Bulunan 1 den 5 - Toplam 5

öğretmenim ünive geçmek istiyorum hangisi?

Araştırma Görevlisi Forumunda öğretmenim ünive geçmek istiyorum hangisi? Konusunu İncelemektesiniz

Şu anda memleketimde kadolu öğretmen olarak çalışıyorum.Bu sene ek dersim var ama seneye olmayacak okulum ...

 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  19

  öğretmenim ünive geçmek istiyorum hangisi?

  Şu anda memleketimde kadolu öğretmen olarak çalışıyorum.Bu sene ek dersim var ama seneye olmayacak okulum küçük çünkü.Yüksek lisasta tez aşamasındayım bu sene bitecek inşallah.Önümde doktora var bu da dört yıl demek.Yüksek lisanstan edindiğim tecrübeyle biliyorum ki akademisyenliğin dışındayken zor geliyor ders çalışmak.Doktora en önemli süreç.Bu süreci üniversitede geçirmek daha iyi olur diye düşünüyorum.Merak ettiğim konu şu okutmanlık,araştırma görevliliği emin olmamakla birlikte öğretim görevliliği gibi alanlardan birine geçme şansım var.Alanım Türkçe eğitimi.Konu ile ilgili bildiklerim şunlar:Araştırma görevlisinin maaşı 1850 civarı ek ders yok.Artı işleri bölüm başkanının vicdanına kalmış.Ar gör şunu yapar bunu yapmaz diye bi yönetmelik yok.Ama projelere katılma ve gönderirse üniversitesi yurt dışında eğitim alma şansları var.33 ve 50/d li farkı da sanırım biri kadrolu diğeri sözleşmeli 6-7 yıl sonra başının çaresine bakmalı kendi üniversitende yar doç olma diye bi garanti yok.
  Okutmanlık öğretmenliğin üviversitedeki hali.Maaş artı ek ders.Ek ders ücretleri de öğretmenden çok farklı değil(gece dersini bilmiyorum)Net maaşları hakkında bilgim de yok.Bilen söylerse sevinirim.İkincisi doktora meselesi.Doktora yapmamıza izin veriliyor mu?ya da yurt dışındaki bi ünversitede eğitim alma şansımız var mı okutmanken de.Eğer bu şans varsa kimseye eyvallah etmeden dersime girip doktoramı yapma imkanım varsa okutmanlık daha cazip geliyor.artı ek ders de alacağın için maaşı da artar güzel görünüyor.(Ama kesinlikle çalışma şartlarını bilmiyorum.)
  Yar doç olana kadar geçecek bu dört seneyi maddi ve manevi olarak en iyi şekilde nasıl değerlendirebilirim öneriniz var mı?yoksa öğretmen olarak kalmak daha mı iyi?

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  638
  hocam merhabalar. ben de tde mezunuyum.bir üni cari alımla girmeye hak kazandım fakat torpil yüzünden hala atamam yapılmadı 2 aydır bekliyorum.
  araştırma görevlisi olma hakkında bildikleriniz doğru hocam.yalnız bazen durum sandığınızdan çok daha kötü olabiliyor.siteyi dikkatle takip ederseniz herkesin nasıl veryansın ettiğini görürsünüz.sizin yazmadığınız tek bir artısı var benim bildiğim o da geliştirme ödeneği denen bir şey.küçük ve özellikle de doğudaki üni lerde ek olarak yaklaşık 800-900 lira ek geliriniz oluyor.bu ödenek döner sermaye gibi hocam okutman vs olsanız da alıyorsunuz. kadrolu araştırma görevlisi dediğiniz gibi 5-6 yıl sonra kapı dışarı edilmiyor doktoranız bitse ve yard doç olarak atanmasanız bile 12 yıla kadar asistan statüsünde çalışabiliyorsunuz.

  okutmanlık hakkında çok bilgim yok sadece ek derslerden iyi bir geliriniz olabiliyor gece derslerinin ücreti daha fazla. ve emin değilim ama yurtdışına gndereceklerini hiç sanmıyorum.sonuçta üstünüzde bir ders yükü var üni kolay kolay bırakmaz bir yere.

  bence öğretmliği bırakmak büyük hata olur hocam.tamam üni de olmak araştırma açısından vs çok kolaylık sağlar ama şu an üni lerde bir keşmekeş var.hazır memleketinizdesiniz üstünüzde ders yükü de fazla yok bence hiç bırakmayın öğretmenliği doktoranızı bitirin öyle yard doç olrak başvurun.

  şu an üni lerdeki cari alımların %80 inde torpil dönüyor.öyp de torpil yok ama senet dil vs bir sürü sıkıntısı var.o yüzden yerinizde olsam hazır memlekette öğretmenken hiçbir yere gitmezdim

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  33
  ilayday hocam bu iş gönül meselesi.hangi işi yapmak istiyorsanız ona göre kendiniz karar vermelisiniz. ben de öyp ile öğretmenlikten araştırma görevliliğine geçtim yeni. evet maaş öğretmenlikten düşük. ama kendi alanımda y.l. ve doktorası olan bir üniversitedeyim. senet riskim yok en azından. ama iş konusu maalesef belirsiz.hasan hocanın da dediği gibi veryansın edenleri okudum. bölüm başkanının insafına kalmış herşey. memnun musun derseniz, ona ben de daha tam karar veremedim. her mesleğin kendine göre zorlukları var öğretmenlikte farklı sorunlar vardı burda başka.ama idealistlik insana sorunlara dayanma gücü veriyor.dedim ya gönül meselesi...

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  19
  memlekete eğitim özrü ile geldim zaten araştırma görevliliği hakkındaki bilgilerimiz kesin gözüküyor.Ama okutmanlıkta bi netlik yok.Onu da iyice araştırıp öğreneyim.Geliştirme ödeneği bana cazip gelmiyor hocam işin ucunda doğuda yaşamak var.Ki ben Yüksekovada çalıştım biliyorum oraları.Hani iyi bir üniversitede güzel bi şehirde çalışmak isterim olsa.Ama onda da şehir pahalı, maaş az,dönen üç kağıt ve sitres çok olur.Teşekkür ederim hayırlısı hakkımızda.

 5. #5
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  638
  batıdaki küçük ünilerde de var hocam ama doğu kadar değil tabi. 200 lira civarı falan oluyor. siz bilirsiniz tabi ama ben şu ortamda meb i bırakmazdım hocam
  hayırlısı ne diyelim

Benzer Konular

 1. Dil kursu başlamadan 65'i geçmek
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Emre Yalçin
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 29-07-2012, 11:06
 2. ÖYP kadrosundan başka okula geçmek
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan meteadnan
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 27-06-2012, 13:09
 3. Devlet universitesinden vakif universitesine gecmek
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan Bilizard
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 26-05-2012, 20:10
 4. MEB de kadrolu öğretmenim
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Jocasta
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 19-12-2011, 13:43
 5. ÖYP Arş.Görevlisinden Normal Arş.Görevlisi kadrosuna geçmek kalktı mı?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan shockhan
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 23-10-2011, 09:36

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git