Bulunan 1 den 6 - Toplam 6

Doktora Tez Başlığı ve Tez Danışman Değişikliği

Doktora Eğitimi Forumunda Doktora Tez Başlığı ve Tez Danışman Değişikliği Konusunu İncelemektesiniz

merhaba doktora tez aşamasındayım tez başlığı ve içeriğini tez aşamasında değiştirebilirmiyim tez danışmanımın konusu benim ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2014
  Mesaj
  28

  Doktora Tez Başlığı ve Tez Danışman Değişikliği

  merhaba doktora tez aşamasındayım tez başlığı ve içeriğini tez aşamasında değiştirebilirmiyim

  tez danışmanımın konusu benim çalışma alanımla dolaylı olarak ilişkili, başlangıçta kabul etti hoca ama pek yardımcı olmayacak gibi geliyor. sonradan yaptığın her makalede beni de yazacaksın dedi. şimdi hocayı makalelere yazarsam ve yayınlanırsa, tez bitiminde hocanın tezimi kabul etmeme durumu olurmu?

  bu nedenle tez aşamasında danışmanımı değiştirebilirmiyim veya başka üniversiteden eş danışman seçebilirmiyim?

 2. #2
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  800
  Makaleleri neden şimdi yazasın. Mezun olduktan sonra ver bir işe yarasın bari doçentlik için.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2014
  Mesaj
  37
  Tez danışmanı değişikliğini, tezinizin son döneminde bile yapabilirsiniz. Bunun için hocanızı ve seçeceğiniz hocayı ikna etmelisiniz. Çünkü enstitü, "Niçin"i belirtmenizi istiyor. Hocanız akademik yoğunluğu sebebiyle danışmanlığınızdan feragat edebilir. Bunu dillendiren bir dilekçe yazar. Diğer hoca da sizi kabul ettiğinize dair yazı yazar. Ana bilim dalı başkanınız her iki yazıyı görünce bir üst yazı yazar. Ben uygun gördüm diye. Bu üç dilekçeyi enstitinüze götürürsünüz. Hemen kabul edilir. Bu süreçte her iki hocaya karşı nazik bir dil kullanmanız, imzaları almak için şart."Olmuyor hocam, sizi çok seviyorum, fakat yürümüyor. X hoca beni kabul ediyor. Lütfen beni mazur görün" gibi.

  - - - Güncellendi - - -

  Tezin başlığını da tezin son aşamasına kadar değiştirebilirsiniz. Ama tezin konusunu sil baştan değiştirmekten söz ediyorsanız orada durun. Zira tezin içeriğini yani konusunu değiştirmek demek tez aşamasının başlangıç noktasına geri dönmek demektir. Yani ilk defa konu aldığınız tarihe döneceksiniz. Olmaz mı, gayet tabii olur. 6 aylık tez izleme komiteleri yahut tez raporları, alacağınız yeni konuya göre baştan şekillenir.
  Benim size tavsiyem:
  1.Tez danışmanınızı hemen değiştirin. İçinize sinmeyen bir hoca ise size yardımcı olmayacaksa hatta sizi verem edecek biriyse boşuna vakit kaybetmeyin. Olumlu bir iletişimle, şu anki hocanızdan şikayet etmeden, kavgasız gürültüsüz bunu başarabilirsiniz.
  2.Enstitünüz, tez danışmanı değişikliğini onaylayınca içiniz ferahlayacak. Hemen yeni danışmanınızla tez konunuzu konuşun. Gerçekten değiştirmeye lüzum var mı bir müzakere edin. Eğer gerekiyorsa değiştirmek için gerekli dilekçeyi verin. Karar çıkınca yeni konunuzu araştırmaya başlayın.Belki de konu değil sadece başlık değişecektir. Salt başlık değişirse, tez süreci sekteye uğramaz, ilk noktaya dönmez.Beş altı kelime değişir o kadar.

  Tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim: Tez danışmanı size vakit ayırmayacak kadar yoğun yahut kaprisli yahut tembel biri ise ondan kaçın, uzaklaşın. Başa dönmek pahasına da olsa bunu yapın.


  - - - Güncellendi - - -

  Şu anki hocaya ilaveten eş danışman seçmek yerine bölümünüzden bir danışman seçerseniz daha münasip olur.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2014
  Mesaj
  1
  merhaba. foruma yeni üye oldum.
  ben de doktora tez sürecindeyim ve inşallah yakında bitecek. Öncelikle kolaylıklar diliyorum size.
  ben de tez adı değişikliği yapmıştım 3 tik ten sonra. tez adı değişikliği sorun olmuyor. lakin konu değişikliği yapacaksanız yeniden tez önerisi hazırlayacak ve tez adınızı savunacaksınız. Bu da bütün süreci baştan yaşamak demek.

 5. #5
  jale b.
  Misafir
  Yüksek lisans tezini bitirdikten sonra doktora aşamasına geçtiğimizde danışman değişikliği için yüksek lisanstaki danışman hocanın imzası isteniyor mu?
  Bir de bizim enstitünün veb sayfasında danışman değişikliği formunda mevcut danışmanın imzası için bir bölüm bulunmuyor (bu ondan imza istenmediği anlamına mı geliyor?)
  Diğer bir konu kendi bölümümüzde doktora yaparken başka bir bölümden bir hocanın danışman olarak atanması mümkün müdür? Bizim bölümdeki bir ana bilim dalı ayrı bölüm haline geldi, benim çalıştığım ana bilim dalı farklı ama tez konum o ayrılan ana bilim dalının alanına giriyor. Doktorada da aynı alanda devam edebilirim.

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2017
  Mesaj
  26
  Merhabalar.
  Tezime dair 2 tik verdim ancak fiziki şarlardan dolayı tez başlığımda da bulunan bir yöntemi tezimden çıkartmak istiyorum. Bunun için tez adı ve konusu değişikliği mi yapmam gerekli. Yoksa bu yöntemi yapamamış olmama dair bir gerekçe yazarak aynı tez adı ve konusuyla mı devam etmeliyim.
  Tez adı ve konu değişimi yapar isem de daha önceden verdiğim 2 tik i geçerli saydırabilir miyim.

Benzer Konular

 1. YÖK Yurt dışı doktora Bursu Değişikliği
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan numbosphorus
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 27-02-2013, 11:36
 2. ÖYP İle Atanma Fakat Doktora Danışman Sıkıntısı
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan müyendis
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 28-11-2012, 13:16
 3. merkezi bilim sınavı başlığı yök destek
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan biyofizik
  Cevap: 25
  Son Mesaj: 29-03-2012, 09:49
 4. ÖYP Yüksek Lisans ve Takip Eden Sürece Dair Önemli Birkaç Konu Başlığı...
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan streamline
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 19-01-2012, 22:48

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git