Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapıldı

Anıl Candemir
Anıl Candemir 19.02.2022
Güncellendi 19/02/2022
Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapıldı

Yapılarda yalıtım esaslarını belirleyen Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nde 19 Şubat’ta değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’de “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”  ismiyle yayımlandı. Yönetmelik 5000 metrekareden büyük yapılar için enerji sınıfını B’ye yükseltti. Ayrıca binalarda kullanılan enerjinin en az yüzde 5’inin güneş enerjisi paneli, rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanmasını zorunlu tuttu. 2025 yılından itibaren yenilenebilir enerji oranı en az yüzde 10 olacak. Böylece 2023 yılında enerji ithalatında 5 milyar TL gelir elde edilmesi planlanıyor.

- Reklam -

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapıldı

Resmi Gazete’de 19 Şubatta yayınlanan değişiklik sonrasında neler değişti, hemen göz atalım. Öncelikle Neredeyse Sıfır Enerjili Bina tabiri dikkatimizi çekti. 1 Ocak 2023’ten itibaren, bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan tüm binalar için enerji performans sınıfı en az ‘B’ olma şartı getirildi. Ayrıca binalarda kullanılan enerjinin en az yüzde 5’inin yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmesi şartı getirildi.

Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar ne demek?

Yönetmelikte Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar tabiri karşımıza çıkıyor. Neredeyse Sıfır Enerjili Bina nedir diye merak edenler için yönetmelikte açıklaması şu şekilde:

Neredeyse Sıfır Enerjili Bina (NSEB): Yüksek enerji performansına ve aynı zamanda belli oranda yenilenebilir enerji kullanımına sahip olan bina

- Reklam -

Enerji performans sınıfı en az ‘B’ olma şartı ne demek?

Önceki yönetmelikte yeni yapılacak binalar için enerji performans sınırının en az C olması isteniyordu. Bu binaların enerji sınıfının B’ye çıkarılması, kullanılan yalıtım malzemelerinde kalınlıkların da artması anlamına geliyor. Buna göre asgari ısı yalıtım malzemesi kalınlıkları İstanbul’da 5 santimetreden 7-8 santimetreye kadar yükselmiş olacak. Ankara’da ise asgari ısı yalıtım malzemesi kalınlıkları 6 santimetreden 8-9 santimetreye çıkmış olacak. B sınıfını sağlayabilmek için pencerelerin ısı yalıtım değerlerinde de iyileştirmeler yapılacak.

Binalarda yüzde 5 yenilenebilir enerji şartı

Yönetmelik Neredeyse Sıfır Enerjili Bina konseptine aşamalı bir geçiş öngörüyor. 2023’ten itibaren binalarda kullanılan enerjinin en az yüzde 5’inin güneş enerjisi paneli, rüzgar enerjisi, ısı pompası gibi yenilenebilir enerji kaynakları ile üretilmesi gerekecek. Bu oran 2025 sonrasında ise %10’a çıkartılacak.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir