+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 9 - Toplam 9

Öncelikli Alanlar Araştırma Görevlileri, Zorunlu Hizmet ve Senet

Araştırma Görevlisi Forumunda Öncelikli Alanlar Araştırma Görevlileri, Zorunlu Hizmet ve Senet Konusunu İncelemektesiniz

Merhabalar arkadaşlar. YÖK tarafından yayımlanan genelgeye göre ( https://www.memurlar.net/haber/70868...n-genelge.html ) zaten daha önce de bildiğimiz ...

  1. #1
    Yüksek Lisans
    Üyelik Tarihi
    12-2016
    Mesaj
    53

    Question Öncelikli Alanlar Araştırma Görevlileri, Zorunlu Hizmet ve Senet

    Merhabalar arkadaşlar. YÖK tarafından yayımlanan genelgeye göre (https://www.memurlar.net/haber/70868...n-genelge.html) zaten daha önce de bildiğimiz üzere 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren alınacak olan tüm araştırma görevlileri 50/d statüsünde olacak.

    Benim sorum ise şu: Ben öncelikli alanlar Araştırma Görevlisi olarak atandım ve bu kadrolar da bildiğiniz üzere 50/d idi. Ancak bizler de (kendi atandığı üniversitede lisansüstü eğitim verilmeyen öncelikli alan araştırma görevlileri) tıpkı eski ÖYP’liler gibi lisansüstü eğitim tericihi yaparak atandığımız yerden farklı yerlere gittik lisansüstü eğitim için. Üstte linkini verdiğim genelgede de 50/d maddesine göre atananlara “yurtiçinde farklı üniversitelerde gördükleri lisansüstü eğitim için zorunlu hizmet yüklenemeyeceği” yazıyor.

    Buna göre bizler, doktora bitiminde asıl kadromuzun bulunduğu üni.de veya lisansüstü eğitim gördüğümüz üni.de Yrd. Doç. olarak kabul edilirsek, zorunlu görevimiz olmayacak mı?

    Şuan ben doktoraya yeni başladım, 35. madde görevlendirmem henüz çıkmadı. Çıktığı zaman senet yapılacak mı bu durumda?

    Yrd. Doçentliğe geçişte bu %20 kotasının kapsamı neye göre belirleniyor? Mesela ben, benim olduğum dönemde benle beraber araştırma görevliliğine başlayanlarla mı yarışacağım bu konuda? Yani bu giriş yılına göre mi belirleniyor? Her yıl yenileniyor mu?
    Son düzenleyen Surveillance, 22-11-2017 saat 21:46.

  2. #2
    Yardımcı Editör
    Üyelik Tarihi
    06-2012
    Mesaj
    505
    Alıntı Surveillance Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Merhabalar arkadaşlar. YÖK tarafından yayımlanan genelgeye göre (https://www.memurlar.net/haber/70868...n-genelge.html) zaten daha önce de bildiğimiz üzere 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren alınacak olan tüm araştırma görevlileri 50/d statüsünde olacak.

    Benim sorum ise şu: Ben öncelikli alanlar Araştırma Görevlisi olarak atandım ve bu kadrolar da bildiğiniz üzere 50/d idi. Ancak bizler de (kendi atandığı üniversitede lisansüstü eğitim verilmeyen öncelikli alan araştırma görevlileri) tıpkı eski ÖYP’liler gibi lisansüstü eğitim tericihi yaparak atandığımız yerden farklı yerlere gittik lisansüstü eğitim için. Üstte linkini verdiğim genelgede de 50/d maddesine göre atananlara “yurtiçinde farklı üniversitelerde gördükleri lisansüstü eğitim için zorunlu hizmet yüklenemeyeceği” yazıyor.

    Buna göre bizler, doktora bitiminde asıl kadromuzun bulunduğu üni.de veya lisansüstü eğitim gördüğümüz üni.de Yrd. Doç. olarak kabul edilirsek, zorunlu görevimiz olmayacak mı?

    Şuan ben doktoraya yeni başladım, 35. madde görevlendirmem henüz çıkmadı. Çıktığı zaman senet yapılacak mı bu durumda?

    Yrd. Doçentliğe geçişte bu %20 kotasının kapsamı neye göre belirleniyor? Mesela ben, benim olduğum dönemde benle beraber araştırma görevliliğine başlayanlarla mı yarışacağım bu konuda? Yani bu giriş yılına göre mi belirleniyor? Her yıl yenileniyor mu?
    Hocam normalde senet imzalatmamaları lazım karara göre; ama insan emin olamıyor tabii ilk kez uygulanacak. Senet imzalamanız istenirse 01.01.2018'den önce 33/a kadrosu verilecek olması mantığı nedeniyle olabilir veya döndüğünüzde kadro tahsisi durumunda zorunlu hizmet uygulaması olabilir. Benim anladığım 50/d ile atandıysanız ve 35. madde ile görevlendiriliyorsanız senet olmayacağı şeklinde. Sizin durumunuzda da 01.01.2018 tarihinde hala 50/d'li iseniz senet imzalatmadan göndereceklerdir.

    Doktora bitiş tarihi esas alınır dediğine göre, o yıl doktorayı bitiren kişilerin performansı göz önüne alınacaktır. Örneğin siz doktorayı bitirdiğiniz tarihte diğer bitirenler ile yarışacaksınız. 1 yıl boyunca %20 kotasına girerseniz bu kadroya başvuru hakkınız olacak.

  3. #3
    Araştırma Görevlisi
    Üyelik Tarihi
    07-2015
    Mesaj
    501
    Alıntı Surveillance Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Merhabalar arkadaşlar. YÖK tarafından yayımlanan genelgeye göre (https://www.memurlar.net/haber/70868...n-genelge.html) zaten daha önce de bildiğimiz üzere 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren alınacak olan tüm araştırma görevlileri 50/d statüsünde olacak.

    Benim sorum ise şu: Ben öncelikli alanlar Araştırma Görevlisi olarak atandım ve bu kadrolar da bildiğiniz üzere 50/d idi. Ancak bizler de (kendi atandığı üniversitede lisansüstü eğitim verilmeyen öncelikli alan araştırma görevlileri) tıpkı eski ÖYP’liler gibi lisansüstü eğitim tericihi yaparak atandığımız yerden farklı yerlere gittik lisansüstü eğitim için. Üstte linkini verdiğim genelgede de 50/d maddesine göre atananlara “yurtiçinde farklı üniversitelerde gördükleri lisansüstü eğitim için zorunlu hizmet yüklenemeyeceği” yazıyor.

    Buna göre bizler, doktora bitiminde asıl kadromuzun bulunduğu üni.de veya lisansüstü eğitim gördüğümüz üni.de Yrd. Doç. olarak kabul edilirsek, zorunlu görevimiz olmayacak mı?

    Şuan ben doktoraya yeni başladım, 35. madde görevlendirmem henüz çıkmadı. Çıktığı zaman senet yapılacak mı bu durumda?

    Yrd. Doçentliğe geçişte bu %20 kotasının kapsamı neye göre belirleniyor? Mesela ben, benim olduğum dönemde benle beraber araştırma görevliliğine başlayanlarla mı yarışacağım bu konuda? Yani bu giriş yılına göre mi belirleniyor? Her yıl yenileniyor mu?
    Zorunlu hizmetin olur, senedin de olur. Ama okul seni Yard. Doç. olarak istihdam etmezse bunlar yürürlüğe girmez.

  4. #4
    merhaba000
    Misafir
    50/d'de nasıl senet olur, son çıkan genelge de artık bu kişilerin 50/d'den 33/a'ya geçirilemeyeceğini onaylıyor. Doktora bitirince isterse başvurur ve %20 kotasına girmeyi başarırsa, şartlar uygunsa vs. kadrosunun olduğu üniversiteye girer, istemezse başvurmaz ve girmez. Bu kadar net. Açıkça zorunlu hizmet yüklenemez derken senet imzalatmak bununla çelişmiyor mu? Yarın farklı bir genelge yayınlanır tekrar 50/d'ler 33/a yapılır falan denir o zaman anlarım ama şu an saçma. ÖYP 50/d'ye dönüşenlerin senetleri iptal olmuşken üstelik.

  5. #5
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    11-2016
    Mesaj
    36
    5- 2547 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında olup bu kanunun 35 inci maddesi kapsamında geçici kadro tahsisi yapılanlara mecburi hizmet yüklenmeyecek olup 01.01.2018 tarihinden önce geçici kadro tahsisi yapılanlardan bu tarihten önce 2547 sayılı Kanunun 33 üncü maddesi kapsamında yeniden ataması yapılmayanların mecburi hizmet yükümlülükleri de kaldırılmış sayılmasına,
    Hocam bu alıntıladığım maddede çok açık şekilde (1 ocak 2018'den önce 33a olarak yeniden atama yapılmazsa) mecburi hizmet yüklenmeyeceği belirtilmiş. Ayrıca görevlendirmesi daha önce yapılanların ise hizmet yükümlülükleri kaldırılmış sayılacak diyor. Bu genelge yayınlandıktan sonra yapılacak olan görevlendirmelerde üniversitelerin senet imzalatmak istemeleri saçmalık olur diye düşünüyorum.

  6. #6
    Yüksek Lisans
    Üyelik Tarihi
    12-2016
    Mesaj
    53
    Alıntı eczak Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Hocam normalde senet imzalatmamaları lazım karara göre; ama insan emin olamıyor tabii ilk kez uygulanacak. Senet imzalamanız istenirse 01.01.2018'den önce 33/a kadrosu verilecek olması mantığı nedeniyle olabilir veya döndüğünüzde kadro tahsisi durumunda zorunlu hizmet uygulaması olabilir. Benim anladığım 50/d ile atandıysanız ve 35. madde ile görevlendiriliyorsanız senet olmayacağı şeklinde. Sizin durumunuzda da 01.01.2018 tarihinde hala 50/d'li iseniz senet imzalatmadan göndereceklerdir.

    Doktora bitiş tarihi esas alınır dediğine göre, o yıl doktorayı bitiren kişilerin performansı göz önüne alınacaktır. Örneğin siz doktorayı bitirdiğiniz tarihte diğer bitirenler ile yarışacaksınız. 1 yıl boyunca %20 kotasına girerseniz bu kadroya başvuru hakkınız olacak.
    Hocam 1 Ocak 2018 tarihinden önce 33/a'ya geçirilme olayı bildiğim kadarıyla eski ÖYP'liler için geçerli, bizi ilgilendirmiyor. Bizim muhtemelen doktora bitimine kadar hep 50/d olarak devam edecek.

    Bu %20 kotası ile ilgili de genelgede şöyle bir ifade var ''...doktora veya sanatta yeterlik eğitimlerini tamamlayanların en fazla %20'si doktora veya sanatta yeterlik eğitimini tamamladıkları kurumların senatolarınca belirlenen ve Yükseköğretim Kurulunca onaylanan performansa dayalı kriterler çerçevesinde yardımcı doçent kadrolarına atanabilir.''

    Buradan da anlaşılıyor ki, sanırım bu %20 kotası, sadece lisansüstü eğitim gördüğü yani doktorasını bitirdiği üniversitede Yrd. Doç. olarak kalmak isteyenlerle ilgili. Yani biz, doktoramızı başka bir üniversitede bitirdikten sonra kendi 50/d kadromuzun olduğu üniversitede Yrd. Doç. olmak istersek %20 uygulanmayacak galiba. Burada ''doktora veya sanatta yeterlilik eğitiminin tamamlandığı kurumların senatolarından'' bahsedilmiş çünkü.

  7. #7
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    04-2017
    Mesaj
    5
    mevcut 33 a lı olanlar şimdi görevlendirme ile başka üniversiteye mi gönderilecek 1 yıllığına? eğer öyleyse geri dönme şansı olacak mı kendi üni e? yoksa sadece %20 lik kısım mı gidecek görevlendirmeyle? kafamda deli sorular

  8. #8
    Yardımcı Editör
    Üyelik Tarihi
    06-2012
    Mesaj
    505
    Alıntı Surveillance Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Hocam 1 Ocak 2018 tarihinden önce 33/a'ya geçirilme olayı bildiğim kadarıyla eski ÖYP'liler için geçerli, bizi ilgilendirmiyor. Bizim muhtemelen doktora bitimine kadar hep 50/d olarak devam edecek.

    Bu %20 kotası ile ilgili de genelgede şöyle bir ifade var ''...doktora veya sanatta yeterlik eğitimlerini tamamlayanların en fazla %20'si doktora veya sanatta yeterlik eğitimini tamamladıkları kurumların senatolarınca belirlenen ve Yükseköğretim Kurulunca onaylanan performansa dayalı kriterler çerçevesinde yardımcı doçent kadrolarına atanabilir.''

    Buradan da anlaşılıyor ki, sanırım bu %20 kotası, sadece lisansüstü eğitim gördüğü yani doktorasını bitirdiği üniversitede Yrd. Doç. olarak kalmak isteyenlerle ilgili. Yani biz, doktoramızı başka bir üniversitede bitirdikten sonra kendi 50/d kadromuzun olduğu üniversitede Yrd. Doç. olmak istersek %20 uygulanmayacak galiba. Burada ''doktora veya sanatta yeterlilik eğitiminin tamamlandığı kurumların senatolarından'' bahsedilmiş çünkü.
    Evet hocam doktora yaptığınız kurumda %20 kotası dahil. Geri döneceğiniz yerde bu kota uygulanmayacak.

  9. #9
    Doktora
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    396
    benim anlamadığım yeni alınan araştırma görevlileri 35 ile eğitim için görevlendirilip zorunlu hizmete tabi olmazken

    neden eski öyp'lilerin senetleri devam ediyor ki?

    biz üniversitelere geri çağrıldık ve 33a ya geçmemiz istendi.

    bir çok araştırma görevlisi özgürlüğünü kazanmışken, bu çifte standart neden?

    bu durumu mahkemeye taşıyacağım.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

  1. Öncelikli Alan Araştırma Görevlileri hakları
    ÖYP 2016 (İhtisaslaştırılmış ÖYP) forum içinde, yazan psychoist
    Cevap: 25
    Son Mesaj: 11-06-2019, 14:29
  2. Öncelikli alan araştırma görevlileri doktora tercihleri ne zaman açılır?
    Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan Efsun.
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 11-11-2017, 13:46
  3. Cevap: 1
    Son Mesaj: 08-09-2017, 20:54
  4. Cevap: 29
    Son Mesaj: 08-03-2013, 15:01
  5. ÖYP Dışındaki Araştırma Görevlileri Senet Yapıyor mu?
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan öyp-90
    Cevap: 7
    Son Mesaj: 17-06-2012, 13:54

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git