+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 6 - Toplam 6

Doktoradan mezuniyet ve yayın şartı

Doktora Eğitimi Forumunda Doktoradan mezuniyet ve yayın şartı Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar ve özellikle sayın editörüm bir konuda yardıma ihtiyacım var. Küçük bir üniversitede doktora öğrencisiyim ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  28

  Doktoradan mezuniyet ve yayın şartı

  Arkadaşlar ve özellikle sayın editörüm bir konuda yardıma ihtiyacım var.
  Küçük bir üniversitede doktora öğrencisiyim ve doktora tez savunma sınavına girebilmemiz için yayın şartımız var. O yayın şartı biz yayın çıkardıkça sürekli değişti ama tabii o da ayrı mesele. Şimdi durum şu ki enstitü bize tezinizden scı lı bir yayın çıkartın diyor. yalnız tez daha bitmeden ve yök teze düşmeden, üstelik tezin verileriyle scı lı ya da eric te bir makale yapmak intihal midir değil midir? Eğer intihal ise enstitü bunu bizden nasıl ister ve bu konuda öğrenci olarak ne yapmamız gerekir*

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Mesaj
  112
  bugün bilimsel etik dersinde aynı soruyu hocamıza sordum..ank üni. doktora yapıyorum ve bizde de böyle bir şart var..şöyle dedi : intihal olmaz hatta sizin tezinizi yayınladığınızda aynı konuda bir başkasının o sırada tez veya yayın yayınlaması derdinen kurtulursunuz..çünkü doktora tezinin olmazsa olmazı orjinal olması dedi
  "P"ermanent "H"ead "D"amage

 3. #3
  Akademik Forum
  Misafir
  İntihal ile olayın alakası yok. Ancak bir çalışmanın yayın olma süreci kısa değil. Review süreci 1.5 aydan 6 aya kadar değişebiliyor. Kabul olduktan sonra doi numarasının verilmesi de 1.5 ay ile 3 ay arasında değişir. Bu süreler tek bir dergi için geçerli. Makale dergilerde dolaşırsa süre bir yılı rahat geçer. Kolay bir süreç değil tabiki. Kolay gelsin.

 4. #4
  Akademik Forum
  Misafir

  akademik kuzular

  -Sevgili sessiz kuzular, bir tez savunma ya da tamamlamanın herhangi bir makalenizin yayımlanmasına bağlanması ne kadar etik aynı zamanda da yasaldır? İkisi birbirinden bağımsızdır ve makale bireyin özelini ilgilendiren bir konudur. Akademik atama ve yükseltilme ile ilgili yayın şartları/puanlar zaten YÖK tarafından düzenlenmiştir.
  -YÖK lisansüstü eğitimi düzenleyen nisan 2016 tarihli yönetmeliğinde makale istememektedir. 'Tez yazım kurallarını senato belirler' demektedir.
  -SSCI ve bahsedilen bağlantılı indekslerin hepsi thompson routers şirketince belirlenen, dolar ve avro ile çalışan dergilerdir. Aldıkları ücret sanırım en alt bin dolardan başlıyor!
  -Bir boşluk, bir tuhaflık var ve devletimizin enstitülerin bu tavrından henüz bir haberi olduğunu sanmıyorum. Bunu yapan idareci (proflar) ya cahil ya thompson ile bir ortaklığı var ya da fettoşcu (follow the money)
  -YÖK ün sırtı sağlam.. Yönergesinde makaleden bahsetmiyor AMA enstitülerin bu uygulamasını da görmezden geliyor.

  -AKADEMİK STK LAR, MİLLİYETÇİ STK LAR LÜTFEN BU DURUMU DEVLETE DUYURUN.
  --ya devlet başa ya kuzgun leşe--

  not: Öğrencilerim mağdur olmasın diye çok uğraştım ama malesef sonuç alamadım. Bu sayfayı SSCI da kolay dergi ararken gördüm. Düştüğümüz durum ve gerçek budur! Allah herkesin müstehakkını versin.

 5. #5
  Akademik Forum
  Misafir
  Bir makalenin akademik ve bilimsel olduğunun nedense dediğiniz ticari şirkete bağlı yayınlarının ratingine bağlanması ne derece doğrudur?

 6. #6
  Doktora Maduru
  Misafir

  Post Doktora diploması maduru

  Sayın Hocam,

  Mahkemeye başvursak sonuç alabilir miyiz acaba bu konuda? Tez savunmamı başarı ile gerçekleştirdim ancak diplomamı SSCI yayın şartı nedeniyle alamıyorum. Tez konuma ilişkin Uluslararası dergilerde yayınlanan makalelerim var ancak kabul edilmiyor.

  Saygılarımla

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Mezuniyette Yayın Şartı
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan omarfako2
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 18-06-2018, 13:28
 2. Doktoradan ders saydırmak?
  Doktora Eğitimi forum içinde, yazan Pompeu
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 13-02-2016, 21:15
 3. Cevap: 16
  Son Mesaj: 09-09-2013, 10:08
 4. ÖYP Başvurusunda Alım Şartı İle Mezuniyet Farkı
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan eco
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 04-01-2013, 17:39
 5. Doktoradan Kayıt Sildirme
  Doktora Eğitimi forum içinde, yazan eray000
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 22-12-2012, 10:47

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git