Bulunan 1 den 5 - Toplam 5

Yüksek Lisans - Doktora İlişkisi

Doktora Eğitimi Forumunda Yüksek Lisans - Doktora İlişkisi Konusunu İncelemektesiniz

Merhabalar. Direk konuya giriyorum =) Yüksek Lisans yaptığımız alanın dışında bir alanda Doktora yapabiliyor muyuz? ...

 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Kırıkkale
  Mesaj
  189

  Yüksek Lisans - Doktora İlişkisi

  Merhabalar. Direk konuya giriyorum =)

  Yüksek Lisans yaptığımız alanın dışında bir alanda Doktora yapabiliyor muyuz? Mesela Genel Kamu Hukuku alanında Yüksek Lisans yaptık. Doktora'yı farklı bir alanda yapabilir miyiz? Örneğin Ceza Hukuku ya da Medeni Hukuk alanında? Yoksa Yüksek Lisans ve Doktora alanları arasında ortak bir nokta olmalı mı?


  ÖYP konusunda da şöyle bir sorum var. Diyelim ki bir üniversitenin Mali Hukuk ÖYP Araştırma görevlisi kadrosuna yerleştik. Bu durumda Yüksek Lisans ve Doktora'yı bu alanda yapma yükümlülüğü altına mı giriyoruz yoksa doktora için farklı bir alanı tercih etme hakkımız var mı?


  Benim gönlümde yatan bölüm Ceza Hukuku. Fakat tercihlerimde Anayasa ve diğer Kamu Hukuku alanlarına da yer vermek zorunda kalıyorum. Bu diğer alanlardan birine yerleşirsem ve bu alanda Yüksek Lisans yaparsam Doktoramı Ceza hukuku alanında yapabilir miyim?

  Sorularımı hem ÖYP için hem de ÖYP'den bağımsız olarak ayrı ayrı cevaplarsanız sevinirim.


  Teşekkürler.

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Kırıkkale
  Mesaj
  189
  Bugün eski üniversiteme gidip dekan yardımcısı olan hocamla konuştum. Bu forumda cevap alamadığım tüm sorunlarımın cevabını hocamdan aldım. Belki merak eden olabilir diyerek konuyla ilgili öğrendiğim şeyleri paylaşayım.


  ÖYP ilanlarındaki kadrolar "Örn: Ceza Hukuku kadrosu" ile yüksek lisans ve doktora arasında zorunlu bir ilişki yok. Aynı şekilde Yüksek Lisans ile Doktora arasında da zorunlu bir ilişki yok. Bir kişi atandığı kadronun dışında bir alanda Yüksek Lisans ve Doktora yapabilir. Fakat bu tavsiye edilmeyen bir yol. Bir kişi atandığı kadro üzerine Yüksek Lisans ve Doktora yaparsa kendi kariyeri ve çalıştığı/çalışacağı üniversiteler açısından daha olumlu olur. Ama dediğim gibi dilerse farklı bir yol da izleyebilir. Mesela hocamın arkadaşı olan bir öğretim görevlisi Yrd. Doç.'liğini Uluslararası Hukuk kadrosundan kazanmış olmasına rağmen Doçentlik kadrosunu İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku kadrosundan kazanmış. Bu ve benzeri örnekler çoğaltılabilir.

 3. #3
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  241
  Bunlar benim de merak ettiğim konulardı da başka şeyleri öğrenmeye çalışmaktan bir türlü vakit gelmiyordu. Cevap verdiğiniz iyi olmuş.

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  16
  arkadaşım yazdıkların beni de umutlandırdı ama nazmi hocam siz de bu konu hakkında bir yorum yaparmısınız. Bir kişi kendi bölümü içinde farklı bir abdde yüksek yapmışsa, diğer abdye başvurması durumunda yükseği yanmaz değil mi? Doktorada aynı ana bilimde olunmalı demiştiniz. Hatta sizde yükseği aynı bölüm içinde farklı anabilimdalında yaptım demiştiniz. Azaleltr nickli kişi olamayacağını söylüyor? Hangisi doğru acaba?

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  22-37
  Mesaj
  2
  Benzer bi durum bende de geçerli aslında. Güzel bir kaynak oldu benim içinde başlığın. Teşekkür ederim bunun için. Eğer burdan cevap gelmezse yeni bir konu açabilrim ben de... Benim durumda şöyle ki:
  Ben Eğitim fakültesi Resim-iş Öğretmenliği Lisans Mezunuyum.
  Sosyal bilimler Enstitüsü Resim-iş Eğitimi Yüksek lisans Mezunuyum.(Yani her ikisi de eğitim üzerine idi)
  Benim sorum bundan sonraki Doktora aşamasında Eğitim üzerinde yapmak yerine;
  Güzel Sanatlar Fakültesi'nde yapmak için Yani Sanatta yeterlik? Bu şartlar altında Güzel Sanatlar Fakültesi'nde (Yani tabiri caizse Ressam yetiştiren bir bölümde) sanatta yeterlik yapabilirmiyim?
  Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi

Benzer Konular

 1. İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ Tarih, Sosyoloji, Antropoloji dallarında yüksek lisans/doktora öğrencisi olmak veya yüksek lisans veya doktora derecesine sahip olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 31-08-2012, 08:18
 2. AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ Üreme Biyolojisi Yüksek Lisans Programında Yüksek Lisans ve Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı bünyesinde Doktora yapmış olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 12-07-2012, 06:34
 3. EGE ÜNİVERSİTESİ İktisat alanında yüksek lisans, doktora veya bütünleşik doktora yapıyor olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17-11-2011, 16:49
 4. UFUK ÜNİVERSİTESİ Doktora Yapmış olmak. (Lisans-Yüksek Lisans-Doktora İstatistik alanında)
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-07-2011, 12:11
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 21-03-2011, 17:15

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git