33a ya Geçemeyen 50 d li Araştırma Görevlileri

pelinn

Öğrenci
Arkadaşlar malum 2018 den sonra YÖK 33a ya geçişleri durdurdu. 50d li araştırma görevlilerinin 33a ya geçişleriyle ilgili umut verici bir gelişme, vs olursa bu başlık altından haberleşebiliriz.
Güzel haberler duymak dileğiyle diyelim.

Beb

Öğrenci
Arkadaşlar merhabalar bu durumla ilgili bir gelişme kaydeden veya 33a olarak emsal teşkil eden arkadaşlar var mıdır. Üniversite en son olarak emsal olan bir kişi olsa bile 33a olarak atayacagini söyledi . Bizim geleceğimizi etkileyen bu durum karsisinda 33a olarak atanan varsa rica ediyorum yazsın. Bugün siz yarın ben diğer gün de bizim durumumuzda olan yuzlerce olan arkadaşlara emsal oluruz. Ben üniversiteden bunun sözünü aldım . Eğer olursa gönül rahatlığıyla paylaşırım bir çok arkadaşım da yararlanır.

Son düzenleme:

pHDoktor

Öğrenci
Arkadaşlar merhabalar bu durumla ilgili bir gelişme kaydeden veya 33a olarak emsal teşkil eden arkadaşlar var mıdır. Üniversite en son olarak emsal olan bir kişi olsa bile 33a olarak atayacagini söyledi . Bizim geleceğimizi etkileyen bu durum karsisinda 33a olarak atanan varsa rica ediyorum yazsın. Bugün siz yarın ben diğer gün de bizim durumumuzda olan yuzlerce olan arkadaşlara emsal oluruz. Ben üniversiteden bunun sözünü aldım . Eğer olursa gönül rahatlığıyla paylaşırım bir çok arkadaşım da yararlanır.

Üniversiteler şu an YÖK bursu alarak çalışan öğrenciler ile idare ediyor. YÖK'ün yazısına istinaden 2019'da 33a'ya geçireceklerini sanmıyorum yasal olarak olmuyor zaten. Şimdi bir de norm kadro olayı çıktı işler zor gibi duruyor.

diogenes

Öğrenci
Benim duyduğum, 2018 Haziran ayı sonrasında da -gecikmeli- de olsa bazı geçişler olduğu yönünde.
O yüzden ihtiyaç duyan arkadaşların konuyu genişletmeleri, yeniden kamuoyu oluşturmaları gerekiyor.

Bir de bu konuya hazırlıklı olmak için, 33'A ya geçişle ilgili tüm dava dosyalarının bir yerde toplanması iyi olur. Karar örneği olanların paylaşması ricasıyla.

33a idarenin takdir hakkı kapsamında olan bir durum olmakla birlikte, bilindiği üzere takdir hakkının kamu yararı ve hizmet gerekleri şeklinde sınırı mevcut.

pelinn

Öğrenci
Arkadaşlar geçen gün bir arkadaş 2019 yılı için hükümetin 100 yıllık kalkınma planı içerisinde araştırma görevlilerinin 33a lı olarak çalışmaları şeklinde bir maddenin olduğunu söyledi. nisan gibi bu maddenin de olumlu-olumsuz kararlaştırılması bekleniyor dedi, o bu şekilde okumuş. Ben araştırdım netten fakat ayrıntılı bilgi göremedim, bu konuyla ilgili bir bilgisi olan varsa paylaşabilir

- - - Güncellendi - - -

Hocam, 2018 ocak itibariyle araş gör ilanları malum 50 d çıktı,dolayısıyla 2018 sonrası girişlerde böyle bir durumu sanmıyorum. Ama belki 2018 öncesi girişli olup ,2018 sonrasında 33a ya geçebilen araş gör ler vardır. Hatta olan olsa süper olur.Bize de iyi olur,emsal gösterme açısından.

K

kullanıcı11

Guest
oneri

2018 yılı, 33a ile çalışan ve aynı iş yüküne sahip araştırma görevlilerinin farklı kanuna bağlı bulunmalarını gerektirecek bir parametre olmamalıdır. Yök, bünyesindeki asistan grubunu geçici bursiyer olarak değerlendirmemelidir. İnsanlar aile kurup bütün hayatını çalıştıkları işe endekslerken bir anda işsiz kalmak tarifsiz bir durumdur. Bu durumun düzeltilmesi ve araştırma görevliliğinin herkesin eşit şartlar altında çalıştığı bir meslek grubu olması dileğiyle hem sayfa yönetiminden hemde kullanıcılardan konuyu gündeme taşıyarak bu eşitsizliği çözmelerini bekliyoruz.

vateq

Öğrenci
Gerçekten bu konuya kimsenin değinmemesi çok tuhaf. Bu durumun içinde bulunan, 30 yaş ve üstü arkadaşların kafasında tam olarak ne var acaba? Doktoraları bitince ne planlıyorlar? Herkesin bir B planı var da benim mi haberim yok? Kimse düşünmüyor mu ya da nolacaksa olsun şeklinde? Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi, hiç mi evlenmeyi falan dşünen yok. Evlendikten sonra işsiz kalacağını bilmiyorlar mı ya da? Bu durumla alakalı bir platform kurulursa sonuna kadar desteklemeye hazırım.

İmza: 30 yaşında doktorasının bitmesine 2 yıl kalmış bir öncelikli alan 50/d'li.

Son düzenleme:
A

Akademik0048

Guest
2018 sonrası geçişleri

Bazı üniversitelerde 2018 sonrası mahkeme kararıyla 33 geçişleri yapılmıştır. Fakat ne yazık ki bazı kişilerin mahkeme kararı olumlu yönde iken bazı kişilerinde tam aksine aksi yönde çıkmıştır. Bu bağlamda kadro geçişleri 'adil' anlamda yapılmamıştır. Arkadaşların bilgisine.

A

Akademia45

Guest
50 d sorunu

Arkadaşlar 50 d liler olarak birlik olmalı ve sesimizi heryerden duyurmalıyız. Her an işten atılma korkusu ile akademik çalışma yapılamamaktadır, yapılsa da verimli olmamaktadır. Şu şu kriterleri sağlayanlar 33a ya alınacak dahi denmiyor, aksine bu işin piri olsan doktora sonunda iş aktin soma erecek deniyor... Bu uygulamanın ne gibi bir mantığı var. Buralara gelene kadar gece gündüz çalıştık çabaladık fakat diğer kamu kurumlarındaki bir çaycı kadar iş garantimiz yok...

D

doktoralı işsiz

Guest
Umudunuzu yok etmek istemem ancak ben 33a ya geçirilmeyen 50/d li araştırma görevlilerinden biriyimdim. 33a kadrolarının kaldırılması haberini takiben Rektörlüğe tanınan 1 ay süre içerisinde 33/a geçişimin yapılması için tekrar başvuruda bulundum. Rektörlük, bizim bölüme kadro veremeyeceğini belirterek başvurumu reddetti. Bunun üzerine dava açtım ancak davayı kaybettim, Davayı istinaf mahkemesine de taşıdım ama onu da kaybettim ne yazık ki. Gerekçe de kabaca "Rektörlük geçişini yapmazsa yapmaz, inisiyatif Rektörlüğündür ve bunda hukuka aykırı bir şey yoktur" şeklinde hukuki hiçbir dayanağı olmayan bir açıklamaydı. Çok yıpratıcı bir süreç ama bu ülkede hak aranamayacağını bir kez daha görmüş oldum. Şu an doktoralı bir işsizim.

D

doktoralı işsiz

Guest
33a

Umudunuzu yok etmek istemem ancak ben 33a ya geçirilmeyen 50/d li araştırma görevlilerinden biriyimdim. 33a kadrolarının kaldırılması haberini takiben Rektörlüğe tanınan 1 ay süre içerisinde 33/a geçişimin yapılması için tekrar başvuruda bulundum. Rektörlük, bizim bölüme kadro veremeyeceğini belirterek başvurumu reddetti. Bunun üzerine dava açtım ancak davayı kaybettim, Davayı istinaf mahkemesine de taşıdım ama onu da kaybettim ne yazık ki. Gerekçe de kabaca "Rektörlük geçişini yapmazsa yapmaz, inisiyatif Rektörlüğündür ve bunda hukuka aykırı bir şey yoktur" şeklinde hukuki hiçbir dayanağı olmayan bir açıklamaydı. Çok yıpratıcı bir süreç ama bu ülkede hak aranamayacağını bir kez daha görmüş oldum. Şu an doktoralı bir işsizim.

pelinn

Öğrenci
Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı Dr.Vahdet Özkoçak var twitterda da bayağı aktif. Onla da iletişim kuralım arkadaşlar. Ben bir kez yazdım twitterdan durumla ilgili bir gelişme var mı vs diye de tek olduğum için dikkate almadı sanırım. Kamuoyu oluşturmamız lazım sosyal medyada ve irtibat kurulması lazım ilgili yerlerle.

kalamarr123

Öğrenci
Allah kahretsin böyle sistemi. Doktoranı bitirecek kadar çalışkan ve zeki isen işten kovarım seni mantığı bir tek bize mahsus olsa gerek. Utanıyorum.

selam5454

Öğrenci
Bu durum akademide şuan var olan en saçma uygulama.. araştırmacıyı motive etme amacıyla ise daha saçma, başka kriter mi yok da bak seni işten atacağım az kaldı ha ha ha,, gibisinden tehdit vari şeyler yapılıyor.. resmen sistem diyor ki doktoranı bitirme akademik tembellik yap çünki bitirirsen işsiz kalabilirsin.....
Çözüm: bir platform kurulmalı, ancak sosyal medya vs değil daha ciddi bir platform olmalı.. bu platform yüzlerce 50d araştırma görevlisinin sendikası gibi olmalı ve toplu olarak hak aranmalı,, üç beş kişinin cimere dil dökmesiyle olacak iş değil bu...
Akademiden gelen siyasetçilere konu işlenmeli.. hali hazırda bu sistemi mantıklı bulacaklarını sanmıyorum...en azından doktora bitince 1-2 sene süre tanınmalı vs..

A

Akademikaaa

Guest
50d sorunu

Arkadaşlar gerçekten zamanında öyp liler birlik oldu heryere her merciye ulaştı ve 33 a tı aldılar. Bizde birlik olmakta sorun var. Sesimizi her yerde duyuralım twitter den Vahdet özkoçak a yazalım o bu konuda çok çalışmalar yaptı.

damlalay

Öğrenci
Bana da aynısı dendi. Emsal bulabildiniz mi acaba?

- - - Güncellendi - - -

Bana da aynısı dendi. Emsal bulabildiniz mi acaba?

hukukcuyazar

Öğrenci
Emsal kararlardan lehe karar göremedim maalesef. Ancak 23 Şubat 2021 tarihli ve 2020/103563 başvuru numaralı Kamu Denetçiliği Kurumu'nun lehe kabul edilebilecek tavsiye kararı var. Bunu okursanız faydanıza olabilir. Arama motoruna şu şekilde yazarsanız çıkabilir. "Ombudsmanlık 2020/103563"