GündemSlayt Haber

Yükseköğretim Vizyonu ve Eğitime Kimlik Konferansı

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çakmak: “Eğitim bilgiyi kullanma sanatıdır. Eğitimde taklitçi olunursa geri kalınır”

 

Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya  Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Çakmak, “Eğitim bilgiyi kullanma sanatıdır.  Eğitimde taklitçi olunursa geri kalınır” dedi.

Çakmak, Sosyal Hareket ve Bilinçli Eğitim Öğrenci Topluluğunun  düzenlediği  “Yükseköğretim Vizyonu ve Eğitime Kimlik Konferansı”nda yaptığı  konuşmada, Avrupa‘daki eğitim sistemi gibi Türkiye’deki eğitim sisteminin de  geçtiğimiz yıllara göre her geçen gün daha da iyiye gittiğini söyledi. 

 

Çakmak, alanının bilim yazarlığı ve eğitim yazarlığı olduğunu  belirterek, şunları kaydetti:

“Bana göre sorular cevaplardan daima önemlidir. İnsan zihninde öyle  bir özellik var ki kafaya takılan soruyu beyin araştırıyor. Günümüzde buna  ‘kuantum teori yasaları’ deniliyor. Zaman ve mekan tanımadan beyin her bilgiye  ulaşmaya çalışıyor. İnsan yaratılış olarak öğrenme programıyla dünyaya gelmiştir.  İnsan her konuda dünyaya cahil gelmiştir, hayvanlar ise programlanmış bilgisayar  şeklinde dünyaya geliyor. Eğitim bilgiyi kullanma sanatıdır. Eğitimde taklitçi  olunursa geri kalınır. Allah’ın insanlara verdiği en önemli duygu düşünmektir.  Akıldan üstün bir şey yaratılmamış. Bizim üstümüze düşen en önemli görev onu en  iyi şekilde kullanmayı öğrenmektir. Eğitimin ilk hedefi bilimsellik değil,  insanlıktır. Bizler ne zaman ki araştırarak, muhakeme kurarak bir şeyler  öğreniyorsak o zaman beyin hücreleri arasında bir bağ oluşuyor ve bilgiler kalıcı  oluyor.” 

Konferansı çok sayıda akademisyen ve öğrenci izledi.

Kaynak: Milliyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu