Akademik Personel | 17 Ekim 2019, Perşembe

Yunus Emre Enstitüsü 15 Bin Gence Türkçe Öğretiyor

7 Aralık 2014
Yunus Emre Enstitüsü 15 Bin Gence Türkçe Öğretiyor
       

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Develi, enstitünün 30 ülkede Türkçe öğrettiği kişi sayısının 15 binin üzerine çıktığını belirtti.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, yaptığı açıklamada, Almanya’nın Goethe Enstitüsü, İngiltere’nin British Council, İspanya’nın Cervantes Enstitüsü, ABD’nin Amerikan kültür merkezleri, Kore ve Çin’in kültür merkezleri aracılığıyla yapığı kültürel diplomasi faaliyetlerini Türkiye’nin de 2009 yılından bu yana Yunus Emre Enstitüsü’yle gerçekleştirdiğini kaydetti.

Develi, Türk medeniyet ve kültürünü tanıtmaya yönelik kültür-sanat faaliyetleriyle de ön plana çıkan enstitünün, kısa sürede faaliyet alanlarını genişleterek 30 ülkede Türkçe eğitimi verilen kişi sayısını 15 binin üzerine çıkarttığını belirtti.

Yurt dışındaki faaliyetlerinin ilk gösterimini Türkiye’de yaparak Yunus Emre Enstitüsü’nün yurt içindeki bilinirliğini de artırmak istediklerini söyleyen Develi, enstitünün çalışma alanına dair “Biz elbette Yunus Emre’yi, Mevlana’yı, Hacı Bektaş-ı Veli’yi de araştırır tanıtırız anlatırız ama asıl işimiz yurt dışında Türkiye’yi tanıtmak. Türkiye’nin vitrini olarak faaliyet göstermek” ifadesini kullandı.

Develi, 2009 yılından bu yana 5 yılda 30 ülkede 38 Türk Kültür Merkezi’ne ulaştıklarını, nihai amaçlarının Türkiye’nin kültürel imajını üst seviyeye çıkartarak yurt dışındaki olumlu algıları geliştirmek olduğunu vurguladı.

Türkçe Yeterlilik Sınavı

Türkçe öğrenenlerin dil bilgisini ölçmek için yapılan Türkçe Yeterlilik Sınavı’nın (TYS) uluslararası geçerlilik kazanması için gerekli bütün başvuruların yapıldığını belirten Develi, şöyle devam etti:

“Sınavlarımızı TOEFL, IELTS ve benzeri sınavların kalite ve niteliğinde yapıyoruz. Yalnız akredite olması için bir gözlem süreci gerekiyor. İlgili kuruluşlara başvurularımızı yaptık. Sürecin 1 yıl içinde tamamlanmasını ve Türkçe Yeterlilik Sınavı TYS’nin TOEFL ve IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan bir sınav olmasını bekliyoruz.”

Develi, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurumu, üniversiteler ve büyükelçiliklerinin tanıdığı bu sınav sonucunda verilen “Türkçe Yeterlik Belgesi” sayesinde iş imkanı da sağlanabildiğini kaydetti.

Türkçeye talep artmaya devam ediyor

Bir dilin öğretilmesi için öncelikle talep edilmesi gerektiğinin altını çizen Develi, “Yakın zamana kadar Türkçe çok talep edilen bir dil değildi. Ama bugün dünyanın birçok yerinde Türkçeye geniş bir talebin olduğunu gözlemliyoruz. Araştırmalar da Türkçeye gösterilen ilgi ve talebin artacağını gösteriyor” diye konuştu.

Yurt dışındaki kültür merkezlerinde Türkçe eğitimine devam eden 4 binin üzerinde öğrencileri bulunduğunu ifade eden Develi, şunları kaydetti:

“Ayrıca Bosna Hersek, Polonya, Gürcistan, Romanya, Ürdün başta olmak üzere çeşitli ülkelerde 6 binin üzerinde gence ikinci yabancı dil olarak Türkçe öğretiyoruz. Türkiye’nin ekonomik, kültürel, bilimsel canlılığı, sanat ve özellikle dizi sektöründe gösterdiği canlılık Türk kültürüne ve ticari hayatına daha çok insanın ilgi duymasını sağlıyor. Bu da Türkçe öğrenilmesi için yeni yollar açıyor. Türkçe öğrenmeye yoğun bir talep var, henüz bu talebin ne kadarını karşıladığımızı dahi bilemiyoruz.”

Yunus Emre Enstitüsü, 2007 yılında çıkan kanunla kurulan Yunus Emre Vakfı bünyesinde Türk medeniyet ve kültürünü tanıtmaya yönelik yurt dışında kültürel diplomasi faaliyetleri yürütüyor. İlk kültür merkezini 2009’da Saraybosna’da açarak kültür-sanat alanındaki çalışmalarına başlayan enstitü, 5 yılda Avrupa, Asya ve Afrika’daki 30 ülkede açtığı 38 Türk Kültür Merkezi’yle 15 binden fazla gence Türkçe öğretmesiyle tanınıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı