GündemSlayt Haber

Yüksek Lisans ve Doktora Yapanların Sayısı Arttı

Yenibiris.com’un verilerine göre yüksek lisans ve doktora yapmış kişi sayısı son 2 yılda yüzde 19 artarak 1.609.000’e ulaştı.

 

Özgeçmiş sayısı 16 milyonu aşan Yenibiris.com, veri tabanındaki iş arayanların profilini eğitim durumu ve unvanlarına göre inceledi. Yenibiris.com’da iş arayanların yaklaşık 7 milyonunu lisans mezunları oluşturuyor. Yüksek lisans ve doktora yapmış olanların sayısı ise son iki yılda yüzde 19 oranında artarak 1.609.000’e yükseldi. Yenibiris.com’da; uzman seviyesinde iş arayanların, yüzde 15’i yüksek lisans, yüzde 4’ü doktoralı.

Orta düzey yönetici konumundaki kişilerin yüzde 9’u yüksek lisans, yüzde 2’si doktora mezunu. Üst düzey yöneticilerin ise yüzde 14’ü yüksek lisans, yüzde 4’ü doktora mezunu kişilerden oluşuyor.
Ayrıca 3 üniversite bitirenlerin sayısı 22 bin, iki üniversite bitirmiş üst düzey yönetici konumunda iş arayanların sayısı ise yaklaşık 396 bin.

Yüksek lisans tercih sebebi 

Yüksek lisans ve doktora yapmak, kariyer basamaklarını tırmanırken kişiyi avantajlı hale getiriyor. Yenibiris.com’da “Sizce yüksek lisans gerekli mi?” sorusunun yöneltildiği ankete katılanların da yüzde 66’sı yüksek lisansın gerekli olduğunu düşünüyor.

Uzman pozisyonundaki iş ilanlarının da yaklaşık 1/3’ünde lisansüstü çalışma yapmış olanların tercih edileceği belirtiliyor. İnsan kaynakları uzmanlarının beklentisi, iş başvurusunda bulunan yüksek lisanslı veya doktoralı adayın, bu çalışmasını, başvuruda bulunduğu alan üzerine yapmış olması.

Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Yüksek lisans ve doktoranın, iş ve kariyer hayatında önemli bir yer tuttuğu bir gerçek. Ancak lisansüstü çalışmanın zamanlaması da çok önemli. Üniversiteli gençlere, mezun olduktan hemen sonra değil, bir süre deneyim kazandıktan sonra yüksek lisans yapmayı düşünmelerini öneririz. Kariyer yapacakları alanı seçmiş olacak ve iş hayatını tanıyacakları için, yapacakları yüksek eğitimin daha faydalı olacağını düşünüyorum.”

Kaynak: Hürriyet

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu