2015 Güz Lisanüstü Tercihlerinde Eylül Ydsnin sonuçlanması beklenecek mi?

karaaprens

Öğrenci
Arkadaşlar 2015 Güz ÖYP Lisansüstü tercihleri Eylül YDS sınavı sonuçlarının açıklanmasından önce mi olacak sonra mı? Yoksa geçen seneki gibi ek kontenjanmı açılacak? Çünkü dil eğitiminde olanlar var, atılmamak için son yds ye umut bağlayanlar var, o kadar insanın ilişiğinimi keserler yoksa ek kontenjan ile mağduriyetleri giderimiş mi olurlar?

- - - Güncellendi - - -

güncel-------

Gamze

Administrator
Arkadaşlar 2015 Güz ÖYP Lisansüstü tercihleri Eylül YDS sınavı sonuçlarının açıklanmasından önce mi olacak sonra mı? Yoksa geçen seneki gibi ek kontenjanmı açılacak? Çünkü dil eğitiminde olanlar var, atılmamak için son yds ye umut bağlayanlar var, o kadar insanın ilişiğinimi keserler yoksa ek kontenjan ile mağduriyetleri giderimiş mi olurlar?

Lisansüstü tercihleri ve ÖYP başvuruları erkene alınabilir. Bologna sürecine uyum çerçevesinde lisansüstü eğitim kayıtları erkene alındı. Bu ÖYP'yi etkiler mi şu an için kesin bir bilgi yok. Belki ÖYP'liler için ayrı bir kayıt zamanı oluşturulabilir veya ÖYP için de erkene alınabilir. Kayıtlar erkene alınırsa Eylül YDS yetişmeyecektir. Kayıtlara yetişemediğinizde ilişiğiniz kesilmiyor, bir sonraki lisansüstü eğitim kontenjanına başvurabiliyorsunuz. Dil için verilen süreyi aşmadıysanız sorun olmaz.

Üniversite Kayıt Tarihleri Değişti | Akademik Personel 2015-2016
http://www.akademikpersonel.org/yuk...-bologna-surecine-uyum-oyp-yi-etkiler-mi.html

karaaprens

Öğrenci
Gamze hocam, Yüksek Lisans 6.dönemdeyim ve dil puanını geçemedim (63,75 son sınav).
Kayıtlara yetişemediğimizde nasıl ilişiğimiz kesilmiyor hocam?

qpuro

Kısıtlanmış Üyelik
ÖYP 2015/1 alımlarının bayramdan hemen sonra başlaması bekleniyor. Ama isterlerse bayramdan önce de bütün işlemleri sığdırabilirler diye düşünüyorum.

Şöyle ki;
5 gün tercih süresi + 2/3 gün sonuçların açıklanması + 12/13 gün evrak teslimi derken Haziran'ın son haftası ile Temmuz'un başı gibi işlemler başlasa bayrama kadar evrak teslimi dahil bitmiş olur. Ama herkesin okulu o tarihlerde mezun ediyor mu ve YÖK ne düşünüyor bilmediğimiz için kesin bir şey söylemek çok zor.

Son düzenleme:

karaaprens

Öğrenci
Gamze hocam, Yüksek Lisans 6.dönemdeyim ve dil puanını geçemedim (63,75 son sınav).

A

Akademik Forum

Guest
merhabalar, benimde tezimi bayramdan sonra savunma planım var. bu gelişmelerden sonra daha öne mi çeksem savunmamı acaba?

karaaprens

Öğrenci
Hocam bu arada Yök: "yüksek lisans programını azami üç yıl, doktora programını ise azami altı yıl içinde
başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlara taahhütname ve kefaletname senedine göre
işlem yapılarak kadroları ile ilişikleri kesilecektir. " diyor yani yıldan bahsediyor dönemden bahsetmiyorki.

Mr December

Baş Editör
Hocam bu arada Yök: "yüksek lisans programını azami üç yıl, doktora programını ise azami altı yıl içinde
başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlara taahhütname ve kefaletname senedine göre
işlem yapılarak kadroları ile ilişikleri kesilecektir. " diyor yani yıldan bahsediyor dönemden bahsetmiyorki.

O yıllar zaten dönemlerin toplamı. 6 dönem 3 yıl ediyor yüksek lisans için...

Gamze

Administrator

Yüksek lisansa kayıtlıysanız ve bu eğitimi ÖYP kapsamına aldıracaksanız zaten ÖYP lisansüstü eğitim kontenjanlarıyla bir işiniz yok. Dil puanını verilen süre içerisinde alırsanız, kayıt dönemine yetişmeseniz de eğitiminizi ÖYP kapsamına aldırabilirsiniz. Dil puanınız 65 altında olduğu için dil kursuna gitmişsinizdir, dil kursuna gidenler için azami süreye 6 ay ekleniyor, yani 1 döneminiz daha oluyor.

Gamze

Administrator
A

Akademik Forum

Guest
Şimdi hocam lisansüstü tercihleri her yil yds sinavindan sonra mi yapılıyordu? Yani kursu tamamlayip hemen tercih yapabilir miyiz? Yoksa bir sonraki döneme mi kalıyoruz?

A

Akademik Forum

Guest
Bende bir şey sorcam peki 15 eylüle kadar 50 alması gereken yoksa görevden alıncak biri için 13 eylülün sonucu beklenir mi yoksa sonuç beklenmeden görevden alınır mı