Akademik Personel | 20 Nisan 2019, Cumartesi

Yüksek Lisans Mülakatına Nasıl Hazırlanırım?

19 Eylül 2014
Yüksek Lisans Mülakatına Nasıl Hazırlanırım?
       

Yüksek Lisans Mülakatlarına Nasıl Çalışmalıyım? Nasıl Hazırlanmalıyım? Nasıl Giyinmeliyim?

 

Yüksek lisans mülakat soruları, yüksek lisans programına ve jüriye göre değişmektedir. Bu bakımdan, mülakata girecek adayların yüksek lisans jürisini önceden öğrenmesi faydalı olacaktır. Özellikle, jüri üyeleriyle mülakat öncesi tanışılması ve mülakat konusunda tavsiye alınması adayın jüri üyeleri tarafından yakından tanınmasını sağlamaktadır. Çünkü unutulmamalıdır ki, hayatımızın çoğu yerinde olduğu gibi akademik hayatta da kişisel iletişim oldukça önemlidir.

Yüksek lisans mülakatına hazırlanmak için başvuru yapan adayların ilgili enstitüden veya web sayfasından ders programını alarak derslerin içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olması tavsiye edilmektedir. Bu sayede adaylar mülakat sırasında sorulması muhtemel “neden bu alanda yüksek lisans yapmak” istiyorsunuz sorusuna daha net ve akademik bir cevap verebilecektir.

Yüksek Lisans Mülakatı Sırasında Nasıl Davranılmalı?

Yüksek Lisans mülakatı esnasında adayların bilmedikleri soruları net bir şekilde bilmediklerini ifade etmesi akademisyenler tarafından tavsiye edilmektedir. Sonuçta, akademik bir görüşmede kişiler tutarlı, akademik açıdan zengin cevaplar vermek durumundadır. Benzeri bir şekilde, mülakat esnasında aday kendisine sorulan soruları teorik olarak iyi hissettiği alanlara çekmeye çalışmalıdır. Ancak, adayın bunu yapabilmesi şüphesiz ki teorik açıdan mülakat sınavına hazırlanmış olmasını da gerekmektedir.

Yüksek Lisans mülakatında önemli başka bir nokta olarak, adaylar teorik bilgilerinin yanı sıra hevesli olduklarını da göstermelidir. Adaylara bu konudaki en önemli tavsiye, eğitim alanıyla ilgili öncesinde yapmış oldukları çalışmaları, okudukları makaleleri ve/veya köşe yazılarını gözden geçirmeleridir. Aday ancak bu sayede, verebileceği zengin örneklerle konuya ne kadar hevesli olduğunu gösterebilecektir.

Son olarak adaylara belki de en önemli tavsiye adayların karşısındaki jüri üyelerinin de aynı yoldan geçtiğinin farkında olmasıdır. Yüksek Lisans mülakatına adayın bu bilinçle çıkması ve serinkanlı olması adayın doktora mülakatında başarılı olması için önemli bir faktördür.

 Mülakatta Nasıl Giyinmeliyim?

Yüksek Lisans mülakatında kılık kıyafet önemlidir. Mülakatta karşınızdaki jürinin deneyimli akademisyenler oldukları düşünüldüklerinde adaylara iş şıklığında giyinmeleri tavsiye edilmektedir. Tabi burada illa ki kravat olsun diye bir sonuç çıkarmak da yanlış olur. Bu sayede, adaylar jüriye yüksek lisans programını ciddiye aldıklarını göstereceklerdir.

Mülakat Sırasında Kendimizi Nasıl Tanıtmalıyız?

Yüksek Lisans mülakatında kendinizi tanıtırken bir bakıma neden yüksek lisans yapmak istediğinize cevap verdiğinizi düşünmeniz gerekmektedir. Bu bakımdan, başarılarınızın yanı sıra, yüksek lisans mülakat sırasında yaşamış olduğunuz akademik isteklerinize değinmeniz de fayda olduğu düşünülmektedir.

 

Hazırlayan: Akademikpersonel.org

       

BENZER HABERLER