Akademik Personel | 20 Aralık 2020, Pazar

Yükseköğretim Kurumları Fikri Mülkiyet Hakları Yönetmeliği Taslağı Askıda

Yükseköğretim Kurumları Fikri Mülkiyet Hakları Yönetmeliği Taslağı Askıda
       

“YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI YÖNETMELİĞİ TASLAĞI”NI ASKIYA ÇIKARDIK

Ülkemizin 2023 yılında dünyanın 10 Büyük Ekonomisinden birisi olma hedeflerine ulaşma sürecinde yükseköğretim sistemimiz odaklı iki temel strateji, Bilgi (özellikle Teknoloji) Transfer Ekosisteminin Oluşturulması ile Nitelikli İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesidir.

Bu sürece katkı verilmesi kapsamında, üniversiteler ile bunlara bağlı birimlerde, araştırmacıların bilimsel çalışmalarından doğacak ve toplumsal katma değer yaratabilecek üniversiteye ait her türlü bilgi, know-how, girişim fikrî, yazılım dahil her türlü eser, tasarım, marka, proje ile faydalı model ve patent gibi her türlü fikrî ve sınai mülkiyet hakkı, bunların ticarileştirilmesi ve üçüncü taraflara aktarılması süreçleri ile ilgili olarak Yükseköğretim Kurulu Üniversite-Sanayi İşbirliği Daimi Komisyonu tarafından “Yükseköğretim Kurumları Fikri Mülkiyet Hakları Yönetmeliği” hazırlanmıştır.

Yeni YÖK olarak sorumluluğumuzdaki konuları katılımcı bir yaklaşımla değerlendirmekte ve takibinde de gerekli düzenleyici kararları almaktayız. Bu yaklaşım kapsamında“Yükseköğretim Kurumları Fikri Mülkiyet Hakları Yönetmelik Taslağı” askıya çıkarılmıştır.

İlgili Yönetmelik ile ilgili görüş ve önerilerinizin 29 Şubat 2016 günü saat 17.00’a kadar bildirilmesini rica eder, sürece göstereceğiniz ilgi ve yapacağınız katkılardan dolayı teşekkür ederiz.

Taslağa BURADAN ulaşabilirsiniz.

Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç
Yükseköğretim Kurulu Başkanı
       

Kolay Hobiler