Bulunan 1 den 4 - Toplam 4

Doktora Programına Neden Kabul Olunmaz?

Doktora Eğitimi Forumunda Doktora Programına Neden Kabul Olunmaz? Konusunu İncelemektesiniz

Selamlar, bahar dönemi başvuruları yaklaşmışken ne yapacağımı bilmediğim için belki tecrübeli arkadaşların fikir vereceği bir ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  1

  Doktora Programına Neden Kabul Olunmaz?

  Selamlar, bahar dönemi başvuruları yaklaşmışken ne yapacağımı bilmediğim için belki tecrübeli arkadaşların fikir vereceği bir durum vardır diye düşünerek konu açmak istedim.

  Matematik bölümü lisans mezunuyum ve yüksek lisansı, üniversite değiştirip ilk yıl bilimsel hazırlık okumak üzere, bilgisayar mühendisliğinde tezli olarak tamamladım. Güz dönemi başvurularında 3 üniversiteye başvurdum 2'si mülakatla alıyorlardı. Mülakatla alan üniversitelerin birine puan ortalamalarında 1. olarak gittim, 7 kişi için kontenjan açılmıştı 5 kişi başvuru yapmıştı, diğerine ise puan ortalamalarında 4. olarak gittim, 10 kişi için kontenjan açılmıştı ve 10 kişi başvurmuştu. Genel olarak açtıkları kontenjan kadar öğrenci almak zorunda olmadıklarını biliyordum. Bahsetmiş olduğum ilk üniversite "Nasılsın? İyi misin?" mülakatından sonra 2 kişi aldığını açıkladı ve mülakat puanı verildikten sonra aldıkları adayları 0.016 ve 0.18 puan olacak şekilde benim önüme geçirmişlerdi. İkinci üniversite ise ek olarak teknik sorular da sordu şansıma soruyu soran hoca benim çalıştığım alanda çalışma yapıyordu ve soruların hepsini doğru cevapladım fakat 8 kişi aldığını açıkladı ve mülakat sonucu puanlar yoktu. 2 kişi almamıştı ve o 2 kişiden birisi bendim. Bu sürecin sonunda acaba bir hocayla görüşmedim diye mi oldu diye düşünerek, çalışmak istediğim alanda çalışma yapan hocalardan çeşitli üniversitelerdeki bir kaç hocaya mail attım. Bu sefer de geri dönüş yapan olmadı. Geldiğim bu noktada bir sonraki hamlenin ne olması gerektiği hakkında bir bilgi sahibi değilim. Tekrar başvurular yapacağım ve sorarlarsa bunları da anlatacağım mülakat jürisine. Sormak istediğim bu kadar doktora açığından bahsedilmesine neden doktoraya kabul almıyorlar ve doktoraya girebilmek için sizce ne yapmam lazım?

  Saygılar.

 2. #2
  mimar akademi
  Misafir

  doktora eğitimi

  Arkadaşım öncelkle yolun açık olsun demek isterim.
  bende doktora yapmaktayım. tez aşamasındayım. ben de İstanbuldaki Yıldız Teknik ve Mimarsinan gibi üniversitelerde şansımı denemiştim 3.5 yıl önce tabii ve yabancı dil ve ales puanınmda da bir sorun yok ama olmadı şuan istanbul dışında yapıyorum. hocaları tanıman gerekiyor bu ilk koşul. Seninle bir hocanın çalışmak istemesi gerekiyor bu 2. koşul ve çalışmak istediğin alan ile ilgili senin çalıştığın hocanın seni yönlendirebilmesi , geniş bir vizyona sahip olması gerekiyor. Buna ilaveten kendi mezun olduğun üniversitede denemeni de tavsiye ederim. En azında sen hocaları tanıdığın için sıkıntı yaşamazsın... Bol şanslar....

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  66
  Geçen sene bu vakitlerde ben de Ankara'da mülakatlara koşuyordum. Ankara Üni'de 2 ayrı programa mülakata gittim. Birisinde çok zorladılar ama bilimsel hazırlıkla alacaklarını söylediler. O yüzden olmazdı bana. 10 kontenjana 2 kişi başvurmuş ve tek kazanan bendim yine de. Öğleden sonra diğerine girdim ve mülakatta alan konularıyla ilgili soru sınav yaptılar. Yarıda "çıkabilirsin" dediler 3 kontenjana tek başvuru bendim bunda da. Sonraki hafta Hacettepe'ye gittim ve 5 kontenjana 3 kişi başvuru yapmış. Onda da kazandım. Yani mülakatlarda ne vardı derseniz alanımla ilgili soru sordular. Özellikle y.lisans tezimle ilgili çok soru sordular. Hacettepe'de mülakattan önce ayrı bir yazılı sınav yapmaları ve onda fulle yakın yapmam mülakattan önce baya bir öz güven getirmişti açıkçası. Eğer kalabalık bir şekilde başvuru var ise hocalar tanıdık çevreden alıyor olabilirler. Çalışmak isteyebilecekleri kişileri alıyor olabilirler. Allah yolunu açık etsin, inşallah bir programa girersin. Belki mülakata gideceklere de bir fikir olur.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2016
  Mesaj
  6
  Arkadaşlar merhaba doktoraya başvurduğum bir yerde mülakat sonuçları açıklandı.Arkadaşın puanı ales 100,yds 100 yüksek lisans not ortalaması 90,66 mış. Biraz huylandım açıkçası pazartesi de mülakat burada kendi hakkımı nasıl koruyabilirm,ne yapmam gerekir?
  Son düzenleyen er_seen, 20-01-2017 saat 17:09.

Benzer Konular

 1. istanbul`da bahar yarıyılı doktora programına kabul alan üniversiteler
  Doktora Eğitimi forum içinde, yazan cris holden
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05-07-2016, 12:37
 2. Cevap: 11
  Son Mesaj: 01-08-2015, 22:57
 3. IŞIK ÜNİVERSİTESİ Psikoloji alanında bir yüksek lisans programına veya doktora programına kayıtlı olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-09-2012, 17:27
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj: 26-07-2011, 22:49
 5. ÖYP'ye Başvurum Neden Kabul Edilmedi?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan tubili
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 26-02-2011, 13:11

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git