+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 3 - Toplam 3

Danışman bulamıyorum!!!!

Doktora Eğitimi Forumunda Danışman bulamıyorum!!!! Konusunu İncelemektesiniz

2011 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldum . Hemen aynı bölümde bütünleşik doktoraya ve Asistanlığa ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  1

  Danışman bulamıyorum!!!!

  2011 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldum . Hemen aynı bölümde bütünleşik doktoraya ve Asistanlığa başladım . İkinci Yılımda danışmanim almadığım derslerden doktora yeterlilik sınavına girmem gerektiğini söyledi . Sınavın çok basit olduğunu rahatça geçebileceğimi belirtti. Fakat sınavdan kaldım bunun üzerine benim yeteneksiz ezik bir öğrenci olduğumu benimle çalışmak istemediğini belirtti neyse ben bir şekilde danışman buldum . Bir yıl sonra tam yeterlilik sınavına girecekken ve danışmanın da imzalı dilekçesini verdiğim halde benim bir dönem sonra sınava gitmemi istediğini söyledi ben de bu dönem girmek istediğimi belirttiğim de zaten benimle çalışacak bir konusu olmadığını gidip başka bir danışman bulabileceğimi söyledi . Ben de bu arada yurtdısında prestijli bir okuldan doktora bursu kazanmıştım ve bu yaşadığım strese dayanmayarak yurtdısında doktoraya basladım. Fakat yurtdısında maddi nedenlerden ve hamileligimden dolayı Turkiye'ye donmek zorunda kaldım.Bu arada yarıda bıraktığım eğitimime devam etmek istedim . Önümde doktora yeterlik sınavı ve tez yazmak kalmıştı . Bölümde benim çalışmak istediğim alandaki hiçbir hoca öğrenci almak istemiyordu çünkü konuları olmadığını çok öğrencileri olduğunu belirttiler. bir şekilde lisansüstü komiteden bir hocayla anlaştım. Bu hoca yeterlilik sınavına gireceğini fakat tez danışmanlığı konusunda Kararsız olduğunu söyledi . Doktora yeterlilik sınavını geçtim . Sonra danışmanla konuştum mayıs haziran gibi tezime yardımcı olup olamayacagı hakkında kararını verecegini soyledi fakat haziranda benim tez danışmanım olmayacagını soyledi. Yani anlayacağınız açıkta kaldım .
  Güçlü olmaya pozitif bakmaya çalışıyorum Ama bu kadar emek verdiğim bir işin sırf insanlardan dolayi boşa gitmesini hazmedemiyorum. Bu yaşadığım stresin bana hastalık olarak dönmesini istemiyorum . Biliyorum doktora yapmak ölüm kalım meselesi değil ama bir şekilde bu sorunun çözümünü bulabilmek istiyorum .
  Son düzenleyen pesto, 22-06-2016 saat 06:19.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2016
  Mesaj
  37
  başka bir üniversiteden bir hoca ile tez yapabilirsiniz, eğer üniversiteniz buna engel koymadıysa.

 3. #3
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  11-2015
  Nerden
  ►►
  Mesaj
  126
  MERHABA ;

  öncelikle geçmiş olsun yaşadıklarınız için ,biraz da şirin yargılar içeriyor aslında ilk 4-5 cümle

  yalnız iletişimde bir problem-yada uyumsuzluk çekmiş olabileceğini düşünüyorum.yani şöyle örnekler de mevcut çünkü ,aslında akademik çalışmayı yapan birey iyi -kaliteli çalışma yapabilecek performans ve kondisyonda ,fakat bunu karşı tarafa aktaramamış ,dolayısyla üst taraf zaten hakkınızda böyle bir yetkinliğinizin var olduğundan haberdar olmadığı için ,bazı önemsiz esbapları gerekçe göstermiş (olabilir yani).

  dolayısyla daha güçlü bir iletişimle bu tarz problemlerin rahatlıkla çözülebileceğini veya çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. aşağıda yer alan örnek bir çözümü eğer mantığınızca tasdik etmekte iseniz bir deneyin derim.

  -->> önce yayın edilmiş ,güzel bir çalışmanız var ise (article,paper,project) bunu paylaşabilirsiniz. yalnız bunu tanımadığınız bir danışmana iletin ,ayrıca lütfen iletişime geçeceğiniz danışmanınızın "ineterest" alanlarını gözden geçirin ,yoksa yine "X hanım; bu çalışmak istediğiniz konular benim ilgi alanımdan çok uzak " şeklinde ileti alabilirsiniz. burada zaten sizin üretmiş olsuğunuz literaturun danışman hocanınki ile alaklı olmama ihtimali ise hayli yüksek olabilir..

  -->> ikinci olarak ,öncelikle kendi çalışmalarınız ilgi alanlarnızı bir tarafa bırakın bunun yerine direkt danışman olmasını istediğiniz akademisyenin, kendi ilgi alanlarını , ne tür konularda makale yayınlamış olduğunu tezli master ve dr tez konularını ,hangi konferanslara katılmış olduğunu ve bu etkinliğin konusunun ne olduğunu araştırın

  daha sonrada bunu birde kendi ilgi alanlarınızla eşleştşirmeye çalışın , eşleşiyorsa onunla iletişime geçin.

  bu arada valla bunu pek önermiyorum bence bilim etiğine de uymuyor ama bazen bazı akademisyenler kendi alanıyla hiç uzaktan yakından alakası olmayan (Sosyal & sanatsal aktiviteler) ama önem verdikleri şeyler yapabiliyorlar , buna da istinat ederseniz çok az bir faydası olabilir ,yinede ben bunu önermiyorum. bilim ciddi iş ve etik en önemli konu. ayrıca/ve aslında burada bunun bilim etiğine aykırı olup olmadığı da kendi prensipleriniz ile ortama göre değişkenlik gösterebilir. yoksa benim fikrimi soracak olsa idiniz sosyal olmak en güzel şeyler biridir yada sanatsal aktiviteler.buradaki aykırılık da resmi prosedürlere ters düşebilme ihtimali yada toplum içersinde yaşanmış olan ve "ahlak dışı" olarak değerlendirilmiş bazı olumsuz olaylar hakkında bir ön öğrenmenin var olması. dolasyısıyla ortamı da ortamı da gözardı ettiğinizde,tamamen kararlarınıza ve kabiliyetinize kalmıştır.

  çözüm mantığınıza yattıysa bi deneyin.
  ve sonuç itibariyle bana göre, iletişim biraz problem olmuş gibi.

  NOT: bu msj 1 gün içersinde kaldırılabilecektir.alıntı yapmak yerine etiket kullanınız.
  Son düzenleyen symo++, 04-07-2016 saat 20:47.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. öyp yle atandığıma dair belgeyi bulamıyorum!
  ÖYP 2014- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan NEŞE_
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 26-06-2015, 14:58
 2. Danışman seçimi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan gungun
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 18-03-2015, 12:34
 3. ÖYP Danışman Ataması
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan teksas
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 16-10-2014, 11:57
 4. Senedim için memur kefil bulamıyorum.?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan İsmail Pişer
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 12-09-2014, 16:28
 5. Danışman sorunu
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan cartcurt
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 03-03-2014, 15:47

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git