35. Madde zorunlu hizmet rektörlükçe iptal edilebilir mi?

35Maddeli

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,

Birçok kaynağı okudum ve davalarda ilk olarak rektörlüğe "zorunlu hizmet yükümlülüğümün kaldırılması" biçiminde dilekçe yazılması belirtiliyor.
Benim merak ettiğim konu, oldu ya diyelim, rektörlük tamam kaldırıyorum diyebiliyor mu bu dilekçeye isterse?

Teşekkürler,

csaltundag

Öğrenci
Onu diyebiliyor olsa da demez hocam, derse emsal teşkil eder, elinde kimseyi tutamaz o zaman:) Ayrıca hangi kanun maddesine göre diyecek? 2547/35'te açıkça mecburi hizmet yükümlülüğü belirtilmiş. Dolayısıyla kanunu çiğnemiş olur. Ayrıca 2014 yılı başında YÖK tarafından tüm üniversitelere gönderilmiş bir yazı var. 657/Ek-35 madde savunması da yapılamıyor yani. Karşı savunma argümanları hazır:) Biz "öğretim yardımcısı"ymışız, "okutulan öğrenci" değilmişiz. (Senet yaparken bu mevzuyu unutuyorlar tabi:)) Bakmayın güldüğüme çok sinir bozucu bir durum (gülmem biraz da ondandır)

Son düzenleme:

edimvar

Öğrenci
Bilmiyorum arkadaşlar ama şu var ki zorunlu hizmet saçma. Elimde bütün görevlendirmeleri saklı tutuyorum. Aldıığım maaşa karşı hizmet ediyorum. Ayrıca yök ün ya da devletin bana taahhüt ettiği hiçbir şey yerine getirilmedi. ÖYP ödeneklerimi kullanamadım, 6 ay yurt dışı dil eğitimimi kullanamadım. ÖYP de 4.yılım ve y.lisansım bitti. Doktora için başvurdum ancak devam etmek te istemiyorum. Gerçekten zorunlu görev saçmalığına bir çözüm olması gerek.

35Maddeli

Öğrenci
Onu diyebiliyor olsa da demez hocam, derse emsal teşkil eder, elinde kimseyi tutamaz o zaman:) Ayrıca hangi kanun maddesine göre diyecek? 2547/35'te açıkça mecburi hizmet yükümlülüğü belirtilmiş. Dolayısıyla kanunu çiğnemiş olur. Ayrıca 2014 yılı başında YÖK tarafından tüm üniversitelere gönderilmiş bir yazı var. 657/Ek-35 madde savunması da yapılamıyor yani. Karşı savunma argümanları hazır:) Biz "öğretim yardımcısı"ymışız, "okutulan öğrenci" değilmişiz. (Senet yaparken bu mevzuyu unutuyorlar tabi:)) Bakmayın güldüğüme çok sinir bozucu bir durum (gülmem biraz da ondandır)

Yanıtlarınız için teşekkürler.

657/Ek-35 madde savunması nedir acaba?

csaltundag

Öğrenci
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun Ek-35. Maddesi diyor ki;
Ek Madde 35. (Ek: 1/8/1996 - 4160/2 md.)
"Kamu kurum ve kuruluşları tarafından personel kanunları ve diğer özel kanunlarda yer alan hükümlere göre bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren okutulacak yeni öğrencilere mecburi hizmet yükümlülüğü getirilemez.Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte mecburi hizmet karşılığı okutulmakta olan öğrenciler, mezuniyetlerinden veya memuriyete atanmalarından sonra kurumlarından mecburi hizmet yükümlülüğünün kaldırılmasını talep edebilirler. Bu takdirde başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın, mecburi hizmet yükümlülüğü ve tazminat borçları (1.1.1995 tarihinden önce mecburi hizmet yükümlülüğünü ihlal edenlerin borçları dahil) ortadan kalkar.

Yurtdışında okutulanlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından okutulanlar hakkında bu madde hükmü uygulanmaz."

Bunun üzerine bir çok idari mahkeme ve Danıştay, mecburi hizmet zorunluluğu ve senetlerin uygulanma olanağının bulunmadığına hükmediyor. Bir çok dava kaybedilince, YÖK, üniversitelere bir yazı gönderiyor (2014 başında) ve savunma yolu gösteriyor. Arş. gör.lerin neden "okutulan öğrenci" değil de "öğretim yardımcısı" olarak sayılması gerektiği ile ilgili. Sonra idari mahkemeler lehte karar verse bile Danıştay bozmaya başlıyor bu kararları. Yani "mecburi hizmet yükümlülüğü sabittir ve senetler geçerlidir" diyor Danıştay.

edimvar

Öğrenci
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun Ek-35. Maddesi diyor ki;
Ek Madde 35. (Ek: 1/8/1996 - 4160/2 md.)
"Kamu kurum ve kuruluşları tarafından personel kanunları ve diğer özel kanunlarda yer alan hükümlere göre bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren okutulacak yeni öğrencilere mecburi hizmet yükümlülüğü getirilemez.Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte mecburi hizmet karşılığı okutulmakta olan öğrenciler, mezuniyetlerinden veya memuriyete atanmalarından sonra kurumlarından mecburi hizmet yükümlülüğünün kaldırılmasını talep edebilirler. Bu takdirde başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın, mecburi hizmet yükümlülüğü ve tazminat borçları (1.1.1995 tarihinden önce mecburi hizmet yükümlülüğünü ihlal edenlerin borçları dahil) ortadan kalkar.

Yurtdışında okutulanlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından okutulanlar hakkında bu madde hükmü uygulanmaz."

Bunun üzerine bir çok idari mahkeme ve Danıştay, mecburi hizmet zorunluluğu ve senetlerin uygulanma olanağının bulunmadığına hükmediyor. Bir çok dava kaybedilince, YÖK, üniversitelere bir yazı gönderiyor (2014 başında) ve savunma yolu gösteriyor. Arş. gör.lerin neden "okutulan öğrenci" değil de "öğretim yardımcısı" olarak sayılması gerektiği ile ilgili. Sonra idari mahkemeler lehte karar verse bile Danıştay bozmaya başlıyor bu kararları. Yani "mecburi hizmet yükümlülüğü sabittir ve senetler geçerlidir" diyor Danıştay.

Hocam peki öğretim yardımcısı olmak zorunlu hizmet için nasıl bir dayanak oluyor da okutulan öğrenci olmuyor? Yani öğretim yardımcı derken zaten görev yapıyoruz, görevlerimiz karşılığı maaşlarımızı da alıyoruz. Bir de üstüne senet imzalıyoruz. Ancak Biz görevlerimizi tam yerine getirirken, karşı taraf sözünü yerine getiremiyor. Bir taraf hükmüne uymuyor. Mesela yurtdışı dil eğtimi... MEsela Yurtdışı araştırma bursu süresi ve Öyp ödenekleri. Diyelim ki istifa ettik ve tazminatları ödedik. Ama elimizde yaptığımız bütün görevlendirme kağıtları mevcutsa? O zaman bizim hakkımız yenmiyor mu? sadece okumuyoruz aynı zamanda görev de yapıyoruz ve bu bütün işlemler resmi.

csaltundag

Öğrenci
Hocam senet içeriği konusunda Danıştay görevsizlik kararı verip topu adli yargıya attı. Senedi ödedikten sonra itirazınızı yaptığınızda (ama adli yargıda dava açıyorsunuz, dolayısıyla temyiz için de yargıtay'a gidiyor. idari yargıya göre biraz daha uzun sürüyor süreç kısacası) maaşlarınızı zaten geri alıyorsunuz. Ama bu senedi ödemeden ve henüz istifa etmemişken bir şekilde husumet yaratıp dava yoluna gidebilen var mıdır bilmiyorum.

- - - Güncellendi - - -

Hocam peki öğretim yardımcısı olmak zorunlu hizmet için nasıl bir dayanak oluyor da okutulan öğrenci olmuyor? Yani öğretim yardımcı derken zaten görev yapıyoruz, görevlerimiz karşılığı maaşlarımızı da alıyoruz. Bir de üstüne senet imzalıyoruz.

Bunu bir anlayabilsek zaten dünya barışını bile sağlarız diye düşünüyorum:)