Bulunan 1 den 9 - Toplam 9

Enstitü Doktora Ders Dönemimi Uzattı (Bologna AKTS değişikliği)

Doktora Eğitimi Forumunda Enstitü Doktora Ders Dönemimi Uzattı (Bologna AKTS değişikliği) Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba, Doktorada gereken ders ve kredileri 4 dönemde tamamladım. Ancak, enstitü Bologna süreci nedeniyle ders ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  41

  Enstitü Doktora Ders Dönemimi Uzattı (Bologna AKTS değişikliği)

  Merhaba,

  Doktorada gereken ders ve kredileri 4 dönemde tamamladım. Ancak, enstitü Bologna süreci nedeniyle ders dönemini tamamlamak için gereken minimum AKTS'nin arttığını ve fazladan ders almam gerektiğini belirtti. Ben eksik birşey yapmadığım veya ara vermediğim halde dönemim uzadı.

  Aldığım derslerin AKTS'si eski uygulamaya göre düşük olarak hesaplanırken, ders dönemini bitirmek için gereken kriterde yeni uygulamaya göre yüksek AKTS isteniyor. Bu ikili uygulama yüzünden ve hatta yapılan değişikliğin geçmişe dönük işletilmesi yüzünden mağdur olduğumu düşünüyorum. Ancak enstitü geri adım atmıyor dilekçeme olumsuz yanıt verdi. Haksızlığa uğradığımı düşünüyorum ancak bu aşamada nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum. Özellikle 20 Nisan tarihli yeni YÖK yönetmeliği nedeniyle bir dönem de olsa süre artık daha da önemli. Haklı olup olmadığım ve nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda fikir verebilecek olan varsa şimdiden teşekkür ederim.

  Durumun netlik kazanması açısından kronolojik olarak aşağıda özetlemeye çalışacağım:

  - 2013-14 Bahar Döneminde Doktoraya başladım (ders dönemini geçmek için 24 yerel kredilik 8 ders ve 2 seminer (en az 60 AKTS) almak gerekiyordu)

  - 2014 Mart'ta Enstitü, Bölüm Hocalarına email atarak Bologna süreci nedeniyle uygulanacak yeni AKTS sistemlerinden birini seçmelerini istemiş. Muhtemelen resmi yazı olmadan sadece mail geldiği için kimse farkına varmamış. Mailde uygulamanın 2013-14 Bahar dönemi itibariyle geçerli olacağı yazıyor.

  - 2015 Nisan ayında Enstitü, bölüme (anabilim dalına) resmi yazı göndererek yeni AKTS uygulamasını seçmesini istiyor. Resmi yazıda uygulamanın ne zamandan itibaren geçerli olacağına dair bir bilgi yok. Sadece yazının ekinde bir yıl önce gönderdikleri email in çıktısı var. Uygulamanın başlangıç tarihiyle ilgili herhangi bir uyarı yapılmamış.

  - 2015 Nisan ayında bölüm/anabilim dalı, resmi yazıya cevap vererek 3 dönemde 90 AKTS lik ders alınması şıkkını uygun buluyor. Aynı zamanda derslerin AKTS'lerini 7'den 10 AKTS'ye çıkartıyor. Bu esnada herhangi bir uyarı yapılmadığı için yeni uygulamanın yeni kayıt olacak öğrencileri bağladığı düşünülmüş. Eski girişli öğrencilere herhangi bir bildirim yapılmadı.

  - 2015-16 Bahar dönemine kadar olan süreçte en az 60 AKTS'lik 8 ders ve 2 semineri tamamlayan öğrenciler ders dönemini bitirip Ensititü Yönetim Kurulu onayıyla yeterlik sınavı hatta teze geçiyor. Sorun çıkmıyor.

  - 2015-16 Güz Dönemi sonunda (4 dönemde) 24 yerel kredilik 8 ders ve 2 semineri 67 AKTS ile bitirdim. Bahar döneminde yeterlik sınavına girmeyi planlıyordum.

  -2015-16 Bahar Dönemi ders kayıtlarının son günü tesadüfen Enstitüden Bologna sürecindeki yeni uygulama nedeniyle artık 60 AKTS değil 90 AKTS ile dersleri geçmem gerektiğini öğreniyorum. Bölümün de bu durumdan haberi yok.

  - Kaydın son günü olduğu için 90 AKTS yi tamamlamak üzere ek ders kaydı yaptım ve akabinde mağduriyetimi belirten dilekçeyle Enstitüye başvurdum. Olumsuz cevap aldım. Enstitü, bölümün 2015 Nisan ayında kabul ettiği yeni AKTS uygulasının 2013-14 Bahar dönemi itibariyle geçerli olduğunu ve bu nedenle ders dönemini geçmek için 90 AKTS tamamlamam gerektiğini belirtti.

  Okuduğunuz için teşekkür ediyor ve sorularıma geçiyorum:

  1- Enstitü, Bologna sürecini gerekçe göstererek, bölümün 2015 yılında kabul ettiği yeni AKTS uygulamasını geriye dönük olarak 2013-14 Bahar döneminden itibaren geçerli sayabilir mi?

  2- Enstitü uygulamanın başlangıcı tarihiyle ilgili bölüme hiçbir bilgi uyarı vs yapmamış. Sadece 2013 yılında gönderdikleri email'de uygulama 2013-14 Bahar dönemi itibariyle uygulanacak yazıyor. Email'de böyle yazması uygulamanın dayanağı olarak yeterli midir hukuki açıdan?

  3- Tamamladığım dersler eski uygulamaya göre örneğin 7 AKTS iken artık yeni uygulamada 10 AKTS oldu. Ancak enstitü benim derslerimi eski düşük AKTS ye göre hesaplıyor ama ders geçme kriteri olarak benden eski uygulamaya göre 60 AKTS değil yeni uygulamaya göre 90 AKTS istiyor. Bu ikili bir durum değil mi hukuki açıdan? Hatta alttan aldığım bir ders geçtiğimiz dönem 7 AKTS iken Güz döneminde geçtiğimde 10 AKTS gözüküyor.

  Maalesef enstitü, hatalı veya hatasız, pek yapıcı yaklaşmıyor. Bense hukuken haklı mıyım yoksa haksız mı tam olarak emin değilim. Eğer haklıysam itirazımı resmi yollardan sürdürerek hakkımı aramak istiyorum. Sonuçta ben doktoraya girdiğimde ders dönemini tamamlamak için benden istenen kriterleri zamanında yerine getirdim.

 2. #2
  Akademik Forum
  Misafir
  O email enstitü yönetim kurulu veya senato kararına göre gönderilmiştir. Yani geçerlidir. Durumu savsaklayan bölüm hatalıdır.

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  75
  hocam bence şurdan şansınızı deneyebilirsiniz
  okul yönetmeliklerini inceleyeniz ve yönetmeliğin ne zaman değiştirildiğine bakınız eğer yönetmelik değişmedi ise okul bu şekilde mail atarak sistem değiştiremez eğer yönetmelik değiştirilmişse hiç şansınız yok hocam maalesefki
  yönetmeliğin önemi şudur her öğrenci yönetmeliğe uymak zorundadır ve sizin uymak zorunda olduğunuz yönetmelik değiştirilmemiş ise sonuna kadar haklı olursunuz lakin çok da enstütü ile uğraşmamanızı öneririm daha bir sürü işiniz olacak enstütü ile diyelimki herşey güzel gitti tezinizi bitirdiniz tez teslime geldiniz tezinizdeki ufak hatalar yüzünden tezinizi kabul etmeyebilirler mesela en basitinden sayfa kenarlık olayları var maalesefki word de yazdığınız sayfalar yazdırırken kayabiliyor yani milimetrik bir kayma bile tez kalıbına uymuyor dedirtebilir ve bu çok az olan bir olay değil tezinizde mutluka böyle sayfalar olacak yani tezinizi teslim etme sürecinde çok yorabilirler yani hakkınızı tabiki arayın lakin karşı tarafın elinde daha fazla güç olması ve bu gücü kullanmasıyla ilgili denetim mekanızması olmaması açısından dikkat etmenizi öneririm.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  41
  Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler. Enstitü yönetmeliklerinde halen minimum 60 AKTS lik eski uygulama yazıyor, muhtemelen yeni uygulama dediğiniz gibi senato veya enstitü yönetim kurulu kararına dayanıyor, henüz ulaşamadım. Bulmaya çalışıcam. Bu yeni uygulama bölümlere doktora için üç seçenek sundu; toplam 60 AKTS lik 2 ders dönemi, 90 AKTS lik 3 ders dönemi ve 120 AKTS lik 4 ders dönemi (Hepsinde tez sonunda 240 AKTS ye tamamlamak gerekiyor).
  Şimdi, bölüm bu yeni uygulamadaki 3 dönem 90 AKTS seçeneğini 2015 yılında resmi yazıyla kabul ediyor. Benim merak ettiğim nokta 2015te kabul edilen bu uygulama benim gibi 2013te doktoraya başlamış öğrencileri otomatikman kapsıyor mu. Burada bir sıkıntı var gibi geliyor bana. Çünkü 2015te uygulama değişene kadar kimse öğrencilerden 90 AKTS istemiyordu madem ki uygulama 2013-14 bahar itibariyle geçerli.
  İkinci bir nokta da şu, Enstitü ilk başta uygulama 2013-14 Güz dönemi itibariyle geçerli diyordu ve güz dönemi girişlilere de ek ders aldırdı. Biz dilekçeyle resmi olarak başvurunca ancak uygulama 2013-14 bahar dönemi itibariyle geçerlidir, güz döneminde girenler aldıkları fazla dersleri bırakıp yeterliğe geçebilirler gibi bir cevap geldi. Böyle bir şey yaşayınca insan düşünüyor tabi ki acaba biraz daha uğraşsam aslında sen uygulamaya tabi değilmişsin boşuna dönemini uzatmışız derler mi.

 5. #5
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  75
  hocam yönetmeliğin değişmemiş olması aslında yeterli yani durum şuna benziyor mesela bir yasa meclis den çıkarıldı ve cumhurbaşkanın da onayında geçti diyelim bu noktadan sonra yasa hale tam yasa değildir resmi gazeteden yayınlanması lazım ki geçerli olsun ve uygulansın
  buradan bakınca cunhurbaşkanın iimzaladığı yasa bile yayınlanmadan geçerli değilken yeni yönetmelik yayınlamadan aldıkları senoto kararı da bağlayıcı değildir lakin ısrar ediyorlarsa zorlamayın ders dönemi bir dönem daha fazla alın ama sonra enstütüden almanız gerken en küçük belgede nasıl alıcam stresi yaşamayın derim
  ama illaki hakkımı arayacağım derseniz dediğim gibi siz yönetmeliğe tabisiniz yönetmelik değişmediği içinde böyle birşey deme hakları yok

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  60
  yönetmelik siz kayıt olduktan sonra değişmişse, yeni yönetmeliğin size uygulanmaması lazım. bazı okullar yeni yönetmeliği kabul edildiği tarihten sonra kayıtlılar için uygularken (benim yaşadığım olay) bazıları ise ya iş bilmezlikten ya uğraşmak istemediklerinden herkese uygulayabiliyor (oda arkadaşımın yaşadığı olay). bölüm hocalarıyla konuşup onları araya sokmayı deneyin onlar bir şekilde yolunu bulup işi çözebilirler tabii yönetmeliklere vs hakimler ise.. bireysel çabanız yeterli gelmeyebilir bölüm başkanınız ilgili ve bilgili biriyse mevzuyu çözecektir.

  ayrıca hukuken benim bildiğim lehte olan değişiklik geriye doğru yürütülebilirken aleyhte olan değişiklik yürütülmez. yani eski yönetmeliğe göre sizi değerlendirip mağdur etmemeleri lazım.

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  41
  teşekkürler tekrar. Ancak bir konuyu netleştirmek lazım. Yönetmelikten kastınız Üniversitenin veya Enstitünün Lisansüstü ile ilgili Eğitim Öğretim yönetmelikleri ise bu uygulamayla ilgili herhangi bir madde ya da değişiklik yok. Bu AKTS uygulaması Bologna sürecinde muhtemelen senato kararı ya da enstitü yönetim kurulu kararına dayanan bir uygulama. Yönetmeliklerde halen ders dönemini en az 60 AKTS ile tamamlama hükmü var. Esas yönetmeliklerde benim durumumla çelişen bir madde yok yani. Ancak Enstitü bu uygulamayla bölümlere/ana bilim dallarına doktora için 3 seçenek sundu yukarda bahsettiğim gibi. Bölüm 2015 yılında bu üç seçenekten 3 dönemde 90 AKTS ders olanı seçti. Enstitü de bu uygulama geriye dönük işletilmez ya da eski öğrencileri kapsamaz gibi bir madde yazmıyor o yüzden herkesi kapsıyor diyor. Sanırım Bologna ile ilgili kararı ya da herneyse bulursam daha net bir tablo çizebileceğim.
  Sizin de dediğiniz gibi uygulamanın kabul edildiği tarihten itibaren düzenlemeye giderek eski ve yeni öğrencilere ayrı kriterler uygulamaları gerekirkeni ki bazı üniversiteler bu yolu seçmiş, işbilmezlik ya da uğraşmak istemedikleri için bu böyle diyip geçiyorlar. Yine de acaba ben hukuki mantığa aykırı bir şekilde aşırı yorum mu yapıyorum diye düşünüyorum. O yüzden bu kadar uzun anlattım durumu. Haklıysam uğraşmam lazım. Biliyorsunuz artık atılma geri geldi ve yönetmelikte doktora derslerinin azami süresi 4 yarıyıldır diye bir madde var. eskiden işletmiyorlardı ama yeni yönetmeliğe dayanarak ilerde sorun çıkarmayacaklarını güvenmiyorum. Düşünceme göre ben eksiksiz bir şekilde 4 dönemde herkese uygulanan ders dönemi kriterlerini tamamladım. Enstitünün temelde keyfi olarak benim dönem uzatmama neden olduğunu düşünüyorum.

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  60
  Alıntı moonbless Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  teşekkürler tekrar. Ancak bir konuyu netleştirmek lazım. Yönetmelikten kastınız Üniversitenin veya Enstitünün Lisansüstü ile ilgili Eğitim Öğretim yönetmelikleri ise bu uygulamayla ilgili herhangi bir madde ya da değişiklik yok. Bu AKTS uygulaması Bologna sürecinde muhtemelen senato kararı ya da enstitü yönetim kurulu kararına dayanan bir uygulama. Yönetmeliklerde halen ders dönemini en az 60 AKTS ile tamamlama hükmü var. Esas yönetmeliklerde benim durumumla çelişen bir madde yok yani. Ancak Enstitü bu uygulamayla bölümlere/ana bilim dallarına doktora için 3 seçenek sundu yukarda bahsettiğim gibi. Bölüm 2015 yılında bu üç seçenekten 3 dönemde 90 AKTS ders olanı seçti. Enstitü de bu uygulama geriye dönük işletilmez ya da eski öğrencileri kapsamaz gibi bir madde yazmıyor o yüzden herkesi kapsıyor diyor. Sanırım Bologna ile ilgili kararı ya da herneyse bulursam daha net bir tablo çizebileceğim.
  Sizin de dediğiniz gibi uygulamanın kabul edildiği tarihten itibaren düzenlemeye giderek eski ve yeni öğrencilere ayrı kriterler uygulamaları gerekirkeni ki bazı üniversiteler bu yolu seçmiş, işbilmezlik ya da uğraşmak istemedikleri için bu böyle diyip geçiyorlar. Yine de acaba ben hukuki mantığa aykırı bir şekilde aşırı yorum mu yapıyorum diye düşünüyorum. O yüzden bu kadar uzun anlattım durumu. Haklıysam uğraşmam lazım. Biliyorsunuz artık atılma geri geldi ve yönetmelikte doktora derslerinin azami süresi 4 yarıyıldır diye bir madde var. eskiden işletmiyorlardı ama yeni yönetmeliğe dayanarak ilerde sorun çıkarmayacaklarını güvenmiyorum. Düşünceme göre ben eksiksiz bir şekilde 4 dönemde herkese uygulanan ders dönemi kriterlerini tamamladım. Enstitünün temelde keyfi olarak benim dönem uzatmama neden olduğunu düşünüyorum.
  senato veya eyk kararı dahi olsa kaydınızdan sonra alınmışsa karar, sizi etkilememesi lazım bence. saçma olur öyle birşey ki zaten bölümünüz de 2015te kabul etmiş o seçeneklerden birini söylediğinize göre. siz kararı bulmaya çalışın ardından bölüm başkanının yolunu tutun çözerseniz birlikte çözersiniz diye düşünüyorum.

 9. #9
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  75
  evet dediğiniz yönetmelik siz o yönetmeliğe tabisiniz bu kuralları bilmek ve uygulamakla yükümlüsünüz çok fazla yorum yapmıyorsunuz bence yönetmeliğin değişmediğini belirterek bir şansınızı deneyin
  atılma mevzusu yeni geldi ve ilk girdiğiniz zamandan değil 2015 den başlayarak sayılıyordu yanlış hatırlamıyorsam yani 4. yarı yıl olmazsınız daha gerçi o konuda bilgim az yanlış bilgilendirmek istemiyorum
  dediğim gibi yönetmelik değişmemiş diyin kendi aralarındaki mailleri siz nerden bileceksiniz ki uyasınız ben yöneetmeliğe tabiyim diyin ve yönetmeli de bu diyerek bir hak arayabilirisiniz özellikle yönetmelik bilmek bu durumlarda çok yarrdımı oluyor yönetmlikte bu var ben buna tabiyim deyerek birçok şey çözülüyor ama tabi karşı tarafın hatasını kabul etmek de direnmemesi gerekiyor.

Benzer Konular

 1. Bölüm değişikliği-alan değişikliği?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan hale_s34
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 31-08-2015, 12:23
 2. Doktora AKTS
  Doktora Eğitimi forum içinde, yazan ozzee
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 01-07-2015, 02:52
 3. Kayıt Tarihlerinde Bologna Sürecine Uyum ÖYP'yi Etkiler mi?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan qpuro
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 07-05-2015, 14:09
 4. ÖYP'de Doktora İçin Üniversite Değişikliği hk
  ÖYP 2014- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan gülm.
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 12-01-2015, 11:26
 5. Bologna Süreci ile Doktora Eğitimi
  Doktora Eğitimi forum içinde, yazan Roboelektronik
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 04-01-2014, 08:45

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git