Akademik Personel | 18 Eylül 2020, Cuma

‘Yüksek Öğretime Erişimde Sorun Kalmadı’

30 Kasım 2017
‘Yüksek Öğretime Erişimde Sorun Kalmadı’
       

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, “Özellikle öğrenci sayımızda Avrupa bölgesinde Rusya’dan sonra ikinci büyük ülkeyiz, Almanya’nın da önündeyiz. Dolayısıyla bu yüksek öğretime erişimde Türkiye’nin önünde bir sorun kalmadığını ifade ediyor.” dedi.

 

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Harran Üniversitesi Rektörlük Toplantı Salonu’nda GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) işbirliğiyle düzenlenen “Güneydoğu Anadolu Projesi Tanıtım ve Bölge Üniversiteleri İşbirliği Çalıştayı”nda yaptığı konuşmada, akademisyenlerin güç birliğini önemsediklerini söyledi.

Bölgedeki üniversitelerin her geçen gün daha fazla kalkındığını belirten Saraç, yenilik temelli ekonomik büyümeye önem verdiklerini dile getirdi.

Saraç, kurumsal yapıların başında üniversitelerin geldiğini ve toplumun kalkınmasında akademisyenlerin etkin rol oynadığını anlattı.

Bölgedeki üniversitelerin girişimci ve aktif olmasını beklediklerini aktaran Saraç, iş ve çalışma ortamı ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasiteye göre üniversitelerin kendisini hazırlamasını istediklerine dikkati çekti.

Şu anda 184 yüksek öğretim kurumunun faaliyetini sürdürdüğünü vurgulayan Saraç, “Geçen sene öğrenci sayısı daha düşük bir rakamdı. Toplam üniversiteli öğrenci sayımız 7 milyon 800 bine ulaştı. Uluslararası öğrenci sayımız da 123 bini buldu. Toplam öğretim elemanı sayımız ise 153 bindir. Bu rakamlarda özellikle öğrenci sayısında Avrupa bölgesinde Rusya’dan sonra ikinci büyük ülkeyiz, Almanya’nın da önündeyiz. Dolayısıyla bu yüksek öğretime erişimde Türkiye’nin önünde bir sorun kalmadığını ifade ediyor. Bu nasıl gerçekleşiyor bunun gerçekleşmesindeki en büyük etken yüksek öğretim kurumlarımızın sayısının artması her ilde artık bir üniversitenin olmasındandır.” diye konuştu.

 

anadolu ajansı

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.