Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 16

Araştırma Görevliliğini Kazandım Öğretmenlikten Geçmeli miyim?

Araştırma Görevlisi Forumunda Araştırma Görevliliğini Kazandım Öğretmenlikten Geçmeli miyim? Konusunu İncelemektesiniz

5 yıllık rehber öğretmenim. tezli yüksek lisans yaptım. ingilizceden 55 alamadığım (53.75 aldığım) için doktoraya ...

 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  95

  Araştırma Görevliliğini Kazandım Öğretmenlikten Geçmeli miyim?

  5 yıllık rehber öğretmenim.
  tezli yüksek lisans yaptım.
  ingilizceden 55 alamadığım (53.75 aldığım) için doktoraya başlayamadım ve enstitü (50d) kadrolarına atılma korkusundan başvurmuyordum.
  VE 33A (FAKÜLTE KADROSU) ARAŞTIRMA GÖREVLİLİĞİNİ KAZANDIM.
  şu an ielts'e yöneldim ve hazırlanıyorum...

  benim korkum doktoraya başlayamazsam ilişiğim kesilir mi?
  eğer kesilirse kesilmemesi için tekrardan yüksek lisansa başlasam olur mu?

  YA DA NE YAPABİLİRİM???

  TEŞEKKÜRLER

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2013
  Mesaj
  16
  hocam bende öğretmenlikten yeni geçtim .yds için aynı durumdayız.herkes ilk başta niye geçtin ki diye bi şaşırıyor. ama içinizde varsa geçin .sonra pişman olursunuz. üniversiteye geçince dili bi şekilde halletmek zorunda olunca ona göre çalışıyor insan . meb de iken ne olursa olsun rehavet oluyor.

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  http://www.akademikpersonel.org/gene...e-sonrasi.html

  Burada da açıkladığımız gibi 33/A kadrosunda atılma yoktur hocam.

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2013
  Mesaj
  140
  Hangi bölümün araştırma görevliliğini kazandınız bilmiyorum ama benim fikrim öğretmenlikten asistanlığa geçişte şok olacağınız. Tabi kişiden kişiye değişir bu sadece benim şahsi görüşümdür ancak şöyle ki, bir öğretmenlik, genelde günün yarısında yapılan, geri kalan süreyi kendine veya başka şeylere en iyi şekilde ayırtılabilen bir meslek türüdür. Üstelik maaşlarıda artık araştırma görevlisini geçmiştir. Haftalık sabit bir programınız olur ve onu yaparsınız vs. Fakat asistanlık hiiiçte böyle değildir, daha önce başka bir forumda da yazmıştım, normal bir insanın yüksek lisans yapması çok kolaydır, sanki üniversitenin devamı gibi, sanki 2 yıl daha uzamışta yüksek yapıyormuşsun gibidir, fakat doktora olayı başkadır, başka gezegenden gelmiş gibidir, insanlıktan çıkartır insanı, ben yemek yemeyi unuttuğum gecelerimi hatırlarım, uyumadığım haftalarımı, üstüne kafein komasını, doktora yapmak öyle haftalık program yürütmeye benzemez, zaten daha işin başında takılmışsınız ingilizceye, bu hiiçbirşeyy, ingilizce engelide neymiş dersiniz önünüze çıkan dağ gibi sorunları görünce, ben hep derim bana 100 tane yüksek lisans versinler bir daha doktora vermesinler. Asistanlığın yanında öğretmenlikte neymiş dersiniz zamanla. Araştırma görevliliği sürüngenliğin bir evrimleşmiş halidir. Burada yazdığım sadece doktora ile ilgili kısmı geri kalanını yazmak için sayfalar yetmez ki bu forumda okuduğunuz her bir konu bir derttir.
  Unutmadan tekrar yazayım, bu sadece benim fikrim görüşüm, kimseyi küçümsemek, hiçbir mesleği aşağılamak gibi bir amacım yoktur, ne de olsa meslek seçimlerimizi biz kendimiz yaptık ve olanların hepsinden de tek sorumlu kendimiziz.

 5. #5
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Keşke bu soruyu kazanmadan önce sorup kafanız net bir şekilde başvuru yapsaydınız.
  Acadepic bunu beğendi.

 6. #6
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  800
  Bir üniversitede uzman olarak çalışıyorum .
  Bende MEB de rehber öğretmendim.
  Pozsyon itibari ile araştırma görevlisinden daha farklı bir yerdeyim ( ki bende daha iyi şartlarım ) , benimle birlikte 5 kişi MEB den geçmişti. EN az memnun olan benim ben ble üniversite MEB den 10 kat iyidir derim (bizim alanımız için).
  DOktora vs abartmanın anlamı yok . Zordur , zorlayabilir BELKİ ama öyle 100 yüksek lisans yerine 1 doktora da değildir. Bunları daha YL tezini yazamamış uzatmalarda olan biri olarak yazıyorum . Madem kolay neden yazmadın derlerse bunun zorlukla falan alakası yok. Bu benim yıllardır çalışma disiplinim olmamasından , işleri son güne bırakmamdan...

  Benimle birlikte Arş. görevlisi olanlar (ben MEB de öğretmen iken) YL yi ışık hızında bitirdiler. Araştırma görevlisinini başka bir işi de yok, doktora ya da YL yapmaktan başka.
  Gözetmen olmak ödev toplamak okumak vs vs vs elbette bunlar iş ama ölüm kalım mevzuu da değil.

  Pskolojik danışma ve rehberlik alanında olupta MEB de vicdanı rahat çalışmanın imkanı yok. İş yapmak istesen yaptırmak istemeyenler, kendi kendine tribe giren öğretmenler, sen ne anlarsın sınıfa da gir de görelim diyen gerzekler... Her birinin çocuğu süper ama sizin tu kaka olduğunuzu söyleyen veliler... Personelne değer vermeyen bir bakanlık, müdürlük... Gelen giden öğretmeni azarlasın... Hele rehber öğretmense vay haline... Peki bu kadar eziyetin sonu ? Joca bir hiç 5 yıllı krehber öğretmen 10 yıllık rehber öğretmen 25 yıllık rehber öğretmen diye gideceksiniz.

  Araştırma görevlisi olursanız zor süreçleri atlatıp kademeleri bir bir atlayabilirsiniz. Hele bizim gibi akademisyen ihtiyaçı tavan olmuş bir bölümde çok kolay kadro bulabilir , beklemeden doç prof. da olabilirsiniz gereklilikleri yerine getirip...

  Sözün özü arş görevliliği öğretmenlikten zor bir meslek BENCE değil. İşini yapan yapmaya çalışan öğretmenin yaptığı gibi yüzlerce kişi&kurum&önyargı ile uğraşmaz bir bölümde var olan 2 elin parmağını geçmeyecek insanla uğraşırsınız en fazla...

 7. #7
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2013
  Mesaj
  140
  Bir arkadaş yazmış, araştırma görevlisinin yüksek lisans ve doktora yapmaktan başka bir işi yok diye, gülemedim bile. Araştırma görevlisi olanlar bilir, herhalde bir tuvalet temizlemediğimiz kalmıştır. Neyse polemik yaratmaya gerek yok. Herkes fikrini belirtiyor, fakat doktorayı yapmayan birisinden de , sanki doktora yapmak çok kolaymış, hemen doktorayı bitiren herkesi yardımcı doçent yapıyorlarmış, akabinde doçentlik de neymiş hemen alırsın gibi ifadeler yazması bana göre çok yanlış, ama bir tanıdığınız vardır yukarılardan falan, hemen doktora alınır akabinde yar.doç, hemen bir kaç yıl sonra doçentlik için jüriler ayarlanır, hoopp hemen ilk girişte doçentte olunur 5 yılın sonunda prof da olunur. doktorayı, gerçek bir doktora olarak yapmak çok zor, akabinde doçentlik sınavı tam bir muamma, ne olacağı belli olmayan bir şey.

  Ama tabi bu aşamaları bilmeyen birisi için davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş....İnsanı ne kadar güzelde cezbediyor dimi, doçent doktor falan filan, vaauvv, profesör doktor fistan fistan...ömrünüz boyunca isminizin başında bu ünvan olacak..vayy bee...

  Değerli arkadaşlar, ben doktoramı 4 yılda bitirdim, ama bu 4 yıl benden çok şeyde götürdü, 13 yıllık araştırma görevlisiyim, inşallah önümüzdeki yıl doçentliğe başvuracağım ama doçentliğin ne kadar zor geçeceğini sadece tahmin edebilirim. Uzman veya öğretim görevlisi arkadaşlar, bizim görevimizi anlayamazlar, çünkü adı üstünde onlar uzman ve öğretim görevlisi bizler ise araştırma görevlisiyiz.

  Saygılar.

 8. #8
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  800
  Hangi alandasın bilmiyorum hocam . Ama ben arkadaşın alanındayım . Bizim alanda 13 yıl bekleyen bir araştırma görevlisini tarih yazmamıştır.
  Üniversitenin içerisindeyim , 10 a yakın araştırma görevlisini burada görüyorum görüşüyorum gene benm alanımda araştırma görevlisi olan farklı üniversitelerde 10 a yakın da arkadaşım vardır. Sizin yazdığınız durumu ifade eden 1 ine dahi rastlamadım diyorum .

  Basit iş demedim. Demem de herkesin yapılan işe saygı göstermesi gerektiğine inanırım . Dr. yapmışsınız tebrik ederim 4 yılda bitmiş, demek ki biteibliyor.
  Ama sanıyorum türlü mobbinge maruz kalmış hakkınızı belki aramış belki sineye çekmişsiniz. Belki tek seçeneğiniz buydu belki tek idealiniz sizi tanımam bilmem bu yüzden de yorum yapmayacağım .Belli ki olumsuz olaylar yığını yaşamıssınız...

  Ama ben EN AZINDAN BİZİM ALANIMIZ için yorumunuzun fazla iç karartıcı olduğunu düşünüyorum . Dışarıdan bakan ya da içeriden biri olarak durumun bu olmadığını düşünüyorum.Sİze MEB de işini yapmak isteyen rehber öğretmenin sorunlarını anlatsam kimse PDR alanını seçmez. Ama nedir dışarıdan PDR en rahat öğretmenlik ohh kebap... Nasıl ben bunun yanlış olduğunu düşünüyorsam araştırma görevliside ohh kebap demiyorum elbette.

  Herkesin fikri kendine , arkadaşa kolaylıklar başarılar...

 9. #9
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  197
  "Ölüler sanıyor ki diriler her gün helva yiyor." Dışarıdan doktora yapmak daha iyi öğretmenler için. Hele de rehber öğretmensen. Size tavsiyem şu repliği bir de bu gözle izleyin
  Kemal Sunal HaBaBaM SiNiFi tünel sonu domdom - YouTube
  gelengi, asli_physics ve bkmtkm bunu beğendiler.

 10. #10
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  95
  merzer hocam ilk verdiğin cevap tam da beni özetliyor. ben de 5 yılı aşkın süredir rehber öğretmenim ve ışık hızında ayrılmak istiyorum. rehber öğretmenlik öyle bir meslek ki içi seni yakıyor dışı milleti(vicdanıyla,layıkıyla yapmaya çalışanlar için söylüyorum.)..

  sayın sidneh: hocam araştırma görevliliğindeki tek korkum yeterli ingilizceyi belli bir zaman diliminde veremezsem ya da bölüm başkanının, dekanın vs benim yerime başka bir yakınını(ahbap dost vs) almak istemesi gibi nedenlerden dolayı işime son verip veremeyeceği kaygısı..

  sayın bkmtkm: hocam ben 5 yıldır rehber öğretmenim ve haftanın tüm günü 9-5 çalışıyorum. normalde mesai 9-3 ama 3de çıkınca millet(idare) verdiğin selamı dahi almamaya başlıyo.

  cevaplarınız için çok teşekkürler. büyük ihtimal meb e veda edeceğim

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Cevap: 6
  Son Mesaj: 26-03-2015, 16:21
 2. Yüksek Lisansı Kazandım Kayıt Yaptırmadan Önce ÖYP'ye Başvurabilir miyim?
  ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı forum içinde, yazan MrTavus
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 20-07-2013, 12:22
 3. Cevap: 3
  Son Mesaj: 22-08-2012, 01:23
 4. Cevap: 8
  Son Mesaj: 14-02-2012, 00:14
 5. Araştırma Görevlisi Olduğum Üniversiteyi Kazandım Süreç Nasıl Olacak
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan konyalisdu
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 30-07-2011, 00:24

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git