Merhaba
Öyp kapsamında bir üniversitenin A anabilimdalına atandım. Bölümde doçent ve prof yok, doktora ve yüksek lisans programı da yok. Hocayla tanıştığımda beni aynı üniversitenin benzer alanlarda araştırma yapan B anabilimdalına geçirmeyi teklif etti. Başka bir üniversiteye gideceğine burda beraber çalışalım, zaten üniversite yeni, öğretim elemanı az, herşeyi ortak götürüyoruz dedi. O bölümle sürekli ilişki halindeyiz, orada derslere girersin, bizimle de ortak olan projelerde yer alırsın dedi. Ben de bunun üzerine dilekçe verdim ve 35/c ile gitmek yerine anabilimdalı değişikliği istedim. Süreç başlayınca işler değişti. Hoca doktora derslerine gidip vakit harcama, bu dönem ders alma dedi. Birkaç sene uzatırsın, belki biz de doktora açarız o zamana kadar ve seni geri alırız dedi.(başka bir hoca A'ya atanmadığı sürece 2-3 yıldan önce doktora açamayacaklarını bir görevliden öğrendim) Bunun mümkün olmayacağını ayrıca 6 sene içinde doktoramı bitirmezsem atılacağımı söylediğimde o zaman 2 sene uzatırsın, benim projelerim var onlara vakit ayırman gerekiyor dedi. Bunun dışında bölümde sosyal ve akademik açıdan (benim durumum dışında) ciddi sıkıntıların da olduğunu gördüm...

Sonuç olarak personel daire başkanlığı ile konuşup kadromun da B anabilimdalına alınıp alınamayacağını sordum. Görevli daha önce de denediklerini ancak yök ün izin vermediğini söyledi. Yani A'da çalışıp B'de doktora yapacağımı, memuriyet yönünden A'ya karşı sorumlu olacağımı söyledi. İsterseniz hocalar teklif etsin, biz gerekli işlemleri yapalım, ancak yök yine de bunu geri çevirir dedi. Bu durumda A'nın özel isteklerini yerine getirmezsem sorun yaşayacağım anlaşılıyor. Benim durumumda B'de sadece derslere girip A'da asistanlık görevlerini yerine getirmem mi gerekiyor? Yani memur olarak ders saatine koyacağı işleri yapmam gerekecek ve doktora derslerine çalıştığımda sorun mobbinge uğrayacağım anlaşılıyor. Bu durumda A'nın beni kadromdan atmak için işlem yapma yetkisi var mıdır? Veya söylediklerini yapmazsam ne gibi yaptırımlarla karşılaşabilirim?

Kadromun alınmasını mobbinge uğramamak için istiyorum, yoksa çalışacağımız konular çok benziyor hatta A'nın lab ına yerleşmeye başlamıştım bile.
İşler gerçekten benim anladığım gibi mi, yani B'den ders alırken A'nın projelerine, kongrelerine katılıp (poster, seminer vs hazırlayıp) bir de A'nın istediği gibi doktorayı uzatarak A'ya karşı sorumlu mu olacağım yoksa B'de doktora yaptığım için 4 yıl boyunca oraya karşı sorumlu olup sonra mı B'de çalışmaya başlayacağım? Eğer ilk durum geçerli ise doktoranın yanında kadromu da B'ye taşımamın bir yolu var mıdır?

Not: A kongresine giden B uzmanı biri olmak da akademik açıdan sorunlu değil mi? Yök neden sadece doktorayı taşımamıza izin verip, A'nın sorumluluklarını yerine getirmemizi istesin anlamış değilim.


Şimdiden teşekkürler...