GündemManşet Haber

Yüzüncü Yıl Üniversitesinin İsminin Değiştirilmesi Talep Ediliyor

YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı: “Dünyanın neresine giderseniz gidin Van Gölü dediğinizde iş biter. Herkes Van Gölü’nü bilir. Dolayısıyla üniversitemizin adının ‘Van Gölü Üniversitesi’ olarak değiştirilmesini öneriyorum”

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, 1982’de kurulan YYÜ’nin isminin Van Gölü Üniversitesi olarak değiştirilmesi için rektörlüğe başvuru yaptı. Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitenin 30 bine yakın öğrencisiyle 2 bine yakın da akademik personelinin bulunduğunu hatırlattı. Son yıllarda her ilde üniversite kurulmasıyla üniversitelerin farklılaşması, marka değerlerinin arttırılması ve üniversitelerin kendi aralarında rekabet etmesinin politika olarak benimsendiğini anlatan Sarı, şöyle devam etti: “İşte tam da bu aşamada ben de kişisel olarak bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.

Üniversiteler aslında isimlerini tamamen bulundukları coğrafyadan, bu coğrafyadaki çok köklü bir kültürden, bir devlet büyüğünün isminden ya da bir bilim insanının adından alırlar. Bu isimlendirme ile de aslında marka değerlerini arttırmış olurlar. Üniversitemiz aslında 1981 yılında kuruldu ama Meclis’ten geçmesi, resmi prosedürün tamamlanmasıyla 1982 yılında onaylanmış oldu. 1981 yılı darbeden hemen sonraki yıl ve Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 100 yıl sonrası. Buna izafeten YYÜ ismiyle kuruluyor. İlk yıllarda çok az üniversite varken, rekabet etme durumu söz konusu değilken belki çok YYÜ ismi sorun oluşturmuyordu ama bugün, ülkemizdeki üniversite sayısı 200’e yaklaşırken artık üniversiteler de isimleriyle marka değerlerini ve kurumsal kimliklerini güçlendirmek durumundalar.” Sarı, yurt dışına çıktıklarında ya da yabancı misafirleri ağırladıklarında insanların üniversitenin isminin nereden geldiğini sorduğunu belirterek, “Bu yüzüncü yıl neyin yüzüncü yılı? Van’ın kuruluşunun mu? Van Gölü ile ilgili bir yüzüncü yıl mı? Anlatmakta güçlük çekiyoruz. Benim bu ismin değiştirilmesine ilişkin bir önerim var. Van Gölü tüm dünyada bilinen kadim bir marka. Gılgamış Destanı zamanında da vardı. Urartular zamanında da vardı. Mezopotamya uygarlıkları zamanında da Osmanlı’da da Selçuklu’da da günümüzde de var. Dünyanın neresine giderseniz gidin Van Gölü dediğinizde iş biter. Herkes Van Gölü’nü bilir. Dolayısıyla üniversitemizin adının Van Gölü Üniversitesi olarak değiştirilmesini öneriyorum” şeklinde konuştu.

Üniversitenin isminin değiştirilmesinin birçok tartışmayı da beraber getireceğini hatırlatan Sarı, “İsminin Atatürk’ün doğumunun 100. yılını temsil ediyor olmasını fırsat bilenler altında başka nedenler arayabilir. Hiçbir şekilde başka bir neden aramamak lazım. Eğer gerçekten 100. yıla bir anlam katmak istiyorsak, ismi kalsın diyorsak, O zaman Atatürk Yüzüncü Yıl Üniversitesi olsun. Yani Atatürk’le bir bağlantısını kuralım” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Tunceli’deki konuşmasında Tunceli Üniversitesi’nin isminin Munzur Üniversitesi olarak değiştirileceğini açıklamasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Sarı, şunları kaydetti: “Artık üniversitemizin isminin değiştirilmesi zamanı geldi. Zaten Ulu Önder Atatürk’ün bir vasiyeti var. ‘Van Gölü’nün kıyısında bir üniversite kurulmalı ve ismi de Şark Üniversitesi olmalı’ diye. Eğer önerdiğimiz isimler beğenilmiyorsa Şark Üniversitesi’nin bugünkü karşılığı olan Doğu Üniversitesi de olabilir ama bunların hepsini üniversitemizin marka değerini arttırmak ve kurumsal kimliğini güçlendirmek için yapalım ve artık yapmanın zamanı geldi diye düşünüyorum.”

Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. bu haber eski herhalde. prof dr mustafa sarı şuan dekan degil ve ayrıca isim degistirecegine yyu nun öğretim kalitesini değiştirsinler

    1. Hep hayal etmiştim YYÜ’nün tam karşısına yani Van Gölü’nün öteki yakasına (Edremit’e) Van Gölü Üniversitesi’nin kurulması. Ve iki üniversite arasında ulaşımın feribotla sağlanması. Akşamları YYÜ’den bakınca Edremit rengarenk ışıklarıyla çok güzel görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu