Ay’ı vuracak roketi SpaceX değil Çin yaptı

serkan
serkan 16.02.2022
Güncellendi 16/02/2022

Astronomi uzmanları, geçen ay gece gökyüzünün sırlarını aslında yanlış okuduklarını söylüyorlar: Mart ayı başlarında Ay’a çarpması beklenen bir roketin SpaceX tarafından değil Çin tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

- Reklam -

Uzmanlar şimdi 4 Mart’ta gerçekten de Ay yüzeyine bir roket çarpacak, ancak açıklananların aksine Elon Musk’ın şirketi tarafından değil, Pekin tarafından yapıldığını söylüyorlar.

Roketin şimdi, Çin uzay ajansının ay keşif programının bir parçası olarak 2014 yılında başlatılan Chang’e 5-T1’in güçlendiricisi olan 2014-065B olduğu söyleniyor.

Sürpriz duyuru, ilk olarak gelecekteki etkiyi belirleyen ve geçen hafta sonu hatasını kabul eden astronom Bill Gray tarafından yapıldı.

- Reklam -

Uzay atıklarının daha fazla düzenlenmesini savunan gökbilimci Jonathan McDowell, “Bu (dürüst hata), bu derin uzay nesnelerinin uygun şekilde izlenmemesi sorununu vurguluyor” dedi.

“Cismin beklediğimiz parlaklığa sahip olduğunu ve beklenen zamanda ortaya çıktığını ve makul bir yörüngede hareket ettiğini” yazdı.

Ancak yörüngesiyle ilgili “geçmişte, bazı garip şeyler fark etmiş olmalıydım” diye ekledi.

NASA, Ocak ayı sonlarında Ay’ın yörüngesinde dönen sondası Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) sayesinde bu cismin patlamasıyla oluşacak krateri gözlemlemeye çalışacağını açıklamıştı.

- Reklam -

Ajans, etkinliği “heyecan verici bir araştırma fırsatı” olarak nitelendirdi.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir