Batılı liderler neden Zelensky’nin talebine direniyor?

serkan
serkan 07.03.2022
Güncellendi 07/03/2022

Başkan Volodymyr Zelenskyy ve diğerleri, NATO’ya Rus askeri uçaklarından gelen tehdide karşı Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge uygulamaya çağırdı. Şimdilik, NATO liderleri istekli olmadıklarını, böyle bir hareketin kendilerini Rusya ile daha geniş bir savaşa sürükleyebileceğinden korktuklarını söylediler.

- Reklam -

Uçuşa yasak bölge, belirli bir alanda uçakları yasaklama emridir. Bu tür bölgeler bazen güvenlik nedeniyle hükümet binaları veya halka açık yerler üzerine veya dini ve kültürel nedenlerle kutsal yerler üzerine dayatılır. En tartışmalı kullanımları, askeri uçakların düşmanca eylemlerde bulunmasını önlemek için çatışmalar sırasında kullanıldıkları zamandır.

Uçuşa yasak bölgelerin modern kullanımı, Körfez Savaşı’ndan kaynaklanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri, 1991’de Irak’ın Kuveyt’i işgalini püskürttükten sonra, Irak lideri Saddam Hüseyin, kendi ülkelerindeki ayaklanmaları bastırmak için helikopter savaş gemileri kullandı ve on binlerce insanı öldürdü.

Kuveyt üzerinden Saddam’a karşı müttefik olan koalisyon, ona karşı geniş çaplı bir kampanya yürütme konusunda isteksizdi. Bunun yerine, ABD, İngiltere ve Fransa, güçlerinin hava saldırılarına karşı korunmak için sınırlı bir adım olarak Irak’ın kuzeyi ve güneyi üzerinde uçuşa yasak bölgeler uyguladı.

- Reklam -

Bu uçuşa yasak bölgeler 2003 Irak savaşına kadar devam etti. Eleştirmenler, çabanın yasal yetkiye sahip olmadığını ve ABD’nin Irak hava savunma altyapısına yönelik saldırılarının da sivilleri öldürdüğünü söyledi.

Başka yerlerde uçuşa yasak bölgeler ilan edildi. NATO, Birleşmiş Milletler’in onayıyla, Balkanlar ihtilafı sırasında 1993’ten 1995’e kadar Bosna-Hersek’te onları zorladı. İttifak, 2011’de Muammer Kaddafi’nin bir isyanı bastırmaya çalıştığı Libya’da bunu tekrar yaptı.

Uçuşa yasak bölgeler, ülkelerin nispeten az sayıda uçağa ve destekleyici altyapıya güvenerek çok sayıda kara birliği taahhüt etmeden harekete geçmesine izin verebilir. Ancak bu tür kısıtlamaları uygulamak, hava savunma sistemlerini yok etmek veya uçakları düşürmek de dahil olmak üzere önemli ölçüde güç kullanımını içerebilir.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge uygulamaya çalışan herhangi bir ulusun aslında “silahlı çatışmaya katılacağı” konusunda uyardı ve Rusya’nın misilleme tehdidini artırdı. NATO genel sekreteri Jens Stoltenberg Cuma günü yaptığı açıklamada, üyelerinin uçuşa yasak bölgeyi “Avrupa’da tam teşekküllü bir savaşa” yol açabileceği korkusuyla reddettiklerini söyledi.

- Reklam -

Ukrayna lideri Zelenskyy, NATO’nun böyle bir adım atmayı reddetmesinin Rusya’ya savaşa devam etmesi için “yeşil ışık” verdiğini söyledi.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir