Elon Musk’ın, Avrupa’da daha fazla nükleer enerji çağrısı tepki aldı!

serkan
serkan 07.03.2022
Güncellendi 07/03/2022

Elon Musk, Avrupa’yı daha fazla enerji üretmek için atıl durumdaki nükleer santralleri yeniden başlatmaya çağırdı.

- Reklam -

Radyasyon riskinden korktuklarını ifade eden insanlara yanıt olarak Musk, yüksek radyasyonlu bir bölgeye gideceğini ve yerel olarak yetiştirilen yiyecekleri televizyonda yiyeceğini söyledi.

Fukushima felaketinden kısa bir süre sonra Japonya’da bunu zaten yaptığını söyledi.

Pazar günü bir tweet’te Tesla CEO’su Elon Musk, Avrupa’yı gaz kıtlığı korkularını dengelemek için daha fazla nükleer enerji üretmeye çağırdı.

- Reklam -

Musk , Avrupa’nın atıl durumdaki nükleer santralleri yeniden başlatması ve faal olanların üretimini artırması gerektiğinin “son derece açık” olduğunu yazdı.

Basın tarihi itibariyle 31.100’den fazla kez retweet edilen tweet , çevrimiçi olarak adil bir tepki aldı.

Edge Consulting Group’un kurucusu Jim Osman, “Tekrar yanlış yönetilene ve her yere sızana kadar. Bu daha fazlasının riski” diye yanıtladı .

Ancak Musk, radyasyon riski kavramının yanlış olduğunu iddia etti ve takipçilerine meydan okudu.

- Reklam -

“Bunun (yanlışlıkla) bir radyasyon riski olduğunu düşünenler için, en kötü yer olduğunu düşündüğünüz yeri seçin. Oraya gideceğim ve yerel olarak yetiştirilen yiyecekleri televizyonda yiyeceğim” diye tweet attı ve bunu Japonya’nın Fukushima vilayetinde yaptığını da sözlerine ekledi. nükleer kazasından aylar sonra.

Tesla’nın 2016 yılında satın aldığı SolarCity’den yapılan bir basın açıklamasına göre Musk, Temmuz 2011’de Fukushima’yı ziyaret etti . Musk’ın gezisi Japonya’nın Asahi Shimbun medya kuruluşunda da bildirildi. Insider, Musk’ın iddia ettiği gibi yerel olarak yetiştirilen yiyecekleri yiyip yemediğini bağımsız olarak doğrulayamadı.

- Reklam -

Tarihte iki büyük nükleer santral felaketi yaşandı: 1986’da eski Sovyetler Birliği’ndeki Çernobil’de ve 2011’de Fukushima’da. Çernobil’de çocuklar ve acil durum ve kurtarma çalışanları, radyasyonun neden olduğu sağlık etkileri açısından yüksek risk altındadır. , ancak 2021’de yayınlanan bir Birleşmiş Milletler felaket değerlendirmesi , “nüfusun büyük çoğunluğunun ciddi sağlık sonuçları korkusuyla yaşamasına gerek olmadığını” söyledi . 2021’de yayınlanan bir başka BM araştırması , Fukushima’da “olumsuz sağlık etkileri” bulunmadığını söyledi. Kazadan kaynaklanan radyasyon maruziyeti ile doğrudan ilgili sakinler.

Musk’ın Avrupa’da daha fazla nükleer enerji çağrısı, Rus arzındaki herhangi bir düşüşe karşı ABD petrol ve gaz üretiminde bir artış için bastırmasından iki gün sonra geldi.

Rusya’nın petrol ihracatı, sebepsiz yere Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya karşı kapsamlı Batı yaptırımları nedeniyle üçte bir oranında düştü. Enerji Zekası geçen Çarşamba bildirildi. Yaptırımlar özel olarak hedef almasa da Rusya’nın petrol ve gaz ihracatı, Ticari medya kuruluşunun bildirdiğine göre, “alıcılar arasında Rus kargolarını alma riskini alma konusunda genel isteksizlik” vardı.

- Reklam -

Gelişmeler neden oldu petrol fiyatları çok yılın en yüksek seviyelerine fırlamak, gaz fiyatlarının pompaya yükselmesine neden olmak.

Musk, “Bunu söylemekten nefret ediyorum ama derhal petrol ve gaz üretimini artırmamız gerekiyor” dedi. Tweette Cuma gününde. “Olağanüstü zamanlar olağanüstü önlemler gerektirir.”

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir