Akademik Personel | 20 Aralık 2020, Pazar

Yurt Dışı Lisansüstü Burs Programı Başvurusu Açıldı

Yurt Dışı Lisansüstü Burs Programı Başvurusu Açıldı
       

Lisans eğitimini Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknolojik Bilimler, Sağlık Bilimleri, Zirai Bilimler ve Veterinerlik alanlarında tamamlamış/tamamlayacak olanlar başvurabilir. Alanlar için tıklayınız.

Belirtilen alanlar dışında bir lisans programından mezun olup başvuru yapanların başvuruları geçersiz sayılır.

blank Tüm Güncel Burs Fırsatları

 

Program kapsamında belirlenen araştırma alanlarında yurt dışında doktora eğitimi almayı amaçlayan, lisans öğreniminde son sınıfa geçmiş, lisans öğrenimini tamamlamış, bir lisansüstü programına kayıtlı ya da bir yüksek lisans programını tamamlamış olan ve aşağıdaki koşulları sağlayan kişiler başvuru yapabilir:

  1. T.C. vatandaşı olmak
  2. 1 Ocak 2016 günü itibariyle 35 yaşından gün almamış olmak (1 ocak 1982 ve sonrası doğumlu olmak)
  3. Geçerli Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) eşit ağırlıklı puanı en az 75 olmak veya bu puana eşdeğer GRE veya GMAT sonuç belgesine sahip olmak (Eşdeğer Tablosu için tıklayınız)
  4. Mezun olduğu üniversitenin not sistemi esas olmak üzere, lisans öğrenimini en az 3.00/4 veya 76.66/100 ve (yapmışsa) tezli yüksek lisans öğrenimini en az 3.20/4 veya 81.33/100 ağırlıklı genel not ortalaması ile bitirmiş olmak (Ülke dışında öğrenim görüp de transkriptleri dörtlük ya da yüzlük sisteme göre düzenlenmemiş olanlar, bursiyer adayı seçilmeleri halinde başvuru sırasındaki beyanlarını transkripti düzenleyen üniversitece hazırlanmış her bir notun karşılığını gösteren dönüşüm tablosunun orijinali ile ispatlamalıdırlar. Belge alınamadığı durumlarda BİDEB Değerlendirme ve Destekleme Kurulu tarafından kabul edilen dönüşüm tablosu esas alınır). Henüz mezun olmamış son sınıf öğrencileri müracaat tarihinde lisans not ortalama koşulunu sağlamaları halinde başvuru yapabilirler. Ancak bu öğrencilerin bursluluk durumunun kesinleşmesi için en az 3.00/4 veya 76.66/100 ağırlıklı genel not ortalaması ile mezun olmaları gerekir.
  5. Yurt dışında doktora eğitiminin alınacağı üniversitenin eğitim dilini yeterli düzeyde bildiğini belgelendirmek

 

BAŞVURU DÖNEMİ BAŞVURU TARİHLERİ
I. Dönem : 7 – 25 Mart 2016
II. Dönem : 5 – 23 Eylül 2016

* Başvuru dönemi, son başvuru günü saat 17:00 itibariyle sona ermektedir.

       

Kolay Hobiler