Bilim-TeknolojiManşet Haber

Youtube Yasağı Kaldırıldı

Anayasa Mahkemesi kararı ile yasak koyulan Youtube video paylaşım sitesi yeni bir karar ile yasağı kaldırdı. Youtube’a farklı yollar deneyerek girmeye gerek kalmadı.

Youtube’da istediğiniz gibi paylaşım yapıp video izlemeniz mümkün. Anayasa Mahkemesinin son kararına göre Youtube’a girişler serbest. Peki Youtube yasağının kalkmasının sebebi ne? Youtube ile ilgili haberin detayları milliyet.com.tr’de. (Youtube’a giriş yap-Youtube yasağı kalktı)

Anayasa Mahkemesi kararı ile yasak koyulan Youtube video paylaşım sitesi yeni bir karar ile yasağı kaldırdı. Youtube’a farklı yollar deneyerek girmeye gerek kalmadı. Youtube’da istediğiniz gibi paylaşım yapıp video izlemeniz mümkün. Anayasa Mahkemesinin son kararına göre Youtube’a girişler serbest.

 

Peki Youtube yasağının kalkmasının sebebi ne?
Youtube eriğim yasağı kalktı!

TİB, video paylaşım sitesi Youtube’a erişim engeli kararını sayfasından kaldırdı.

Youtube; Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan gizli Suriye toplantısı kayıtlarının yayınlanması nedeniyle TİB tarafından 27 Mart’ta erişime kapatılmıştı.

Ankara 4. İdare Mahkemesi, erişimin engellenmesi kararının yürütmesini durdurmasına rağmen açılmayan Youtube’un, erişime açılması için başta youtube’un avukatı Gönenç Gürkaynak, akademisyen Kerem Altıparmak, Türkiye Barolar Birliği ve CHP’li bazı milletvekilleri erişim engelinin kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Anayasa Mahkemesi, youtube’un kapatılmasının ifade özgürlüğü ihlali olduğuna karar verdi. Karar, TİB’e iletildi. TİB, bu kararı uygulayarak youtube’la ilgili erişimin engellenmesi kararını kaldırdı.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı 27 Mart’tan bugüne kapalı olan video paylaşım sitesi Youtube’a erişime engellemesi kararını internet sitesinden kaldırdı. Böylece Youtube 67 gün sonra açılmış oldu.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), video paylaşım sitesi YouTube’a tedbir amaçlı erişim engeline yönelik kararı sitesinden kaldırdı.

TİB’in internet sitesinde, YouTube sorgulandığında, daha önce “Bu internet sitesi (youtube.com) hakkında 5651 sayılı kanunun 8. madde 1. fıkra b bendi ve 4. fıkrası uyarınca Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından idari tedbir uygulanmaktadır” yazısının bulunduğu sayfada, “Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından uygulanan bir karar bulunamadı” ifadesi yer aldı.

Edinilen bilgiye göre, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı, BTK ve TİB’e ulaştı.

TİB, YouTube’a yönelik idari tedbir kararının kaldırıldığını internet servis sağlayıcılara bildirdi.

Tüm internet servis sağlayıcılardan bugün YouTube’a erişimin sağlanması bekleniyor.

Kaynak: Milliyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu