Evde Bakım Maaşı Yatan İller (MAYIS 2023)

Gizem Editör
Gizem Editör 08.05.2023
Güncellendi 08/05/2023
Evde Bakım Maaşı Yatan İller
Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Yaşlı ve engelli vatandaşların bakımı için devlet tarafından vatandaşlara ödenen evde bakım parası için önemli bir konuya değineceğim.

- Reklam -

Sosyal yardım ödemeleri içerisinde bulunan bu ödeme için sık sık evde bakım maaşı yatan iller şeklinde araştırma yapılıyor. Hangi ilde bakım maaşı yattı? 2023 Mayıs için işte evde bakım maaşı yatan iller güncel listesi.

Evde Bakım Maaşı Nedir?

evde bakım parası
evde bakım parası

Evde bakım maaşı, hastalığı sebebiyle zorunlu ihtiyaçlarını yerine getiremeyen, ağır engelli raporu olan vatandaşlara devlet tarafından verilen maaştır. Evde bakım maaşı alabilmek için bazı şartlara uygunluk gösterebiliyor olmalısınız. Bunlar şöyledir:

  • Engelli Sağlık Kurulu raporunda kişinin engel oranının yüzde 50 ve üzerinde olması gerekiyor. Raporda ağır engelli bölümünde “evet” ifadesi bulunmalıdır.
  • Kişinin zorunlu ihtiyaçlarını yerine getirebilmesi için bir başkasının bakım ve yardımına muhtaç olması gerekir
  • Evde bakım maaşı alabilmek için belirlenen gelir kriterleri de dikkate alınmaktadır. Bu kriterlere göre, engelli kişinin kendisine veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre düşen ortalama aylık gelir tutarı, bir aylık net asgari ücretin 2/3’ünden daha az olmalıdır.

Bu şartlara uygunluk gösteren vatandaşlar evde bakım maaşı almak için başvuruda bulunabilirler.

- Reklam -

Evde Bakım Maaşı Yatan İller

evde bakım maaşı yatan iller
evde bakım maaşı yatan iller

Evde bakım maaşı her ayın belirli tarihlerinde vatandaşlara yatırılmaktadır. Her ayın 15’i ve 31’i arasında hesaplara yatırılıyor. O nedenle evde bakım maaşı yatan iller mayıs için henüz yatırılmadı.

Seçimlerden dolayı evde bakım maaşlarının seçimden önce ya da sonra yatırılması bekleniyor. Bunun için en doğru bilgiyi evde bakım maaşı sorgulama yaparak edinebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşı yatan iller Mayıs için henüz gerçekleşmedi demiştik. Yatıp yatmadığını kontrol etmeniz çok kolaydır. Evde bakım maaşı sorgulama için iki yöntem bulunuyor.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama
Evde Bakım Maaşı Sorgulama

1- E Devlet Üzerinden Sorgulama

E – devlet üzerinden “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranına gitmeniz ve kimliğinizi doğrulamanız yeterlidir. Kimliğinizi doğruladıktan sonra açılan ekranda paranızın yatıp, yatmadığını görebilirsiniz.

- Reklam -

Eğer E-devlet şifreniz yoksa bu ekrandan görüntüleme yapamazsınız. Bunun için en yakın PTT şubesinden kişinin kimliğiyle bir şifre alınmalıdır.

2- SMS İle Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Şifre almak yerine diğer evde bakım maaşı sorgulama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Evde bakım maaşı yatan iller güncel listesi diye detaylı bir araştırma yapmanıza gerek yok.

Kolayca hesabınıza para yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla para alanlar cep telefonlarının mesaj kısmına BAKIYE yazın, 4747 numarasına SMS atmalısınız. 1 SMS ücreti kullandığınız operatörünüzden kesilir.

- Reklam -

Okuyabilirsiniz: TC ile PTT Yardım Parası Sorgulama

Evde Bakım Maaşı Başvurusu

viski fiyatları

Evde bakım maaşı yatan iller konusundan sonra başvuru hakkında da bilgi verelim. Engelli evde bakım parası başvurusu için kişinin ikametgahının olduğu yerdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ya da Sosyal Hizmetler Merkezlerine yapılır. Engelli kişinin yakını başvuruyu gerçekleştirebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Konuyla alakalı olarak en sık araştırılan soruları sizler için derledim.

- Reklam -

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Güncel olarak 2023 evde bakım maaşı 4 bin 336 TL’dir.

Evde Bakım Parası Almak İçin Rapor Kaç Olmalı?

Engelli maaşı alabilmek için ödeme alacak kişinin yüzde 50 oranında engelli olması gerekir.

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne, ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine bakıma muhtaç kişinin yakınları başvuru yapabilirler.

- Reklam -

Evde bakım aylığı yatan iller hakkında bilgiler bu şekilde. Sorularınızı yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir