Akademik Personel | 02 Şubat 2021, Salı

YouTube’a Erişim Yasağı Kalkıyor

YouTube’a Erişim Yasağı Kalkıyor
       

Twitter’ın dün tekrar erişime açılmasının ardından bugün de Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi YouTube yasağının kaldırılması kararını verdi.

 

Youtube’a erişim 27 Mart’ta engelenmişti.

TİB’in YouTube’u kapatma gerekçesi şöyleydi:

“Bu İnternet sitesi (youtube.com) hakkında Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi’nin 27/03/2014 tarih ve 2014/358 sayılı kararına istinaden ve 5651 sayılı kanunun 8. Madde 1/b bendi uyarınca Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından KORUMA TEDBİRİ uygulanmaktadır.”

YouTube’a erişimin engellendiği gün, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun da katıldığı Suriye politikasının tartışıldığı bir toplantıya ait olduğu iddia edilen bir kayıt yayınlanmıştı.

Twitter’a 20 Mart’ta getirilen erişim engellenmesi kararı, Anayasa Mahkemesi’nin kararının ardından dün kaldırılmıştı.

TİB, söz konusu kararın ardından Twitter’a erişimin engellemesine neden olan mahkeme kararlarını kaldırmıştı.

TİB’in mahkeme kararlarını kaldırmasının ardından Türkiye’de kullanıcılar Twitter’a girmeye başlamıştı.

 

Erdoğan: AYM’nin kararına saygı duymuyorum

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla ilgili olarak su yorumlarda bulunmuştu:

“Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karara uymak durumundayız. Ama saygı duymak zorunda değilim. Bu karara saygı duymuyorum. Şu anda alınmış olan bu karar, birincil mahkemelere müracaat edilmeden, hukuk yolları tüketilmeden AYM’ye götürmüştür. AYM’nin bunu reddetmesi gerekirdi bu bir.”

“İkincisi özgürlükler yaklaşımını doğru bulmuyorum. Zira bu ticari şirkettir. Bu şirkette sadece Twitter değil, YouTube’da Facebook’ta ticari şirkettir. Bunun ürününü alıp almamak herkesin tasarrufundadır. Bunun özgürlükle alakası yok.”

“Özgürlük noktasında temel haklar noktasında AYM’de bunca bekleyen dosyalar varken, iki gün önce AYM’nin direkt kendilerine başvurmak suretiyle böyle bir karar almasını ben doğrusu milli bulmuyorum. Bunun yanında ABD’li şirketin savunması yapılırken, bizim milli ahlaki her türlü değerlerimiz bir kenara konuluyor.”

Kaynak: BBC

       

Kolay Hobiler