve birbirlerine nazları geçiyorsa işiniz sıkıntılı olur. Bulunduğunuz kurum sizi gittikleri ortamlarda kötülemeye başlıyor ve danışmanınız pasif kalıyor bu hususta maalesef.

Dilekçe örneğinin içinde bulunduğu flash bellek yanımda değil. Dilekçe örneğini pazartesi günü buraya atabilirim.

Bu yola girdiğinizde dik durmazsanız silindirle üzerinizde geçmeye kalkabilirler. Her evrakınızı çok iyi muhafaza edin.

Sizin de süreciniz biraz sancılı geçeceğe benziyor. Danışman hocanız arkanızda durursa size destek olur. Eğer danışmanınız çalıştığınız hocalarla samimi ve birbirlerine nazları geçiyorsa işiniz sıkıntılı olur. Bulunduğunuz kurum sizi gittikleri ortamlarda kötülemeye başlıyor ve danışmanınız pasif kalıyor bu hususta maalesef.

Dilekçe örneğinin içinde bulunduğu flash bellek yanımda değil. Dilekçe örneğini pazartesi günü buraya atabilirim.

Bu yola girdiğinizde dik durmazsanız silindirle üzerinizde geçmeye kalkabilirler. Her evrakınızı çok iyi muhafaza edin.

Sağolun hocam Allah razı olsun. Yarın dilekçeyi vereceğim inşallah bir örnek verdiler bana. Önce dekanla konuş sonra ver dediler ama ben direk vermeyi düşünüyorum sonra konuşacağım dekanla. Çünkü psikolojik baskı yapma ihtimali var.

madsci

Öğrenci
Kusura bakmayın yoğundum biraz. Dilekçe örneğini anca gönderebiliyorum . Umarım 35. madde ile görevlendirme ile gitmek isteyen arkadaşlara yardımcı olur.

T.C.
xxxxx ÜNİVERSİTESİ
xxxxxx FAKÜLTESİ
xxxxx BÖLÜM BAŞKANLIĞINA
Fakültenizin xxxxx Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak görev yapmaktayım. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (Personel Dairesi Başkanlığı)'nın 24/10/2019 tarihli ve E.80474 sayılı ve 21/11/2019 tarihli ve 88595 sayılı yazılarına istinaden, 35. Madde Uyarınca Geçici Kadro Tahsisi konulu yazının 2. maddesinde belirtilen "ÖYP ve Öncelikli Alanlar kapsamında atanan araştırma görevlileri ile 50/d statüsünde atanan araştırma görevlilerinden kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında bir başka yükseköğretim kurumunda lisansüstü eğitim görenlerin, kadrolarının 2547 sayılı Kanunun 35. Maddesi uyarınca lisansüstü eğitim gördükleri devlet yükseköğretim kurumlarına geçici olarak tahsis edilmesi için tekliflerin ivedilikle Başkanlığımıza gönderilmesine" ibaresi gereğince, yüksek lisans/doktora eğitimi gördüğüm xxxxx Üniversitesi’ne 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 35. Maddesi gereğince kendi isteğim ile görevlendirilmem hususunda;
Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Xx/xx/2020
Arş. Gör. xxxxxx

Adres: xxxxxxx
Tel: xxxxxxxx
EKLER: Öğrenci Belgesi
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 24/10/2019 tarihli ve 80474 sayılı yazısı
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 21/11/2019 tarihli ve 88595 sayılı yazısı

NOT 1: YÖK kararları ile ilgili yazıları personel daire başkanlıklarından veya internetten temin edebilirsiniz.
NOT 2: lisansüstü eğitimlerinin tez aşamasına geçenlerden; yüksek lisans eğitimini tez aşamasına geçtikten
sonra bir yıl, doktora eğitimini tez aşamasına geçtikten sonra 3 yıl zarfında başarı ile tamamlayamayanların kadrolarının iadesi için Üniversitelerce Başkanlığımıza teklifte bulunulabileceği yönünde karar olduğunu unutmayın.

Kusura bakmayın yoğundum biraz. Dilekçe örneğini anca gönderebiliyorum . Umarım 35. madde ile görevlendirme ile gitmek isteyen arkadaşlara yardımcı olur.

T.C.
xxxxx ÜNİVERSİTESİ
xxxxxx FAKÜLTESİ
xxxxx BÖLÜM BAŞKANLIĞINA
Fakültenizin xxxxx Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak görev yapmaktayım. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (Personel Dairesi Başkanlığı)'nın 24/10/2019 tarihli ve E.80474 sayılı ve 21/11/2019 tarihli ve 88595 sayılı yazılarına istinaden, 35. Madde Uyarınca Geçici Kadro Tahsisi konulu yazının 2. maddesinde belirtilen "ÖYP ve Öncelikli Alanlar kapsamında atanan araştırma görevlileri ile 50/d statüsünde atanan araştırma görevlilerinden kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında bir başka yükseköğretim kurumunda lisansüstü eğitim görenlerin, kadrolarının 2547 sayılı Kanunun 35. Maddesi uyarınca lisansüstü eğitim gördükleri devlet yükseköğretim kurumlarına geçici olarak tahsis edilmesi için tekliflerin ivedilikle Başkanlığımıza gönderilmesine" ibaresi gereğince, yüksek lisans/doktora eğitimi gördüğüm xxxxx Üniversitesi’ne 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 35. Maddesi gereğince kendi isteğim ile görevlendirilmem hususunda;
Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Xx/xx/2020
Arş. Gör. xxxxxx

Adres: xxxxxxx
Tel: xxxxxxxx
EKLER: Öğrenci Belgesi
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 24/10/2019 tarihli ve 80474 sayılı yazısı
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 21/11/2019 tarihli ve 88595 sayılı yazısı

NOT 1: YÖK kararları ile ilgili yazıları personel daire başkanlıklarından veya internetten temin edebilirsiniz.
NOT 2: lisansüstü eğitimlerinin tez aşamasına geçenlerden; yüksek lisans eğitimini tez aşamasına geçtikten
sonra bir yıl, doktora eğitimini tez aşamasına geçtikten sonra 3 yıl zarfında başarı ile tamamlayamayanların kadrolarının iadesi için Üniversitelerce Başkanlığımıza teklifte bulunulabileceği yönünde karar olduğunu unutmayın.

Hocam teşekkür ederim çok sağolun. Bu geri çağırma meselesinde teklifte bulunabileceği maddes var. Peki teklif kesinlikle kabul edilir mi? Bu teklif yapıldığında bize tebliğatta bulunulabilir mi? Yani teklif kesin olumlu mu cevaplanır?