Merhaba arkadaşlar,

Elektrik-Elektronik mühendisliği lisans mezunuyum. Daha sonra, 2015-2016 Bahar döneminde, (İhtisaslaştırılmış) ÖYP programı kapsamında 35. madde ile Makine Mühendisliği programında yüksek lisans eğitimine başladım. O dönemki bölüm başkanımıza sorduğumda bana bilimsel hazırlık verilmeyeceğini söyledi.

Makine mühendisliğinde yüksek lisansımı 2018-2019 güz döneminde tamamladım. Aynı üniversitede ve bölümde 2018-2019 bahar döneminde doktora programına başladım. Doktora yeterlilik sınavını göz önünde bulundurduğumda, sınava gireceğim alanların çoğunun temel lisans derslerini almadığımı düşünerek lisans, yüksek lisans ve doktora transkriptlerimin de olduğu bir dosya hazırlayarak bilimsel hazırlık alma isteğimi şimdiki bölüm başkanlığına ilettim.

Bugün öğreniyorum ki Enstitü bu duruma karşı çıkmış. Yüksek lisansta bilimsel hazırlık alacak öğrenciler için lisansta farklı bölümden mezun olmak gerektiği, doktorada bilimsel hazırlık alacak öğrenciler için yüksek lisansta farklı bir bölümden mezun olmak gerektiğini söylemişler.

Eğitim gördüğüm üniversitenin bilimsel hazırlık programına öğrenci kabulü hakkındaki yönetmelik şu şekilde (22 Ocak 2017):

Bilimsel hazırlık programına öğrenci kabulü
MADDE 10 – (1) Bilimsel hazırlık programı, kabul edilen öğrencilerin başvurdukları programa uyumlarını
sağlamak amacıyla uygulanan bir programdır. Bu programa alınacak öğrenciler, EABDB tarafından adayların lisans
ve/veya lisansüstü başarı düzeyleri ile izledikleri lisans ve/veya lisansüstü programların yapısı değerlendirilerek belirlenir.

YÖK'ün sitesinde mevzuat kısmında yer alan "Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği"ne göre (20 Nisan 2016):

Bilimsel hazırlık programına öğrenci kabulü

MADDE 30 – (1) Yüksek lisans ve doktora programlarına kabul edilen öğrencilerden lisans veya yüksek lisans derecesini kabul edildikleri yüksek lisans veya doktora programından farklı alanlarda almış olanlar ile lisans veya yüksek lisans derecesini kabul edildikleri yükseköğretim kurumu dışındaki yükseköğretim kurumlarından almış olan yüksek lisans veya doktora programı adayları için eksikliklerini gidermek amacıyla bilimsel hazırlık programı uygulanabilir.


Mevzuata göre lisansım farklı bölümden olduğu için bilimsel hazırlık alabileceğimi düşünüyorum. Bu yolda hangi adımları atabilirim tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.