Akademik Personel | 20 Mayıs 2019, Pazartesi

Yüksek Lisans Özel Öğrencilik Kabul Koşulları

19 Eylül 2014
Yüksek Lisans Özel Öğrencilik Kabul Koşulları
       

Bu Yazıda, Yüksek Lisans’ta Özel Öğrencilik ve Başvurusu İle İlgili Genel Bilgiler Verilmeye Çalışılmıştır.

 

Yüksek lisans özel öğrencilik statüsü için başvuru ve kabul şartları, Yükseköğretim Kurumu tarafından ilgili üniversitelerin yüksek karar organlarına bırakılmaktadır.

Her üniversitenin ve enstitü Yükseköğretim Kurumu’nun Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’ne bağlı olarak farklı özel öğrencilik statüsü başvuru ve kabul şartları olabilmektedir. Bu şartlar ilgili bölüm ve anabilim dallarının ilgili personellerinden ya da enstitülerin web sayfalarından öğrenilebilmektedir. Ancak temel bir kriter olarak özel öğrencilik kabulünde ALES, not ortalaması ve giriş sınavı başarı şartı aranmamaktadır.

Önemli: Bu ve Benzeri Konular Hakkında Akademikpersonel.org’un Uzman Forumundan Bilgi Alabilirsiniz.

Yüksek Lisans Özel Öğrencilik Ücretleri

Yüksek lisans özel öğrencilik statüsü ücretlidir. Özel öğrencilerin derslere kayıt olabilmeleri için, mali yükümlülüklerini yerine getirmeleri ve ilgili derslerini açan anabilim dallarından onay almaları gerekmektedir. Özel öğrencilik statüsünde eğitim veren vakıf üniversiteleri ve devlet üniversitelerinde ücretlendirmeler farklılık göstermektedir. Bazı durumlarda, yüksek lisans özel öğrencilik ücretleri alınan krediler başına da belirlenebilmektedir. Ücretler kurumlara göre farklılık gösterebileceği için yüksek lisans eğitimi almak istediğiniz yükseköğretim kurumundan bilgi almanız gerekmektedir.

Özel Öğrenci Olmak İçin Hangi Dönemde Başvuru Yapmak Gerekir?

Yüksek Lisans özel öğrenci statüsü başvuruları ilgili enstitü anabilim dalı kurulunun önerisi ve enstitü yönetim kurulu onayı ile olmaktadır. Ancak, lisansüstü derslere her yarıyıl için özel öğrenci olarak başvuru yapılabilmektedir. Bu durumda, adayların yapması gereken yüksek lisans başvuru tarihlerinin başlamasıyla beraber özel öğrencilik statüsüyle ilgili yüksek lisans programının koordinatörü ile iletişime geçmektir.

Hazırlayan: Akademikpersonel.org

       

BENZER HABERLER