Akademik Personel | 25 Nisan 2019, Perşembe

Yüksek Lisans Tezi Yazmak

6 Aralık 2014
Yüksek Lisans Tezi Yazmak
       

Bu yazımızda yüksek lisans tezi hazırlayan arkadaşlar için bazı önerilerde bulunacağız. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki yüksek lisans tezi yazmak pek çok öğrenci için özellikle ilk başlarda zor olduğu düşünülen bir eylemdir. Bunun pek çok nedeni olabilir fakat bu nedenlerden en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz.

-Yüksek lisans ders dönemi kısadır. (1 yıl, ve genellikle 7-8 ders, 1 seminer) Bu bir yıl içerisinde alınan dersler lisans derslerine göre daha detaylı ve ileri konuları kapsar fakat yine de kısa sürede alınıp bitirilmesi ve pratiğe dönük konuları da kapsıyor olması adayı doktora ders dönemini bitiren ve yeterlilik sınavını geçen biri gibi güvende hissettirmez. Aday genellikle 1 yıl içinde 7-8 ders + seminer dersini almakta ertesi yıl kendini tez yılının içinde bulunca da neye uğradığını şaşırabilmektedir. Doktorada ders döneminin genellikle 2 yıl olmasının en büyük avantajlarından biri işte bu konudur. Zira doktora öğrencileri 2 yıllık süre içerisinde aldığı derslerle kendini daha iyi geliştirebilmekte ve yeterlilik sınavına hazırlanabilmektedir.

-Bir diğer neden adayın profesyonel bilim ortamına ilk defa o yıllarda adım atmasından dolayı oluşabilen bocalama evresidir. Bu evre kimi öğrencilerde çok kısa sürmekte ve hemen adapte olabilmektedirler. Fakat kimileri de bu sürece adapte olamayıp yüksek lisansı bırakabilmektedir.

Yazının devamını okumak için Tıklayınız…

       

BENZER HABERLER