+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
 • 2 gönderen berxwedan
 • 1 gönderen panzehir65

İbrahim Çeçen ünide yapılan haksızlıklar bugun star gazetesinde dile getirildi

Atama Sorunları Forumunda İbrahim Çeçen ünide yapılan haksızlıklar bugun star gazetesinde dile getirildi Konusunu İncelemektesiniz

Bugün genç ve idealist bir akademisyenin tecrübeleri ve görüşlerine yer vereceğim. Tanımadığım bir akademisyenden bahsetmiyorum. ...

 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  77

  Thumbs up İbrahim Çeçen ünide yapılan haksızlıklar bugun star gazetesinde dile getirildi

  Bugün genç ve idealist bir akademisyenin tecrübeleri ve görüşlerine yer vereceğim. Tanımadığım bir akademisyenden bahsetmiyorum. ODTܒde birlikte öğrencilik yaptığım, ardından doktora ve öğretim üyeliği boyunca yaptığı fedakarlıkları ve nitelikli çalışmaları çok iyi bildiğim birisinden bahsediyorum.
  Akademik çalışmaları uluslararası ödüller almış birisinin mektubuna yer vereceğim.
  Mektubunda hem ümit hem de feryat var. Ümit kısmı, sistemin değişmesi yönünde. Feryat kısmı, mevcut YÖK ve rektörlük sisteminin doğurduğu “derebeylik” hakkında. Son on yılda yükseköğretime muazzam yatırımlar yapıldı. Özellikle de yeni kurulan üniversitelerin gelişmesini isteyen birisi olarak, idealist akademisyenlerden gelen bu tür feryatların YÖK, hükümet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, burada yazılanların tamamı maalesef mevcut sistemin üretmeye açık olduğu anormallikler yani bizim hikayemiz. Dolayısıyla her uyarısını çok önemsiyor ve kısaltarak dikkatinize sunuyorum:
  “Yeni hükümetin önünde duran en önemli konulardan biri Türkiye’deki yükseköğretim sistemi. Vesayetle mücadeleye sık sık vurgu yapan AK Parti’nin Yeni Türkiye vizyonunda yükseköğretim sistemi için de genişçe bir yer olması gerek. Yeni Türkiye söyleminin inandırıcılığı, bu tür cesur ve köklü hamlelerle kendini gösterebilir. YÖK’ün ne de facto olarak ne de de jure olarak Türkiye’nin mevcut gerçekleriyle örtüşmeyen yapısı, bizzat YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya tarafından da dile getirildiğine göre değişim konusunda artık daha ümitli olabiliriz.
  Peki YÖK neden değişmeli? Şimdi, sıkı durun. Zira hayal gücünüzü bile çok zorlayacak gerçeklerden söz edeceğim.
  Bir üniversite düşünün ki, öğrenciler kampüse girerken özel bir bankanın kredi kartını ibraz etmek zorunda bırakılıyor (Soru: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde kaç öğrencinin evine, rektörlük ile özel bir banka arasındaki protokol gereği kayıt esnasında ellerine tutuşturulan ve kampusa girişte ibrazı zorunlu olan kredi kartları yüzünden ihtar gitti? [BDDK’ya duyurulur.] Kaç öğrenci bu şekilde borç batağına sürüklendi?)
  Bir üniversite düşünün ki, rektörlük seçimlerine 3 ay kala 20’nin üzerinde seri öğretim üyesi (seçmen) ilanına çıkılıyor. Kurucu rektör ancak bu seri atamalarla seçimleri kazanabiliyor. Üstelik bu seri atamalar, öğrencisi olmayan veya birkaç öğrencisi olan bölümlere yapılıyor.
  Bir üniversite düşünün ki rektörü, onca üniversite mezunu, yetişmiş insan varken, lise mezunu bir yakınını, vekâleten üst düzey idari bir pozisyonda çalıştırıyor.
  Bir üniversite düşünün ki rektörlük seçimlerinden hemen sonra rektör kendisine oy vermeyenleri tek tek tespit ederek her birine ayrı eziyetler etmeye başlıyor. ‘Neden bu ihaneti yaptınız? Sizi elimde sopayla dürtmediğim için mi bana oy vermediniz?’ diyebiliyor. ‘Siz hâlâ bu ülkede seçimle rektör atandığına mı inanıyorsunuz?’ diyerek onların iradelerini aşağılıyor. ‘Beğenmeyen defolur gider!’ diyerek hakaret etme cesareti buluyor. Seçimlerin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen seçimlerdeki öfkesiyle, karşıt oy kullananlara yakınlıklarını bildiklerinin (doktorasını bitirdikleri halde) atamalarını yapmıyor.
  Bir üniversite düşünün ki, rektörlüğü tarafından kurulan bir dernek hesabına, öğrenci kayıtları esnasında ‘bağış’ toplanıyor ve gerçekten yoksul durumdaki öğrencilerin bu ‘bağış’larıyla rektöre SUV model ‘makam aracı’ alınıyor.
  Bir üniversite düşünün, rektörü araştırma görevlisi alımında jüri başkanını arayarak adayların aldığı puanlar neticesinde oluşan sıralamanın değiştirilmesi için talimat vermeye kalkıyor.
  Bir üniversite düşünün ki rektörü, uzmanlık alanı olsun olmasın üzerine ders yükü alıp bir saat bile o derslere girmeden, araştırma görevlilerini yerine göndererek ek ders ücretlerini cebe indiriyor.
  Şimdi, bir yükseköğretim sistemi düşünün ki, içerisinden bu tür bir rektör çıkıyor. Yükseköğretim sistemi ve YÖK’ün değişmesi için daha ne olması gerek?”
  Yrd. Doç. Dr Coşkun TAŞTAN
  Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  FEF Sosyoloji Bölümü
  besyo26 ve ahmetist1181 bunu beğendiler.

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  211
  Bazen iste böyle parmakla gösterilmeleri gerekiyor. Susmayanlarin artmasini diliyorum.
  besyo26 bunu beğendi.

 3. #3
  Akademik Forum
  Misafir

  Thumbs up

  Sınırsız yetkileri ile kendilerini Dünyanın hakimi sanan rektörler.Bu yetkilerden nasiplenmek isteyen rektör yalakası akademisyenler.Bu gibi yönetimlere karşı özlük haklarını arayan ve bu nedenle mobbinge uğrayan akademisyenler. Daha iyi bilim yapanların değil rektöre daha yakın olanların sözünün geçtiği kampüsler.Bu olayların üstü kapatılmamalı... Coşkun Taştan, cesaretinizden çok etkilendim ve umarım bu bir ilk adım olacaktır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Akademik Kadro İlanlarında Yapılan Haksızlıklar
  Akademik Kadro İlanları 2013 forum içinde, yazan Sercan
  Cevap: 62
  Son Mesaj: 09-11-2014, 14:34
 2. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi 2013-2014 Güz Dönemi Lisansüstü Eğitim İlanı
  Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2013-2014 Güz Dönemi forum içinde, yazan muleta
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 07-01-2014, 14:00
 3. AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ 2012/2 ÖYP Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesini Kazananlar
  ÖYP İle Atananlar İçin Tanışma Forumu forum içinde, yazan sensusvitae
  Cevap: 30
  Son Mesaj: 28-01-2013, 00:31
 4. 2012 ÖYP Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'ni kazananlar
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan praxeas
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 22-08-2012, 19:31
 5. ÖYP 2011 Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesini Kazananlar
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-07-2011, 09:44

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git