(Özel Haber) Türkiye'nin Enerji Mühendisleri Burada Yetişecek

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü'nün Türkiye'de ilk ve tek olma özelliği taşıyan doktora programına eylül ayından itibaren öğrenci alınacağı belirtildi.

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü'nün Türkiye'de ilk ve tek olma özelliği taşıyan doktora programına eylül ayından itibaren öğrenci alınacağı belirtildi.

ERÜ Enerji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yapıcı, kendi alanında Türkiye'nin ilk doktora programı olan bölüm olduklarını söyledi. Yapıcı, söz konusu gelişmeyi, heyecanlarına ve Türkiye şartlarında bölümlerin 10 yıl içerisinde gelecekleri noktayı 3 yıl gibi kısa bir sürede yakalamalarına bağladı. Eylül ayından itibaren doktora programına öğrenci alacaklarını belirten Yapıcı, kısa zamanda 2'si TÜBİTAK, 1'i Sanayi Bakanlığı tarafından desteklenen SANTEZ, 1'i ERÜ tarafından desteklenen

Öncelikli Araştırma Projesi (ÖNAP) ve 8'i yine ERÜ tarafından desteklenmekte olan toplam 12 projeyi almanın kendilerine gurur verdiğini dile getirdi. Yapıcı, "Bölümümüz 9 Şubat 2009'da kuruldu. O zamanlarda enerji sistemleri mühendisliği çok azdı, şimdi sayıları onlarca oldu. Ama birçoğu sadece kuruldu; kadro sayısı yeterli olmadığı için öğrenci almıyor henüz. Biz 2011 yılı Eylül ayı itibarıyla 40 gece, 40 gündüz olmak üzere lisansa 80 öğrenci aldık. Bunun yanı sıra yüksek lisans programımız devam

ediyor. Ve önümüzdeki eylül ayından itibaren de Türkiye'de enerji sistemleri mühendisliği alanında ilk ve tek doktora eğitimini biz vereceğiz" dedi.

Türkiye'de enerjiye duyulan önemin giderek artacağının farkına vardıkları için söz konusu bölümün hızla gelişmesini amaçladıklarını ifade eden Yapıcı "Türkiye'de şu anda holdingler enerji sektörünün gelişiminin farkındalar ve lisans almak, bu alanda yer kapmak için yarışıyorlar. Demek ki biz de doğru yoldayız. Bundan önce enerji sektöründe makine ve elektrik mühendisleri istihdam ediliyordu. Ama biz ve bizim gibi bölümlerin mezun ettiği öğrenciler sayesinde artık enerji mühendisleri istihdam edilecek. O

nedenle ben bu bölümden mezun olacakların görünen projeksiyonda işsiz kalacaklarını düşünmüyorum" diye konuştu.

Yapıcı, önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren yetişecek doktora öğrencilerinin yanı sıra YÖK'ün kendilerine açtığı 8 ÖYP kadrosu ile araştırma görevlilerini de yetiştirip kendi üniversitelerine donanımlı göndereceklerinin altını çizdi.

Ayrıca Türk CERN çalışmasında ekibiyle birlikte yer alan Prof. Dr. Hüseyin Yapıcı, 3 kez üst üste Devlet Planlama Teşkilatı'na lisans laboratuvarlarının tamamlanması için başvurmalarına rağmen bir sonuca ulaşamadıklarını ifade etti ve devletin, imkanları ölçüsünde bu konuya duyarlı olması isteğinde bulundu.