+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 24

Doktora Programlarına Başvuru Koşulları

Doktora Eğitimi Forumunda Doktora Programlarına Başvuru Koşulları Konusunu İncelemektesiniz

a) Lisans veya yüksek lisans diplomasına, hazırlık sınıfları hariç en az on yarıyıl süreli Tıp, ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Mesaj
  43

  Doktora Programlarına Başvuru Koşulları

  a) Lisans veya yüksek lisans diplomasına, hazırlık sınıfları hariç en az on yarıyıl süreli Tıp, Diş Hekimliği ve Veteriner Fakülteleri lisans diplomasına, Eczacılık ve Fen Fakültesi lisans veya yüksek lisans derecesine veya Sağlık Bakanlığınca düzenlenen esaslara göre bir laboratuar dalında kazanılan uzmanlık belgesine sahip olmak,

  b) ÜDS’den en az 55 puan veya Üniversitelerarası Kurulca eşdeğerliği kabul edilen benzer sınavlardan bu puana eşdeğer bir puan almış olmak. Yabancı uyruklu öğrenciler için anadilleri dışında İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinin birinden ÜDS’den en az 55 puan veya Üniversitelerarası Kurulca eşdeğerliği kabul edilen benzer sınavlardan bu puana eşdeğer bir puan almış olmak.

  c) ALES’den başvurduğu programın puan türünde en az 60, lisans diplomasıyla başvuranlardan başvurduğu programın gerektirdiği puan türünde en az 70 standart puana sahip olmak. ALES sonucu yerine bu sınava eşdeğerliği kabul edilen uluslararası düzeyde benzeri sınavlardan Yükseköğretim Kurulunca ilan edilen eşdeğer puanlar düzeyinde sağlanan puanlar Enstitü Yönetim Kurulunca kabul edilebilir. Ancak Güzel Sanatlar Fakültesi ve Konservatuara yapılacak başvurularda ALES’e girmiş olma koşulu aranmaz.

  d) Temel tıp bilimlerinde doktoraya başvuran Tıp Fakültesi mezunlarında lisans diplomasına ve en az 55 temel tıp puanına veya ALES’in sayısal kısmından en az 60 standart puana sahip olmak; Tıp Fakültesi mezunu olmayanlarda ise yüksek lisans diplomasına, Diş Hekimliği ve Veteriner Fakültesi mezunlarında lisans derecesine sahip olmak ve ALES’in sayısal kısmından en az 60 standart puana Diş Hekimliği ve Veteriner Fakültesi mezunlarında en az 75 standart puana sahip olmak. Temel tıp puanı: TUS Temel Tıp Bilimleri Testi birinci bölümünden elde edilen standart puanın 0.7, klinik tıp bilimleri testinden elde edilen standart puanın 0.3 ile çarpılarak toplanması ile elde edilir.

  Tezsiz yüksek lisans mezunlarının doktora programlarına başvuru koşulları şunlardır:

  a) Yüksek lisans genel not ortalaması en az 3.50 / 4.00 veya 85 / 100 olmak.

  b) ÜDS’den en az 55 almış olmak veya Üniversitelerarası Kurulca eşdeğerliği kabul edilen benzer sınavlardan bu puana eşdeğer bir puan almış olmak. Yabancı uyruklu öğrenciler için anadilleri dışında İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinin birinden ÜDS’den en az 55 puan veya Üniversitelerarası Kurulca eşdeğerliği kabul edilen benzer sınavlardan bu puana eşdeğer bir puan almış olmak.

  c) ALES’den başvurduğu programın puan türünde en az 60 standart puana sahip olmak. ALES sonucu yerine bu sınava eşdeğerliği kabul edilen uluslararası düzeyde benzeri sınavlardan Yükseköğretim Kurulunca ilan edilen eşdeğer puanlar düzeyinde sağlanan puanlar Enstitü Yönetim Kurulunca kabul edilebilir.

  d) Konusu ile ilgili bir alanda iki yarıyıl süreli inceleme ve araştırma çalışması yaparak hazırladığı raporu Enstitü Yönetim Kurulu'nca belirlenen üç kişilik bir jüri önünde başarıyla savunmak.

  Değerlendirme ve Öğrenci Kabulü

  a) Doktora öğrenimine kabulde başarı notu; ALES puanının temel tıp bilimlerinde doktoraya başvuran ve ALES’in sayısal kısmından 60 standart puana sahip bulunmayan Tıp Fakültesi mezunlarında temel tıp puanının %70'i ve mülakat puanının % 30’u alınarak hesaplanır. Mülakat, 100 tam not üzerinden değerlendirilerek adaya mülakat notu verilir. Mülakat notu, 70’in altında olan adaylar başarısız kabul edilir. Yapılan değerlendirmede 100 üzerinden en az 70, lisansa dayalı kabullerde en az 75 puan sağlayanlar başarı puanlarına göre sıralanarak kontenjan dahilinde doktora programlarına kabul edilir.

  b) Tezsiz yüksek lisans mezunlarının doktora programlarına başvuru koşullarını yerine getiren tezsiz yüksek lisans mezunu doktora adayları, değerlendirme ve öğrenci kabulu bölümünün (a) bendine göre değerlendirilerek kontenjan dahilinde doktora programına kabul edilirler.
  Son düzenleyen Duygu, 28-09-2010 saat 10:38.

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  127
  hocam halen istanbul üniversitesinde doktora öğrencisiyim öyp ile atanırsam durumum ne olur? tekrar yeni bir doktoraya başlamam istenmez degıl mı ?? bırde acaba şu an doktora yaptıgım anabılım dalı degılde başka bir anabılımdalından atanırsam durumum ne olur?

 3. #3
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  ÖYP'de önemli olan doktoradır. Farklı bir anabilim dalını kazanırsanız yeniden yaptırırlar. Amaç öğretim üyesi yetiştirmek (kendi anabilim dalında) ÖYP üniversiteleri ve ÖYP anabilim dalları ayrı eğer bu üniversitelerden birinde yapıyorsanız ve abd'niz aynı ise sorun olmaz.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  127
  ben istanbul üniversitesinde yapıyorum.. yakınçağ bizim üniversite öyp kadrolarına doktora hizmeti sunuyormu bilmiyorum. yani belirli üniler var illaki doktorayı oralardamı yapmamız lazım?? birde yakınçağ anabılımdalından kadro açılıyor yani sorun yok ama diyelim ki ortaçdan açılan kadrodanda yazdım .. ozaman dedınız gibi olur heralde yeniden yaptırırlar. peki istanbul üniveristesi doktorası kabul edilir heralde degıl mı?

 5. #5
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Eğer İstanbul üniversitesinde ÖYP kapsamında yakınçağ anabilimdalı açılırsa 1. madde ile geçersiniz ve doktoranız sayılır. Aksi taktirde doktoranız sayılmaz ama normal araştırma görevlisi kapsamına geçersiniz. 33/a'dan devam edersiniz.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  127
  öyp ile atandıım unıversıteye 33/a ile geçerim diyorsunuz.? bu otomatik yapılacak birşeymı yoksa onun ıcın kadro ilan edecekler vs. mı? birde 33/a ile kadroya geçirdiler diyelim bu sefer 35 incı madde ile istanbul ü. ye döndurup döndurmekmekte onların elinde snaırım degıl mı?. bu hangi unıverıstelerin hangı anadılımdalları öyp kapsamında yanı master-doktora yapmak ıcın bunun bır bir liste varmı bakabılecegımız. ?

 7. #7
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Listeler vardı ama yenileniyor şu anda, göremiyoruz 2 aya yenilenir. Öyp kapsamından çıkınca otomatik normal araştırma görevliliğine dönersiniz. Bir şey yapmanıza gerek yok.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 8. #8
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  134
  selam,

  doktoraya başvururken kpds kabul ediliyor mu?
  birleşik doktora, post doktora falan ne demek cevaplarsanız sevinirim.

 9. #9
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  578
  tabii ki de üds ve kpds kabul ediliyor. birleşik doktora lisans sonrası doktora demek. ABD'de ve Avrupa'da master derecesi kaldırılıyor direkt doktoraya başlatıyorlar, bizimkilerde de başladı bu ama her üniversitede yok. bütünleşik doktorada 2 yıl ders dönemi var farkı bu.

 10. #10
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  134
  hıım tamam çok teşekkkür ederim.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Öyp'liler bilimsel hazırlık programlarına başvuru yapabilirler mi?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan totomato
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 11-01-2013, 14:20
 2. Ankara Üniversitesi SBE 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Başvuru Koşulları ve Kontenjan İlanı
  Süresi Dolmuş Yüksek Lisans ve Doktora İlanları forum içinde, yazan abaru
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 14-08-2012, 10:43
 3. Sayısal Yöntemler/Yön Eylem Araştırması YL Programı Başvuru Koşulları
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan uveyik
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 17-03-2012, 00:11
 4. Makale: ÖYP Lisansüstü Programlarına Başvuru Uzatılmıştır
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Stefan
  Cevap: 107
  Son Mesaj: 16-09-2011, 17:54
 5. Yüksek Lisans Başvuru Koşulları ve Başvuru İçin Gerekli Belgeler
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan Duygu
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-09-2010, 14:22

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git